סערה במכללה: מאות סטודנטים למשפטים העתיקו במבחן בית - ונתפסו

האתר תגבורים און ליין, שמופעל על ידי ד"ר שאול שארף, פתר בחינות בית שניתנו לסטודנטים בקריה האקדמית אונו בשיעור זום משותף ■ במכללה פסלו מיד מאות בחינות ■ תגובת הפותר: "הזהרתי שההסבר לא פוטר את הסטודנטים מהגשת העבודה בניסוחם"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תגבור
מתוך שיעור הזום של אתר התגבורים
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

"לסטודנטים שלום, בהמשך להודעתי מאתמול (15 ביוני), אני מבקש לעדכן כי נאלצנו לבטל עבודת חלף - בחינה בקורס למשפט חוקתי, לאחר שהתברר כי עשרות רבות מבין הסטודנטים לקחו חלק ב'תגבור', שנערך באתר חיצוני ונחשפו לפתרון מלא של העבודה. אף שקשה להבין כיצד יכולים אותם סטודנטים להגיש עבודה שבעצם הגשתה הם מצהירים כי עשו אותה לבדם וללא כל סיוע, החלטנו משום שמדובר בסטודנטים שזו שנתם הראשונה, ללכת לקראתם ולפסול את העבודה כולה בלי לנקוט אמצעים משמעתיים". את ההודעה הזו קיבלו מאות סטודנטים למשפטים של הקריה האקדמית אונו השבוע מהדיקן, פרופ' יובל אלבשן.

הסיבה לפסילת העבודות היתה השתתפות המונית בשיעורי זום שניתנו על ידי אתר תיגבורים און ליין, המופעל על ידי ד"ר שאול שארף, איש סגל במרכז האקדמי פרס ובעבר מתרגל בקריה האקדמית אונו. האתר מוצג כ"אתר המלווה סטודנטים בלימודי המשפטים באמצעות שיעורי תגבור במהלך הסמסטר ולקראת הבחינות". עוד כתוב באתר כי "החומרים המועברים מותאמים למוסד שבו לומדים הסטודנטים". בשיעורים, שאורכים שעה תמורת 100 שקל למשתתף, נראה שארף פותר את בחינות הבית שניתנו לסטודנטים למשפטים של אונו, ושהחליפו את המבחנים שאי-אפשר לקיים בזמן הקורונה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

מייל שנשלח לסטודנטים לקראת התגבור

צילומי המסך שהגיעו לידי TheMarker מעלים ספק בטענה כי חל בלבול. נראה כי הצדדים הבינו שהחומר יוגש למוסד כפתרון הבחינה, שהסטודנטים למשפטים מצהירים כי כתבו לבד. במהלך ה"תגבור" נראים על המסך הסעיפים של העבודה כמו גם הפתרונות תחת הכותרת "פתרון סעיף 1" או "פתרון סעיף א'".

כשהגיע המידע להנהלת אונו, התבצעה פעולה מהירה של ביטול כלל הבחינות שהוגשו בקורס שלווה בהסברים: "אני מודע לפגיעה הקשה בסטודנטים אחרים ומצר על כך, אך לא היתה לנו ברירה", מסביר אלבשן במכתב לסטודנטים. "יש מספר גדול מאוד של סטודנטים שהפיץ את הפתרון גם למעגלים נוספים". גם העבודות בקורס "משפט בינלאומי פומבי" בוטלו בשל הפצת ה"תגבור" עם הפתרון שהגיע לידיים רבות, לרבות של סטודנטים שנה ג'.

מתוך שיעור הזום של אתר התגבורים

בקורסים אחרים, שבהם השתתפו מספר מוגבל של סטודנטים, הוחלט באונו לאפשר את הגשת העבודה ולנקוט צעדים ישירים נגד הסטודנטים החשודים. "העובדה שאותם אתרים מוצגים כאתרים לגיטימיים ו'רשמיים' ובחלקם גם מתחזים להיות קשורים למוסדות אקדמיים לרבות אלינו (ואנו מטפלים בזה) לא תסייע לאיש...", כותב אלבשן. הוא מוסיף: "אני נבוך ונכלם שסטודנטים שלנו העזו להגיש עבודות שהן בחינות בית, כשנעזרו בגורמים אחרים, וכי העזו להצהיר שקר שעבודתם נעשתה על ידם בלבד. זו התנהגות לא ראויה לאף סטודנט ובוודאי לא לכזה שמבקש להיות עורך דין".

סטודנטים מאיימים לעזוב

מכתבי הדיקן עוררו סערה בקמפוס ואתמול (ד') נשלח לפקולטה מכתב מאת תלמידי שנה א' של הקמפוס החרדי בירושלים, שבו מבקשים הסטודנטים "שקילת ההחלטה מחדש". התשובה של אלבשן היתה נחרצת: "סטודנטים שהגישו או שיגישו עבודות שאינן עצמאיות לא יקבלו כל ציון, לרבות עובר/נכשל, על עבודה ויועלו לוועדות משמעת... אין מצב שיינקטו אמצעים משמעתיים נגד הסטודנטים שאכן הגישו את העבודה כדין. במלים ברורות: חוטא לא ייצא נשכר אצלנו". לא רק בקמפוס החרדי זועמים אלא גם בקמפוס המרכזי. בין היתר הודיעו סטודנטים כי יעזבו את אונו במחאה על הפעולה, ומכתבים זועמים רבים אחרים הגיעו לשולחנו של הדיקן.

ד"ר שארף, מפעיל האתר הסביר: "אני מרצה במשפטים שנים ארוכות. בעבר לימדתי בקריה האקדמית אונו, ובשנה האחרונה אני מלמד במוסדות אחרים. זה שנה וחצי, שאני נותן שיעורי תגבור במקצועות משפטיים (לתלמידים שאינם שלי, כמובן). תגבורים רבים אני נותן חינם, מתוך רצון לסייע לסטודנטים שנתקלים בקשיים, וחלק אחר אני נותן בשכר. במהלך השנים, המוסדות האקדמיים, לרבות הקריה האקדמית אונו, ראו ברכה בתוספת הזאת, שהיא שירות משלים לשירות העיקרי שהם נותנים, והיו מוסדות שגם ביקשו ממני לשלב את התגבורים שלי במערך ההוראה הפנימי שלהם. השירות שלי אינו ייחודי, ויש אתרים דומים, לרבות כאלו שבחסות אגודות סטודנטים.

"השנה נוצרה מצוקה מיוחדת של סטודנטים שלא הצליחו למצות את המיטב מלמידה מרחוק. הצעתי באתר שלי עזרה, והיא אמנם כללה גם מערך שיעור בדבר אופן פתירת תרגילים שניתנו. הזהרתי, בכתב ובעל פה, שההסבר אינו פוטר את הסטודנטים מהגשת העבודה עצמה, בניסוח שלהם ובהשקעת חשיבה עצמאית, אבל אכן התייחסתי לשאלות, פרקתי אותן לשאלות משנה וכדומה.

"כמובן, הכל נעשה באופן גלוי ופומבי, משום שלא ראיתי בכך פסול. לפני כמה ימים פנו אלי כמה מרצים חברים, שהכירו את האתר שלי מזמן, ואמרו לי שהתייחסות ספציפית לשאלות שהם נתנו בעבודות בית פוגעת לדעתם ביכולת לבחון את התלמידים. אכן, בוטלה בקרית אונו עבודה יחידה, במשפט חוקתי, מכיוון שבשיעורי התרגול התייחסתי אליה (במקרה הזה, חינם אין כסף).

"במחשבה שנייה, אולי יש ממש בתחושה של חלק מחבריי המרצים, ומכל מקום אני מקבל את דעתם, שכן כל מה שאני מבקש הוא להועיל לתהליך הלמידה ולא לקלקל. ביקשתי מחילה מהחברים שהרגישו כי נפגעה היכולת שלהם לבחון תלמידים, וכן פניתי לסטודנטים גם בקורסים שהבחינה בהם לא בוטלה, והחזרתי להם את כספם, שלא יצא חלילה שהרווחתי כסף מפעילות שמישהו חושב כי היא לא ראויה. אני מתכוון להמשיך ללמד סטודנטים כיצד לפתור בחינות, אבל כדי למנוע חשש לפגיעה באיכות מתן הציונים בבחינה, התרגול ייערך מכאן ולהבא על שאלונים אחרים לגמרי".

מהקריה האקדמית אונו נמסר בתגובה: "תקופת הקורונה הביאה איתה מציאות חדשה שמחייבת אותנו לדאוג לרווחתם ולבריאותם של הסטודנטים והמרצים. על מנת לקיים שגרת לימודים תקינה עברנו למתכונת למידה מקוונת, למבחני בית ומבדקים בעל פה. לתדהמתנו, הסתבר לנו שגורמים מחוץ למכללה מכרו פתרונות לסטודנטים למשפטים במבחני הבית.

"מרגע שנודע הדבר ביטלה הפקולטה את כל מבחני הבית שעלה בהם חשש ופתחה בבדיקה יסודית ומקיפה ובנקיטת פעולות במישור המשפטי נגד אתרי התגבורים השונים. כל העבודות שיוגשו (וכל אלה שכבר הוגשו בעבר) ייבדקו כעת בתוכנה מיוחדת שבודקת התאמות ומקוריות ובאמצעים נוספים, ואם יעלה חשש הן תיפסלנה בדיעבד ומגישיהן יטופלו בחומרה. הפעולות המידיות שננקטו הן חלק מההקפדה על טוהר הבחינות והמקצועיות שאנו לא מוכנים להתפשר עליהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות