ההסתדרות מקצצת 70 מיליון שקל: בפרסום לא נוגעים, בצמצום האבטלה דווקא כן

אף שרשומים כעת מיליון מובטלים, ההסתדרות מתכוונת לקצץ בתקציב האגף לצמצום אבטלה, האגף לקידום הפריפריה ובקידום תעסוקת חרדים ■ תקציב הפרסום יישאר על כנו ועוד שני מיליון שקל יינתנו לעמותה שעוד לא קמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דודצילום: אייל טואג

לאחרונה קיבלו חברי ועדת הכספים של ההסתדרות הזמנה לשיחת זום שתיערך ביום חמישי הקרוב. על הפרק נושא אחד - אישור קיצוץ בתקציב ההסתדרות לשנת 2020. מדובר בקיצוץ של 70 מיליון שקל. במקום 757 מיליון השקל המקוריים, יעמוד תקציב הארגון ל-2020 על 687 מיליון שקל.

"אף שבסוף חודש מארס אנשי הכספים בהסתדרות הודיעו שאין צפי לפגיעה במצבה הכלכלי, נראה שההערכות השתנו", אומרים גורמים בהסתדרות. "מהבקשה מוועדת הכספים ניתן להבין כי בהסתדרות צופים פיטורים נרחבים במשק, שיפגעו בכמות העובדים המשלמים דמי חבר או דמי טיפול".

מרשימת הקיצוצים שצורפה לזימון ועדת הכספים עולה כי תקציב השכר של עובדי ההסתדרות, העומד על 311 מיליון שקל בשנה, לא ייפגע. בהסתדרות סירבו לענות לשאלה אם הקיצוץ יגרור פיטורים או תוכנית פרישה מרצון במהלך 2020. מספר עובדי ההסתדרות עומד על כ-1,200 איש.

את הקיצוץ הגדול סופג האגף למנהל - 13 מיליון שקל או 28% מהתקציב - מה שמרמז על מנגנון מנופח ובזבזני. כחמישה מיליון שקל סופגות יחידות המטה והמרחבים סופגים עוד 7.5 מיליון שקל- שהם 20% מהתקציב. האגף לאיגוד מקצועי, הנחשב לליבה של ההסתדרות, סופג קיצוץ של 7 מיליון שקל שמהווים 28% מתקציבו.

סעיף הבחירות להסתדרות, הכולל הפרשה שנתית של 8.5 מיליון שקל, המסתכמים לעשרות מיליוני שקלים עבור ההליך המתקיים אחת לחמש שנים, יעמוד השנה על אפס שקלים. אגף הספורט של ההסתדרות יאבד מיליון שקל שמהווים 27% מתקציבו השנה.

8.5 מליון שקל מתוך 22 מליון שקל יקוצצו בסעיף "הקצבה ותמיכה למפעלים ותאגידים הסתדרותיים". בין אותם מפעלים ותאגידים ניתן למצוא את הוצאת עם עובד, רשת משען וכן רשת התיכונים עמל בהנהלת רוית דום, אשתו, ומי שהיתה ראש המטה של יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני.

אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

בזמן קורונה ניתן היה לצפות שדווקא סעיפים הנוגעים ישירות למאבק באבטלה הצפויה לא יקוצצו, אלא ששליש מתקציבו המצומצם ממילא של "האגף לצמצום אבטלה", יקוצץ. תקציבו המקורי של האגף שהקים אבי ניסנקורן, עומד על 330 אלף שקל, והוא יקוצץ ב-100 אלף שקל. יתכן כי הקיצוץ מוכיח, כפי שנחשף ב-TheMarker, כי מלכתחילה מדובר באגף פיקטיבי שהוקם כדי להעניק ג'ובים למקורבי ניסנקורן. עוד אגף שהקים ניסנקורן עבור מקורביו, הוא האגף לקידום ענייני הפריפריה והמגזר השלישי, שתקציבו עומד על 1.4 מיליון שקל בשנה ויקוצץ בכ-20%. אגף אחר שאמור לעשות עבודה חשובה בימים אלה, הוא האגף לקידום תעסוקת חרדים שיקוצץ ב-20% מתקציב מקורי של 700 אלף שקל בלבד.

שני מיליון שקל לפורום ארלוזורוב שקם לאחרונה

קיצוץ קטן יחסית, בן 6% בלבד יספוג תקציבה של תנועת הנוער העובד והלומד ובתוכו תנועת הבוגרים דרור ישראל, שאמורים היו לקבל 17 מיליון שקל. תקציבם יקוצץ במליון שקל בלבד. מדובר בחיילים של ההסתדרות, המהווים את הזרוע המבצעת לאירועים מיוחדים. לאחרונה, שלח פסח האוספטר, מי שעומד בראש התנועה, מכתב עמוס סופרלטיבים ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, ובו השווה אותו לבן גוריון והילל את פועלו יוצא הדופן. דרור ישראל מתחזקת את העיתון האינטרנטי "דבר ראשון", הכפוף ליו"ר ההסתדרות. על אף שתקציב דרור ישראל, כאמור, מקוצץ במיליון שקל, מתבקשת ועדת הכספים לאשר דווקא העלאה של שני מיליון שקל עבור דבר ראשון, שמפעילים אנשי דרור ישראל.

בית ההסתדרות בתל אביבצילום: עופר וקנין

אגף ששומר על תקציבו הוא האגף להסברה, דוברות ופרסום. האגף אחראי על שליחת אין ספור הודעות המדגישות את פועלו של בר דוד, כמו גם העמדתו במרכזו של קמפיין טלוויזיוני יקר. תקציב האגף עומד על שלושה מיליון שקל בשנה ואחוז הקיצוץ בו עומד על אפס.

בקשת העלאה תמוהה במיוחד העומדת על שני מיליון שקל שהוועדה מתבקשת לאשר היא עבור "פורום ארלוזורוב". מדובר בעמותה שקמה ממש לאחרונה ועם מקימיה נמנים הנהלת ההסתדרות הנוכחית וביניהם יו"ר ומנכ"ל ההסתדרות. לא ברור מה טיבה של עמותה.

מההסתדרות נמסר: "לא נגיב בנושא הקיצוץ. באשר לפורום ארלוזורוב, כאשר יקרום עור וגידים באופן מלא נספר מהו בדיוק".

מסיעת "צדק חברתי", המהווה את האופוזיציה בהסתדרות, נמסר: "הקיצוץ הקרוב מתבקש אך נראה כי סדר העדיפויות נשמר - מקורבים ויחסי ציבור לפני עובדים. ההערכות של אובדן של 70 מיליון שקל מדמי החבר מדאיגות ונראה שבמקום לצאת למאבק ולשמור על העובדים, יו"ר ההסתדרות מעדיף לשבת במזגן עם חבריו המעסיקים. אם הנהגת ההסתדרות לא תתעורר בהקדם, מאות אלפי עובדים בישראל צפויים לגלות שאין אף אחד ששומר עליהם, בדיוק כמו שגילו רק לאחרונה עובדי אל על".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות