כמעט מחצית מתושבי אילת מובטלים - אך משרד התיירות מבקש להכניס עובדים מירדן

המשבר התעסוקתי באילת - שהוביל ל-43% אבטלה בעיר - אינו מרתיע את משרד התיירות, ששלח בקשה לאוצר להכניס 2,000 עובדים ירדנים לאילת ■ מנכ"ל משרד התיירות: ישראלים אינם מוכנים לעבוד בעבודות צווארון כחול

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילת
אילתצילום: עופר וקנין
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, פנה אל ראש אגף תקציבים באוצר, שאול מרידור, בבקשה לאשר העסקה של כ-2,000 עובדים ירדנים במלונות באילת. זאת, אף ששיעור האבטלה בעיר הוא 43%.

במלונות באילת עובדים כבר כמה שנים עובדים מירדן. מספר העובדים גדל בהדרגה מסוף 2014, וב-2018 הוגדלה המכסה המקסימלית מ-1,500 ל-2,000. המכסות המוגדרות בהחלטה זו בתוקף עד 31 בדצמבר 2019 או עד למועד שבו יעלה שיעור האבטלה בעיר אילת על 7.5%, לפי נתוני שירות התעסוקה.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלויצילום: עופר וקנין

והנה, אף שנתוני האבטלה בעיר, לפי שירות התעסוקה, גבוהים יותר משמעותית מהרף שנקבע, משרד התיירות פנה בבקשה לאשר כניסת עובדים. במכתב טוען הלוי כי העובדים הישראלים אינם מוכנים לעבוד בעבודות "צווארון כחול", כהגדרתו. לדבריו, רק כ-300 איש הגיעו אל כנסי התעסוקה שנערכו בעיר.

במשרד התיירות טוענים כי ההתעקשות של משרד האוצר ושירות התעסוקה לא לאפשר הכנסת עובדים מירדן הביאה לכך שבחג עיד אל פיטר ובחג השבועות מלונות רבים בעיר לא נפתחו. עוד נטען כי מנהלי מלונות עבדו כשוטפי כלים בגלל המחסור בעובדים – עשו הכל כדי לאפשר פתיחת מלונות.

לטענת משרד התיירות לא רק שהעסקת העובדים הירדנים לא תפגע בהעסקת עובדים ישראלים, אלא שכל עובד ירדני יוביל ליצירת שתי משרות עבור עובדים ישראלים ישירות במלונות או במעגל העקיף - עקב הרחבת התיירות. עוד מזהיר מנכ"ל משרד התיירות, שללא אישור העסקת הירדנים תהיה תנועה של עובדים זרים מדרום תל אביב לאילת ויווצר בעיר משבר חברתי חמור.

בקשת משרד התיירות נידונה בין יתר הנושאים בישיבת ועדת הכלכלה שנערכה הבוקר בכנסת בנושא תיירות. בדיון שנערך בוועדת הכלכלה אמרה מנכ"לית התאחדות המלונות, יעל דניאלי, שהמלונות מציעים לישראלים 40 שקל לשעה ושלירדנים הם משלמים הרבה פחות.

"העובדים הירדנים אינם הבעיה"

הלוי הרחיב בוועדת הכלכלה ואמר "שהמדינה תתכבד ותעשה תוכנית איך מגבירים את כמות עובדי הצווארון הכחול הישראלים. כרגע יש מלונות שלא נפתחו. אילת תהיה העיר הראשונה שתתאושש ממשבר התיירות אם יאפשרו לירדנים לעבוד. בלי הירדנים המלונאים לא יוכלו לפתוח בתי מלון בלי לתת שירות. אנחנו יודעים להעסיק חדרנים בכל הארץ, אך לא באילת. כרגע, אגף התקציבים מתעלם מזה. עם הירדנים נגיע ל-100% תפוסה. בלעדיהם אנחנו משאירים את אילת כעיר 'ביטוח לאומי'".

לדברי אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, "המלונות באילת לא יודעים לפעול ללא הירדנים. אנחנו מודעים למצבה של אילת. אם המלונות יחזרו לעבודה מצב העיר ישתפר פלאים. זה ישפיע על מסעדות ובאופן כללי. אנחנו אומרים דבר אחד פשוט: אנחנו מוכנים להתחייב שהעיר אילת תחזור לאחוזי אבטלה נורמליים אם יתנו לנו להחזיר את הירדנים. אחרת, העיר אילת תמשיך להיות בבעיה וכך גם המלונאים. העובדים הירדנים אינם הבעיה - הם הפתרון. כשאנחנו נפעל בכוח מלא, האבטלה באילת תיפתר. לפני הקורונה היו 2,000 עובדים ירדנים באילת ואחוזי האבטלה היו נמוכים. אנחנו תלויים בירדנים והעיר אילת תלויה בנו". חייק הוסיף כי "אין ישראלים שמוכנים לבוא לעבוד בניקיון חדרי מלונות באילת. אנחנו נותנים שכר יותר גבוה. לא יאפשרו כניסת ירדנים, אז העיר אילת לא תצא מהאבטלה. אילת תלויה בישראלים והם יבואו לאילת אם יתנו לנו להפעיל את המלונות".

לדברי יעל דניאלי, מנכ"לית התאחדות המלונות, "מנסים כבר שבועיים לגייס ישראלים והתוצאות מיריד תעסוקה היו חמישה עובדים לענף הזה. גם להביא ירדנים זה לא פשוט בגלל הקורונה. יבואו ירדנים, יהיו שבועיים בבידוד ויחיו במלונות כי לא יוכלו לעשות יומיות. בפועל אין לנו ברירה - אחרת המלונות לא יוכלו לעבוד. זאת לא הבחירה הראשונה שלנו. אין לנו ברירה".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי