ההסתדרות מנסה לאגד את עובדי ביטוח ישיר - ונתקלת בהצעה לפעולה דמוקרטית

ארגון העובדים הגיש לבית הדין האזורי לעבודה בקשה דחופה לצו מניעה נגד הנהלת החברה, אשר לדבריו נוקטת פעולות למניעת התאגדות של עובדים ■ קבוצת עובדים בחברה דורשת לקיים הצבעה בנוגע להצטרפות להסתדרות "כחלופה למרוץ הטפסים שפוגע בעובדים"

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דודצילום: אייל טואג

ההסתדרות הגישה שלשום (ה') לבית הדין האזורי לעבודה בבת ים בקשה דחופה לצו מניעה נגד חברת ביטוח ישיר, בטענה כי זו פוגעת בזכות ההתארגנות של עובדיה. על פי ההסתדרות, ההנהלה נוקטת פעולות שונות כדי למנוע את התאגדות העובדים, ולכן נדרש גם פיצוי בסך 1.2 מיליון שקל.

בעוד הנהלת ביטוח ישיר, המעסיקה כ-1,600 עובדים, מכחישה את טענות ההסתדרות מכל וכל, נדמה כי קיימת סיבה נוספת לפנייה לבית הדין: אל מול חמשת העובדים המבקשים להחתים שליש מהעובדים על טופסי הצטרפות להסתדרות במטרה להפוך לוועד יציג, התייצבה קבוצת עובדים אחרת שפועלת באופן גלוי נגד היוזמה.

לחברי הקבוצה המתנגדת להתאגדות יש טענות הן על אופי ניסיון ההתארגנות והן על ארגון העובדים שמקדם אותה, וגם הצעה מעניינת: במקום להחתים מיעוט מהעובדים שיחייב את כולם, יתקיימו בחברה בחירות דמוקרטיות בשאלה האם עובדי החברה מעוניינים בוועד מטעם ההסתדרות או לא. "אם הרוב יגיד שהוא רוצה, נקבל את עמדתו בשמחה", אומרים חברי הקבוצה. "מה שלא נאפשר זו החתמה על טפסים ללא הסבר על משמעותם, כאשר חלק מהאנשים בטוחים שהם חתמו על הצטרפות למועדון הטבות", הם מוסיפים.

לטענת המתנגדים, ניסיון ההתאגדות הוא מחטף שהחל בימי הקורונה, כאשר חלק גדול מעובדי החברה עובדים מהבית. "לחלק מהעובדים, לא לכולם, נשלח סמס עם הסבר קצר שלפיו דווקא בימי הקורונה, שבהם העובדים חוששים לביטחונם התעסוקתי, נדרש ועד חזק שיגן עליהם", הם אומרים. "להודעה מצורף לינק הצטרפות להסתדרות וכן פלייר של מועדון ההטבות ביחד. על פניו ההודעות יצאו כתמימות ולגיטימיות, אך לא כולם הבינו מה בדיוק הם מציעים". לטענתם, מסיבה זו נרשם בימים האחרונים גל ביטולים של טופסי ההצטרפות.

מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הברצילום: כפיר סיון

למתנגדים טענות גם נגד הארגון המאגד. "על פי חישוב שלנו, איגוד 1,600 עובדי החברה יכניס מיליוני שקלים בשנה לקופת ההסתדרות, שהיא ארגון לא שקוף שלא ברור מה הוא עושה עם הכסף שבקופתו", הם מסבירים. "נכון שחברות ביטוח אחרות התאגדו, אבל ביטוח ישיר היא חברה טכנולוגית שפועלת יותר כמו חברת היי-טק מאשר כחברת ביטוח.

"מדובר בחברה שדואגת לעובדיה. לא לחינם הגיעה ביטוח ישיר השנה למקום השלישי בסקר 100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן בישראל. הדלתות פתוחות לעובדים ואין כל צורך בגורם מתווך כדי לדבר על תנאים ועל קידום", הם מוסיפים. כדוגמה הם נותנים את התנהלות החברה במשבר הקורונה שבמהלכו עובדים לא פוטרו ורק 5% הוצאו לחל"ת. "ברור לנו שיגידו שאנחנו פועלים מטעם הנהלת החברה אבל אין לטענה הזאת שחר", מציינים המתנגדים להתאגדות המלווים על ידי עמותת תחרות, "הפעילות שלנו נעשית על דעת עצמנו, זמננו הפרטי וכספינו. אנחנו קוראים להחלטה דמוקרטית בנושא, ומצפים מההסתדרות להיענות".

מנכ"ל עמותת תחרות, אלון תובל, שלח ביום שלישי מכתב להסתדרות, שאליו צורפו 75 טופסי ביטול להצטרפות לארגון. על פי המכתב, בידי העמותה כ-500 טופסי ביטול שחלקם עדיין לא אומת. במכתב מפורטת ההצעה לקיים הצבעה בקרב העובדים בנוגע להצטרפות להסתדרות "כחלופה למרוץ הטפסים שפוגע בעובדים ומאריך את התהליך". במכתב מציין תובל כי "הצבעה חשאית תבטיח שכל עובד יבטא את רצונו האישי והכן כאשר הוא משוחרר מלחצים. ככל שההסתדרות נכנסת לעידן חדש ומעוניינת להוכיח זאת, אנו קוראים לכם להיעתר להצעה ולעשות היסטוריה".

תגובת ההסתדרות למכתב: "ההסתדרות תגיב בבית הדין".

בית הוועד הפועל של ההסתדרותצילום: עופר וקנין

הוועדים שרים לבר דוד - לא ברור על חשבון מי

ניסיון ההתאגדות בביטוח ישיר הוא אמנם חלק מהתנהלות קבועה של ההסתדרות אבל יש לו משמעות רבה דווקא בימים אלה. באחרונה חשף TheMarker את קשיי ההסתדרות, שמקצצת בימים אלה 70 מיליון שקל מתקציבה השנתי. על פי הכנסות אפריל, שירדו באופן משמעותי, ההסתדרות חוששת כי משבר הקורונה יקטין את הכנסותיה מדמי חבר ודמי טיפול.

החלטות הקיצוץ בהסתדרות תמוהות: בעוד תקציבי האגף לצמצום אבטלה, קידום תעסוקת חרדים וקידום הפריפריה מקוצצים ב-30%-20%, הרי שתקציב הדוברות - 3 מיליון שקל בשנה - נותר בעינו, ו-2 מיליון שקל נוספים יוקצו לאתר האינטרנט דבר ראשון, הנשלט על ידי הנהלת ההסתדרות.

ההסתדרות גם החליטה להקצות 2 מיליון שקל נוספים לגוף חדש בשם "פורום ארלוזורוב" שמטרתו להדוף לחצים לקיצוץ בשכר או לפגיעה בזכויות של עובדים מאורגנים. הלובי החדש יפעיל אנשי מחקר ואנשי ציבור שיהוו משקל נגד. התנעתו של הפורום תיעשה על ידי ההסתדרות, ובעתיד מקווים בארגון כי הוא יפעל בעזרת תרומות חיצוניות. לא ברור מדוע נדרש לובי כה יקר ומה בדיוק תפקיד הנהלת ההסתדרות אם לא זה בדיוק.

עם זאת, עבור כל הפעולות האלה, כמו גם עבור סגירת החורים בתקציב שיצרה הקורונה, נעשים בימים אלה מאמצי התאגדות בחברות גדולות, שאם יצליחו - יזרימו לקופת ההסתדרות מיליוני שקלים בכל שנה.

ואולם הקיצוץ הצפוי בתקציב ההסתדרות לא פגע באירוע שהכינו ראשי ועדים לכבודו של יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, שאף קיבל באחרונה מכתב המשווה אותו לבן גוריון מטעם תנועת דרור ישראל (אחת המרוויחות הגדולות מפעילות ההסתדרות). בר דוד זכה באירוע לסרטון מבוים שפורסם ברשתות החברתיות, שבו שרים ראשי ועדים שיר שנכתב במיוחד עבורו, הוקלט באולפן מקצועי, ומהלל את פעילותו.

ההסתדרות טוענת כי הסרטון לא הוכן על חשבונה, ולא ברור מי מימן אותו. הוא הועלה לפייסבוק על ידי אשתו של בר דוד - הילה קניסטר בר דוד, אף היא עובדת הסתדרות שקודמה עם כניסתו של בעלה לתפקיד - אך נמחק בהמשך. קניסטר היא בתה של כוכבה קניסטר, יו"ר ועד והאישה החזקה ברשת משען שבשליטת ההסתדרות. הרשת נתבעת בימים אלה בשל מחדל הקשישים בימי הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות