המכנה המשותף של המשברים: טכנולוגיה במקום ידיים עובדות

המהפכה הטכנולוגית הנוכחית משפיעה על יותר תחומים ואנשים ופוגעת בשכבות מבוססות עם רמת צריכה גבוהה יותר

דוד וייסברג
דוד וייסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובוט ברמן. היקף התחומים המושפעים מההתפתחות הטכנולוגית גדול הפעם יותר
רובוט ברמן. היקף התחומים המושפעים מההתפתחות הטכנולוגית גדול הפעם יותרצילום: בלומברג
דוד וייסברג
דוד וייסברג

לחלק גדול מהבעיות הכלכליות והחברתיות שאנו חווים יש מכנה משותף שמשום מה לא מדברים עליו.

חתן פרס נובל, ג'ורג' שטיגליץ, כתב מאמר חשוב בינואר 2012 ובו הוא הסביר את הקשר בין המשברים הכלכלים של המאה ה-20 והשינויים בתעסוקה ובהכנסות שנובעים משינויים טכנולוגיים.

את משבר שנות ה-30 הוא הסביר כנובע מההתפתחויות הטכנולוגיות בחקלאות שייתרו חלק ניכר מהעובדים. אם בשנות ה-20 כל אמריקאי רביעי היה חקלאי הרי שעד שנות ה-40 רק 7% מהאוכלוסייה הועסקה בחקלאות.

המשבר הכלכלי והחברתי שאנו חווים במאה ה-21 מופיע בצורות שונות: משבר במחירי נדל"ן, מינוף לא סביר של יחידים, חברות וממשלות (שטיגליץ כותב שב-2007 80% מהאמריקאים צרכו 110% מהכנסותיהם כעניין שבשגרה), קיטוב גדל והולך בהכנסות ברוב חלקי העולם, וכמובן אבטלה גבוהה, בעיקר בקרב הדור הצעיר.

הבעיה היסודית היא שמערכות המידע תופסות את מקום העבודה של מעמד הביניים. מי שנפלט כיום מעבודה הם פקידי בנק, מהנדסים מתחילים, רואי חשבון זוטרים, עורכי דין, סוכני נסיעות וכו'. אפילו קופאיות כבר לא ממש צריך.

בבנק לא צריך היום אלפי פקידים כדי למלא יומני פעולות ולשרת לקוחות - המחשב עושה זאת. צריך מנהל מוכשר שידע לכוון את כספי הבנק למקום משתלם ובטוח. לכן אנו שומעים כל שבוע על פיטורים בבנקים ועל שכר גבוה למנהלים. זאת לא רק חזירות, זאת מציאות כלכלית.

אותו הדבר במשרדי עורכי דין. לא צריך עורכי דין מתחילים כדי לחפש תקדימים ופסקי דין. צריך ליטיגטורים מבריקים שייצרו תקדים חדש.

האוטומטיזציה נכנסת גם למסחר בניירות ערך. אין צורך באנשים שישבו מול המסך ויעקבו אחר תנודות מניה בעיתוי נכון. אבל כן צריך אנליסט מבריק שיזהה ערך. צריך תוכניתנים מבריקים שיכתבו אלגוריתמים למסחר. כל זה מביא לשחיקה במעמד הביניים שהיה עמוד התווך של הצריכה, לפערים גדולים בהכנסות, לאבטלה ולירידת הצריכה הפרטית. העשירים חוסכים חלק יותר גדול מהכנסותיהם ומעמד הביניים, שהיה לב הצריכה הפרטית, סובל מירידה בהכנסה הפנויה. במציאות של פוסט המשבר הפיננסי מעמד זה סובל גם מירידה ביכולת למנף. התוצאה היא שהוא צורך פחות.

משבר זה ביסודו דומה למשברים שנבעו משינויים טכנולוגיים כמו הכנסת מכונות טוויה בבריטניה של המאה ה-17, משבר החקלאות של שנות ה-30 של המאה ה-20 או האוטומטיזציה בתעשייה של שנות ה-80 במאה שעברה. משברים אלה חולפים רק כאשר נוצרת תחלופה לתעסוקה של האנשים שנדחקו על ידי המכונות, וזה לוקח זמן. הרבה זמן. בייחוד במציאות הנוכחית שבה היקף התחומים המושפעים הוא רחב מאי פעם. הנפגעים מההתפתחות הטכנולוגית הפעם הם שכבות מבוססות יותר מאשר בסיבובים הקודמים עם רמת צריכה גבוהה יותר שנפגעה - ובאפקט השרשרת תיפגע כנראה עוד יותר בעתיד, אם לא נצליח לבלום את המגמה.

צריך להפנים את העובדה שמשבר לא ניתן לפתור רק על ידי אמצעים מוניטריים גרידא, וכן לא על ידי מחאות חברתיות. המסקנות של שטיגליץ הן שעל הממשלות להתערב בתקופות כאלה בצורה יותר מסיבית כדי להקל על הנפגעים ולאפשר לחלק גדול מהאוכלוסייה לחיות בכבוד, וכן לעזור ולפתח אמצעי ייצור ומקומות עבודה חדשים.

הכלכלה החופשית יכולה להגיע לשם בסופו של דבר, אבל הרבה סבל וחוסר צדק יימנעו אם הממשלות יתערבו ויקצרו תהליכים, זאת בהנחה כמובן שהן מבינות את התהליכים הגלובליים ומתערבות באופן הנכון.

הכותב הוא ממייסדי IBI בית השקעות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש