מאבקים בממשלה: תוכנית הסיוע לעסקים הוסרה מסדר היום - והוחזרה

שר האוצר כ"ץ כבר הודיע לציבור על התוכנית, שר הכלכלה פרץ הבטיח להיאבק והציע מתווה משלו - והדיון במתווה להחזרת העובדים למשק, שזכה לביקורת רבה, הוסר אתמול מסדר היום של הממשלה, אך הוחזר הבוקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

על רקע מאבק בין שר האוצר ישראל כ"ץ לבין שר הכלכלה עמיר פרץ, הממשלה תדון היום במתווה הסיוע לעסקים, שעורר ביקורת ציבורית נרחבת. אתמול הוסרה התוכנית מסדר יומה של הממשלה - אך הבוקר הוחזרה. בלשכת משרד הכלכלה לא ידעו שהמתווה עולה לדיון. לדברי גורם בממשלה, "התחושה היא שמישהו עושה לשרים הטירונים בית ספר".

היום, בסביבות השעה 11:00, משרדי הממשלה קיבלו את טיוטת החוק "מענק עידוד תעסוקה". המשרדים עדיין לא הספיקו להגיב לטויוטה. ההערכה היא שהחוק יאושר בממשלה, ושהדיונים עליו יתקיימו במהלך החקיקה בכנסת.

בישיבת ועדת השרים לענייני הקורונה שנערכה ביום חמישי העלה שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ את השגותיו על המתווה. מקורביו של פרץ מסרו אחרי הישיבה כי ראש הממשלה הורה להקצות 500 מיליון שקל למעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת, וחוו ירידה של 25% ומעלה במחזור. במידה ויהיה צורך בהקצאת סכום נוסף, תתבצע הידברות בין פרץ וכ"ץ, בהתאם להוראה של ראש הממשלה, על תוספת של עוד 500 מיליון שקל. עם זאת, בהצהרה לציבור שמסר שר האוצר כ"ץ לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך יואב גלנט אתמול בערב, כ"ץ הציג את המתווה כפי שגובש באוצר, ואמר כי 500 מיליון שקל יועמדו לטובת הצעות מהציבור.

פרץ התייחס אתמול להצהרתו של שר האוצר, ואמר כי "המתווה שהציג שר האוצר ישראל כ"ץ לוקה בחסר, שכן הוא מתעלם מההחלטה שהתקבלה בוועדת השרים לטיפול במשבר הקורונה על פי הנחיית ראש הממשלה, שקיבל את דרישתי לפיה יוקצו 500 מיליון שקל, עם אפשרות להגדלתם למיליארד שקל בהתאם לצורך, לטובת מענקים למעסיקים ששימרו את עובדיהם למרות שהכנסותיהם ירדו בלמעלה מ-25%. אעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה לתקן את המתווה כך שיעמוד בסיכומים, ולא יזנח את המעסיקים שפעלו בהגינות, ובשל הגינותם לא זכאים לשום פיצוי". כאמור, השר לא יוכל לעשות זאת, מאחר והממשלה לא תדון היום במתווה.

במקביל, התאחדות התעשיינים פירסמה היום אומדן לפיו רק כ-600 אלף עובדים צפויים לחזור לעבודה, ולכן העלות של המענק לפי המתווה המוצע היא רק כ-3.3 מיליארד שקל, ולא כ-5.5 מיליארד שקל כמוצהר. ההתאחדות ממשיכה במאבקה למתן מענקים גם למעסיקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת.

היא מציעה כי בנוסף למענק המוצע בתזכיר החוק, ייקבע מענק לשימור עובדים - אשר יתגמל עסקים שנפגעו מירידת מחזור של לפחות 25%, אך בכל זאת שמרו על עובדיהם, על פי המתווה הבא: עסק יהיה זכאי למענק של 2,500 שקל לעובד בתנאי שהמחזור שלו ירד בלפחות 25% במארס- אפריל או אפריל-מאי לעומת 2019. בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי העלות של המענק לעסקים שלא הוציאו עובדים לחל"ת תהיה 2.25 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי