"נסו מאוחר יותר": אתר רשות המסים אינו עומד בעומס הבקשות למענק לעצמאים

הרשות הכריזה כי היא מתחילה לשלם את הפעימה השנייה של המענק לכ-500 אלף איש, אבל עצמאים שניסו להגיש בקשות נתקלו בהודעת שגיאה, "עקב ריבוי פניות" ■ רשות המסים: "24 אלף עצמאים כבר נמצאו זכאים. המערכת פועלת כסדרה אבל באיטיות מסוימת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת העצמאים בכיכר רבין בתל אביב
הפגנת העצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

רשות המסים הכריזה על תחילת תשלום הפעימה השנייה של המענק לעצמאים שנפגעו במשבר הקורונה – אבל עצמאים שניסו להיכנס הבוקר לאזור האישי באתר הרשות נתקלו בהודעה: "עקב ריבוי פניות אנא המתינו או נסו מאוחר יותר".

בקשות המסים אומרים כי 24 אלף עצמאים כבר נמצאו זכאים למענק מאז נפתחה האפשרות להגשת בקשות אמש. "הזכאים יוכלו לראות את הכסף בחשבונם בתוך ימים ספורים", אומרים ברשות. "באופן טבעי, בשל ריבוי הפונים לקבלת המענק, המערכת לעתים פועלת באיטיות מסוימת, ועולה מסך המתנה המודיע למשתמשים כי בשל ריבוי הפניות ניתן להמתין לקבלת השירות או לפנות במועד מאוחר יותר. עם זאת, רבבות עצמאים נמצאים זכאים מדי שעה, והמערכת פועלת כסדרה".

לפעימה השנייה אמורים להיות זכאים כ-500 אלף עצמאים. העלות הכוללת של הפעימה השנייה מוערכת ב-2.8 מיליארד שקל. הגשת הבקשות היתה אמורה להיפתח כבר ביום ראשון האחרון, למשך 70 יום. שכירים בעלי שליטה בחברת מעטים זכאים גם הם למענק, אבל הם יוכלו להגיש תביעה רק מ-18 במאי.

אתר רשות המסים, הבוקר

הפעימה השנייה של המענק גדולה מהראשונה: במקום 6,000 שקל, המענק המרבי בפעימה השנייה הוא 10,500 שקל. עם זאת, גם הפעם רבים מהזכאים יקבלו מענק נמוך בהרבה.

>>> קישור לטופס הגשת הבקשה למענק ברשות המסים

בעוד הפעימה הראשונה של המענק הוענקה למי שהכנסתם החייבת במס ב-2018 נעה בין 24 אלף שקל ל-240 אלף שקל בשנה (2,000 שקל עד 20 אלף שקל בחודש בממוצע), הפעימה השנייה נדיבה יותר. תקרת ההכנסה החייבת היא כעת מיליון שקל בשנה (כ-83 אלף שקל בחודש). התקרה חלה על ההכנסה החייבת במס מכל המקורות, למעט רווחי הון ושבח מקרקעין. רצפת ההכנסה לקבלת המענק היא 714 שקל בחודש - והכנסה כזאת תזכה את העצמאי במענק המינימלי, בסך 500 שקל.

בניגוד לפעימה הראשונה, לא נקבעה הגבלה קשיחה על ההכנסה של בת הזוג או בן הזוג של העצמאי. עם זאת, אם לבן הזוג היתה הכנסה חייבת במס שאינה מעבודה ("מיגיעה אישית", לפי לשון החוק), מחציתה תיוחס לעצמאי עצמו - כך שהזכאות של עצמאי למענק עשויה בכל זאת להישלל אם לבן זוגו הכנסות גבוהות.

סכום המענק מחושב ככלל לפי 70% מההכנסה החייבת במס של חודש ממוצע ב-2018, אבל לא יותר מ-10,500 שקל. כמו כן, נוסחת החישוב כוללת הפחתה מדורגת בגובה המענק למי שהכנסותיהם השנתיות גבוהות מ-480 אלף שקל (40 אלף שקל בחודש בממוצע). שיעור ההפחתה הוא 17.3 אגורות מהמענק על כל שקל נוסף בהכנסה. באופן זה, המענק קטן בהדרגה ככל שההכנסה מטפסת מעל 40 אלף שקל בחודש, עד שהוא יורד לכ-3,000 שקל לעצמאים בעלי ההכנסה המרבית המזכה במענק (מיליון שקל בשנה). מעל רמת הכנסה זו, העצמאי אינו זכאי למענק - אבל עשוי להיות זכאי למענק המיוחד ל"השתתפות בהוצאות קבועות", שאמור להיות משולם בקרוב.

נוסחת המענק לעצמאים כוללת גם תוספת ל"עסק קטן", שנועדה לשמש תחליף למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות - ותחסוך את הסרבול הכרוך בחישובו. תוספת זו תשולם לעצמאים (אבל לא לשכירים בעלי שליטה) בעלי הכנסות בסך 1,500 שקל עד 25 אלף שקל בחודש. במקרה זה החישוב מתבסס על ההכנסות הממוצעות ב-2019 - ועל מחזור העסקות (בניגוד להכנסה חייבת במס).

מי שמחזור העסקות החודשי שלו היה 8,333-1,500 שקל, יקבל תוספת של 700 שקל. בעלי מחזור של 16,667-8,333 שקל יקבלו תוספת של 1,875 שקל. בעלי מחזור של 25,000-16,677 שקל יקבלו תוספת של 3,025 שקל. לדוגמה, עצמאי שהכנסתו החייבת ב-2019-2018 היתה 10,000 שקל בחודש, ומחזור העסקות שלו היה 15 אלף שקל, עשוי להיות זכאי למענק בסיס בסך 7,000 שקל, ולכך תצורף תוספת של 1,875 שקל. המענק והתוספת יחויבו במס הכנסה, אבל לא בדמי ביטוח לאומי או מע"מ.

למענק זכאים מי שמלאו להם 20 שנה, ושיצהירו כי מחזור עסקותיהם ירד ב-25% מתחילת מארס עד סוף יוני 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מי שהתחילו לפעול כעצמאים אחרי 1 במארס 2019 יוכלו לקבל מענק לפי חישוב המתבסס על המחזור הממוצע שלהם ממועד תחילת פעילותם כעצמאים עד 29 בפברואר 2020. מי שהתחילו לעבוד כעצמאים ב-2018, והיו להם בשנה זו הפסדים - יוכלו לקבל את המענק לפי חישוב המתבסס על נתוני 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט