ירידה של 80% בהכנסות: מפעל הזכוכית פניציה ירוחם שוב במשבר

לפי מנכ"ל ויו"ר המפעל הצפי הוא להפסד של 20-15 מיליון שקל, מתוך מחזור מכירות שמסתכם ב-130 מיליון שקל בשנה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל פיניציה
מפעל פיניציהצילום: גיל אליהו
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לאחר שמפעל פניציה ירוחם נכווה ממכת החרם החרדי, שהובילה חסידות גור לפני שנה וגרמה לירידה של 10% במכירות, הגיע משבר הקורונה שגרם לצניחה של 80% בהכנסות המפעל.

המפעל, שמעסיק 230 עובדים בעיקר מדימונה וירוחם, מתמקד בייצור בקבוקים זכוכית שמשמשים בין היתר, בתי קפה, פאבים, מסעדות ואולמות אירועים. כשאלה נסגרו בעקבות המשבר, נעצרו גם ההזמנות מהלקוחות הגדולים של המפעל - קוקה קולה, טמפו, יפאורה ויקבי היין.

במקביל, לא ניתן היה להעביר סחורה לשוק הפלסטיני - שהוא נתח חשוב מהמכירות. גם השוק האיטלקי - מקור הכנסה גדול של המפעל - נסגר. במארס ייצר המפעל מלאי גדול שלא נמכר, אך ב-1 באפריל החליט לעצור את פסי הייצור ו-200 עובדים ומנהלים הוצאו לחופשה ללא תשלום.

הקושי המרכזי של פניציה, שעמד גם במרכז המשבר של המפעל עם החרדים – הוא קיומו של תנור שלא ניתן לכבות ועובד במהלך כל השנה. החרם החרדי דרש כיבוי של התנור בשבת, דבר שאינו אפשרי. גם לאורך משבר הקורונה - התנור המשיך לפעול. לפי מנכ"ל ויו"ר החברה, אמנון כהן, העלויות של 35 העובדים - שהמשיכו להפעיל אותו ללא ייצור - והוצאות האנרגיה הנדרשות לכך הסתכמו ב-5 מיליון שקל בחודש.

מפעל פניציה ירוחםצילום: עופר וקנין

המפעל הושבת באפריל ובמאי, וב-1 ביוני חידש את פעילותו של פס ייצור אחד, והחזיר 70 עובדים. לטענת הנהלת המפעל, בשל מלאי הסחורה הגדול שנוצר, אין אפשרות להשיב עובדים נוספים.

בפניציה מודאגים מעתיד המפעל. לדברי כהן, הצפי הוא להפסד של 20-15 מיליון שקל, מתוך מחזור מכירות שמסתכם ב-130 מיליון שקל בשנה. לדבריו, גם מכירות 2021 עלולות להיפגע. "הנהלת החברה שואפת להמשיך להיות עוגן תעסוקתי לתושבי ירוחם ודימונה, על פי משימת הבעלים, משפחת מנדל, שקנתה את המפעל במטרה להביא עבודה לפריפריה", אומר כהן. "עם זאת, המפעל זקוק כרגע לסיוע של הממשלה החדשה".

הסיוע האפקטיבי, לדבריו, לא יכול להגיע דרך מענקי עובדים. "במקרה הטוב, נקבל מיליון שקל, כשכל חודש אנחנו מפסידים 5 מיליון שקל", הוא אומר. "תוכנית אפקטיבית יותר תכלול מתן מענקי פיצוי בגין הפסדים משמעותיים וירידה במכירות".

פתרון אחר שמציעים בפניציה הוא הענקת מענק ייצוא משמעותי, שיהפוך את המפעל לתחרותי בעולם. הצעה נוספת כוללת הקפאת רגולציה ואולי אף ויתור על חובות עבר לרגולטורים - ובהם המשרד לאיכות הסביבה. "ויתור על הדברים שמענים את חברות התעשייה יקל על המצב המאתגר", אומר כהן.

לדבריו, בנק ישראל צריך להבהיר לבנקים שגם הם צריכים להכיל את המשבר. "הבנקים מצמצמים אשראי ומעלים ריביות, וכך פוגעים לי בתזרים החברה", הוא אומר. "זה נכון שקיבלנו הלוואות בערבות מדינה בגובה 9.4 מיליון שקל, אבל זו הלוואה שנצטרך להחזיר. אם זה היה מענק הייתי הרבה יותר שקט. אם לא נותנים מענקים, לפחות אל תעלו ריבית ותצמצמו אשראי".

לטענת כהן, פגיעה בפניציה היא לא רק פגיעה ב-230 עובדים באזור מוכה אבטלה, אלא מהווה גם פגיעה בסביבה. "אנחנו החברה היחידה שממחזרת זכוכית כיום בישראל, אחרי סגירת פניציה ציפורי", אומר כהן. "סגירה של מפעל כמו פנציה היא נזק סביבתי גדול".

תגובת משרד הכלכלה: "המשרד סייע בשנים האחרונות למפעל פניציה זכוכית שבירוחם, במתן מענקים בהיקף של קרוב ל-17 מיליון שקל, בתוך כך עבור המשך העסקתם של 240 עובדי ועובדות המפעל. לאור מצב החברה, כבר בשבוע שעבר נקבעה פגישה שתתקיים מחר בהשתתפות מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר, יחד עם בעלי המפעל ונציגות העובדים בכדי לבחון את יכולת המפעל להתמודד עם אתגרי התקופה הקשה העוברת על המשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"