איציק שמולי הציג תוכנית לאומית להכשרה מקצועית; עלות המערך - כמיליארד שקל

התוכנית הלאומית של שר הרווחה מתבססת על שיתוף פעולה הדוק עם המעסיקים, במקביל לתמרוץ אינטנסיבי להם ולעובדים ■ התוכנית מיועדת לענות על אתגרי החל"ת, האבטלה והפריון הנמוך - ולהכשיר 100 אלף עובדים לשוק העבודה העתידי

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הרווחה, איציק שמולי
שר הרווחה, איציק שמוליצילום: מארק ישראל סלם
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

שר העבודה והרווחה איציק שמולי, וראש זרוע העבודה, מוטי אלישע, הציגו היום (רביעי) את התוכנית הלאומית להכשרות מקצועיות, שאמורה להשיב 100 אלף עובדים לשוק העבודה עד סוף 2021. לפי הציפיות, העובדים שיוכשרו ישובו למשרות עם שכר הגון ולתפקידים שיידרשו גם בשוק העבודה העתידי.

במהלך הצגת התוכנית, הכירו השניים בביקורת על מערך ההכשרות כפי שפעל עד היום. שמולי הזכיר כי מאז 2001 האוכלוסייה גדולה ב-40%, בעוד תקציב ההכשרות המקצועיות נחתך ב-50%, מה שגרם לשחיקת המערך.

עסקים סגורים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בימים אלה תקציב המערך מסתכם ב-120 מליון שקל. התוכנית הלאומית, הנשענת גם על תקציבי הקורונה, מייעדת לו כמיליארד שקל. בשל חקירות פליליות שהחלו באגף לפני כחצי שנה, לא עומד בראשו מנהל קבוע. במשרד מקווים לאייש את התפקיד בזמן הקרוב.

התוכנית הלאומית מתבססת על שיתוף פעולה הדוק עם המעסיקים, במקביל לתמרוץ אינטנסיבי שלהם ושל העובדים. "אנחנו מדברים על שותפות של ממש עם המעסיקים", אמר שמולי. "במלה שותפות אני מתכוון לבנייה מחדש של האמון עם מעסיקים, ועמידה מאחורי הקשר המשותף הזה". לדבריו, שיתוף הפעולה קריטי לאור העובדה שעד היום, חלק מהמערך התבסס על "הערכות, סקרים וניחושים, בעוד המעסיקים הם אלה שיודעים למה הם זקוקים".

מוטי אלישעצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל לפלטפורמה דיגיטלית שתוקם על ידי מינהלת המעסיקים ותגדיר את הביקושים לתחומי ההכשרה, יתקיים מערך תמריצים לליווי התוכנית, בהתאם למהלכי הערכה שיבהירו עד כמה המערך אפקטיבי, ויאפשרו תיקונים תוך כדי תנועה.

הכשרה מודרנית במקביל לתמריצים גדולים

העוגנים המרכזיים של התוכנית כוללים ביטול בירוקרטיה על ידי הקמת "מסלולים ירוקים", שיאפשרו אישור גמיש ומהיר של תוכניות הכשרה. התוכניות יהיו כאלה שיציע המעסיק עצמו, שיקבל עבורן מימון, או תוכניות הכשרה של מעסיקים שיבוצעו יחד עם מוסדות אקדמיים כמו מכללות טכנולוגיות, במימון המדינה. המסלול, אם אכן יתקיים, עשוי לשפר מאוד את המערך הקיים - שסבל מבירוקרטיה קשה ומחסור בקשרים הנדרשים בין התעשייה לאקדמיה הטכנולוגית. בנוסף להכשרות שהמדינה תממן עבור המעסיקים, מתוכננים גם תמריצים למעסיקים שיחזירו עובדים מחל"ת, והם יקבלו הכשרה מתקדמת על חשבון המדינה.

במקביל מתוכנן סל תמריצים משמעותי גם לעובדים, עבור תפקידים שנדרשים כיום או יידרשו בשוק העבודה העתידי - ובהם מקצועות בתחום הבניין. בין התמריצים המיועדים גם למובטלים ולנמצאים בחל"ת: הענקת דמי קיום במהלך ההכשרה והגדלת דמי האבטלה למי שמגיע להכשרה, מה שיהפוך את ההכשרה המקצועית לאטרקטיבית. בנוסף, יוצעו מסלולי הכשרות מקצועיות ייחודיים לבני 45 ומעלה,ולבעלי שכר נמוך תציע התוכנית סיוע במיומנויות רכות - כמו לימודי עברית, אנגלית, אוריינות דיגיטלית וכתיבת קורות חיים.

לפי התוכנית, מסלול ההכשרה לא יסתיים בלימודים עצמם. עם תום ההכשרה יוצע ליווי אישי למשתתפים עד למציאת עבודה בעזרת מרכזי ההכוון ושירות התעסוקה. על פי נתוני המשרד, רק 50%-40% מהעובדים כיום עוסקים בתחום שאליו הוכשרו. לפי השיטה החדשה, המספרים אמורים לזנק. למתמידים בעבודה מתוכנן מענק התמדה בתעסוקה. עוד יינתן סל גמיש להורים לילדים קטנים, שכולל מימון צהרונים.

לדברי אלישע, מטרת עוגני התוכנית היא להעלות את הפריון במשק, תוך הכנה אינטנסיבית לשוק העבודה העתידי הגלובלי ."עוד שנה וחצי שוק העבודה ייראה לגמרי אחרת בשל הקורונה. מה שהיה הוא לא מה שיהיה", הוא אמר. "כל בעל מקצוע חדש יידרש להרבה יותר אוריינות דיגיטלית ושליטה בשפות. בכל אלה תהיה השקעה גדולה".

"לשקול ברצינות קישור בין דמי אבטלה להשתתפות בהכשרה"

ההחלטה להעניק דמי אבטלה עד מחצית 2021 עלולה לפגוע במוטיבציה של עובדים לצאת להכשרה מקצועית. לדברי שמולי, כבר בעתיד הקרוב "יש לשקול ברצינות קישור בין דמי אבטלה להשתתפות בהכשרה מקצועית או הסבה מקצועית". לדבריו, הממשלה חייבת לעשות מהלכים משלימים בשוק העבודה שיתניעו את הפעילות הכלכלית וייצרו יותר משרות. "אנחנו נימדד בהשמות, לא בתעודות. לשם כך נדרשים מקומות עבודה", אמר שמולי.

אחד האתגרים הנוספים שעומדים בפני ההכשרות המקצועיות הוא הדימוי הנמוך. "בשנים האחרונות הדימוי של הכשרות לא היה בשמיים", אמר שמולי. "כאילו מדובר באנשים שנקלעו למצוקה, ולא במי שרוצה הזדמנות מחודשת לשינוי כיוון. יש לנו אתגר לשכנע את הציבור הישראלי לשנות את היחס להכשרה המקצועית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות