ההסתדרות מאיימת לתבוע רוקחים בסופר פארם שמתנגדים להתאגדות עובדים

שמונה עובדים ברשת פירסמו סרטון שמסביר מדוע לא כדאי להתאגד, אך אז קיבלו מכתב התראה לפני תביעה, ולפיו הם נדרשים לשלם 7,000 שקל להסתדרות ■ ההסתדרות: "חופש הביטוי לא נותן רישיון להכפיש; לא ניתן לסכל התאגדויות חדשות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מרקחת של סופר פארם
בית מרקחת של סופר פארםצילום: חן גלילי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

שמונה רוקחים ברשת סופר פארם קיבלו באחרונה מכתב התראה בשל "הוצאת דיבה חמורה" מלשכת היועץ המשפטי של הסתדרות העובדים. לפי המכתב, כל אחד מהעובדים נדרש לשלם להסתדרות 7,000 שקל "לצרכי פשרה", או יותר מ-50 אלף שקל, וכן לפרסם התנצלות בנוסח שהיא צירפה.

המכתב הגיע בתוך פחות מיממה לאחר פרסום סרטון שהעלתה קבוצת רוקחים שמתנגדים לתהליך ההתאגדות, שמתקיים בימים אלה ברשת הפארם. העובדים בסופר פארם אינם עובדי הרשת - כל סניף שייך לזכיין, כך שהקשר בין הרוקחים בסניפים השונים אינו תדיר. לפי ההסתדרות, קבוצת המתנגדים להתאגדות פירסמה עליה שקרים ודברי כזב.

בין היתר, ההסתדרות טוענת שבניגוד לנאמר בסרטון, דמי החבר שהיא דורשת עומדים על 0.9% ממשכורת כל עובד, ולא 1.65% כפי שנמסר בסרטון, אך לא מזכירה את התשלום הנוסף המחויב לוועד העובדים. עוד טוענת ההסתדרות שבניגוד למסר בסרטון, היא דווקא כן גוף דמוקרטי המקיים בחירות. בנוסף, כתבה ההסתדרות שאינה "גוף כלכלי" כפי שנאמר בסרטון, אלא מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח).

בתגובה לאיום, עצרה קבוצת המתנגדים את פרסום הסרטון ופנתה לייעוץ משפטי. במקביל, פירסמה הבהרה שלפיה גם אם נפלו אי-דיוקים בנתונים, הרי שהטענות המהותיות מדויקות. "נורא נבהלנו", מודים הנציגים. "באותה מידה העציב אותנו שההסתדרות - שמהותה היא הגנת עובדים - בוחרת לפגוע כלכלית בעובדים אחרים, ולהשתמש בהפחדה ואיומים בעיקר בתקופת הקורונה שבה כולנו חרדים לעתידנו הכלכלי". הרוקחים המתנגדים תוהים מדוע לא פנו אליהם נציגי ההסתדרות והצביעו על אי-הדיוקים שנפלו, ובחרו במקום זאת לשלוח מכתב מאיים ודרישת תשלום מכל אחד מהם. "אם כך ההסתדרות פועלת מול מי שהיא מתיימרת לייצג, אנחנו לא רוצים לחשוב מה יהיה בהמשך", הם אומרים.

תהליך ההתאגדות בסופר פארם החל לפני שלושה חודשים, לאחר פרוץ משבר הקורונה. "קמנו בוקר אחד למשמרת וגילינו שהגיעו במקביל המון נציגי הסתדרות לסניפים שונים, חלקם בני נוער", סיפרו הנציגים המתנגדים. "חלקם נכנסו לתוך התור כלקוחות, וכשהגיע תורם הציגו לרוקחים טופסי הצטרפות. חלק מהרוקחים סיפרו לנו שחתמו מהר אחרי שהיו בטוחים שמדובר בטופס של הרשת, שהרי הם הגיעו תוך כדי עבודה, כשמאחוריהם משתרך תור ארוך של לקוחות".

במקביל להחתמות קיבלו 1,400-1,200 עובדים הודעות סמס שמבקשות לאשר חתימה על טופס הצטרפות. "אחרי יומיים כבר נכתב באותן הודעות ש-1,000 רוקחים הצטרפו", סיפרו. "במהלך כל הדרך לא הסבירו שמדובר בתהליך, בוודאי שלא במה הוא כרוך. המסרים היו חלקיים ומעורפלים. כך למשל, נאמר שהחתימות הן בחינם, מבלי להסביר שההתאגדות עולה כסף".

כאשר זרם ההודעות התחזק החליטה קבוצת רוקחים לבדוק את הנושא לעומק. בין היתר, הם פנו לעמותת תחרות, שמלווה אותם מאז. "פתאום קיבלנו המון פרטים שלא ידענו קודם", אמרו. "כך למשל, הבנו שכל עובד במקום עבודה מאורגן משלם דמי טיפול גם אם אינו רוצה להיות חבר הסתדרות, ויפסיק לשלם רק אם יעזוב את מקום העבודה. החלטנו למצוא דרך להנגיש לעובדים גם את המידע הזה". לפי החוק, כדי להיות מאוגדים בהסתדרות, רק שליש מהעובדים נדרשים לחתום.

תהליך דומה, למעט מכתב ההתראה, מתקיים בימים אלה בביטוח ישיר. גם שם קבוצת עובדים מנסה לאגד את עובדי החברה, בעוד קבוצה אחרת מתנגדת בתוקף.

"אין בעיה עקרונית עם התאגדות, אלא שהיא צריכה להיעשות באופן דמוקרטי, כאשר כל הפרטים וההשלכות מצויים מול כל עובד ששוקל אם ירצה להצטרף או לא", אמרו הרוקחים. לטענתם, אם יבינו את ההשלכות, עובדי הסופר פארם ידחו את רעיון ההתאגדות. "יש אנשים שעובדים פה 30-20 שנה. עד עכשיו לא היה מספיק טוב וצריכים פתאום להתאגד? כשאנחנו שואלים שאלות, לא רק שאין תשובות אלא שהשיח הולך ונעשה אלים. יש היום הרגשה שגוף זר מנסה להשתלט על הבית שלנו. אנחנו מבינים שיש זכות לעובד להתאגד, אבל צריכה להיות לו גם הזכות לא להתאגד. צריכה להיות לנו האפשרות לבחור".

מהסתדרות העובדים נמסר: "חופש הביטוי לא מעניק רישיון להכפיש, להוציא דיבה או להפיץ מידע שקרי. ההסתדרות תמשיך לעמוד לצד כלל העובדים שמממשים את זכותם להתארגנות ותפעל באופן נחרץ נגד כל ניסיון לעקוף את החוק או לסכל התאגדויות חדשות באמצעות הפצת שקרים והכפשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש