פרשת התעשייה האווירית: חבר ועד ובכיר במפעל יואשמו בשוחד - בכפוף לשימוע

חבר הוועד אלי כהן, המקורב לח"כ חיים כץ, חשוד כי קיבל שוחד מספק מזון של החברה, הציג מצג כוזב ולחץ על עובד שסעד את אשתו החולה להגיע לבחור את יו"ר הוועד ■ הפרקליטות הודיעה כי תיק החקירה נגד חיים כץ בפרשה ייסגר בהיעדר ראיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל של התעשייה האווירית
מפעל של התעשייה האוויריתצילום: אייל טואג

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (חמישי) לארבעה חשודים בפרשת עובדי התעשייה האווירית כי נשקלת העמדתם לדין בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושחיתות ואיום, כל חשוד על פי חלקו, בכפוף לשימוע שייערך להם.

החשודים הם אליהו (אלי) כהן, חבר בוועד העובדים; שמעון פריתס, ממלא מקום מנהל מפעל בתעשייה אווירית; חברת א.ב. שירותי תעופה, המספקת שירותי צביעה וניקיון מטוסים; ואמג'ד ביראני מנהל תפעול בחברה.

על פי כתב החשדות, ועד העובדים בתעשייה האווירית הוא ארגון עובדים בעל השפעה רחבה על ההתנהלות בתעשייה האווירית, ובפרט קידום עובדים. כהן, החשוד המרכזי בפרשה, עבד כעוזר מנהל אבטחת איכות במפעל של התעשייה האווירית וכיהן בוועד העובדים במשך 28 שנה.

מתוקף חברותו בוועד, כהן היה בעל השפעה על קידום עובדים בתוך התעשייה האווירית. בנוסף, כחלק מתפקידו בוועד, מ-2015 שימש יו"ר ועדת הזנה, והיה בין מקבלי ההחלטות בשיתוף עם ההנהלה בכל הנוגע להעסקת ספקי המזון.

חיים כץ אחרי שוועדת הכנסת אישרה את בקשת החסינות שלוצילום: אמיל סלמן

כהן היה בעל השפעה ועוצמה גם עקב קשריו הקרובים באותה תקופה לח"כ חיים כץ, ששימש יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ב-2015-1983. במקביל הודיעה הפרקליטות כי תיק החקירה נגד כץ בפרשה - ייסגר בהיעדר ראיות. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט באוגוסט על העמדתו של כץ לדין בתיק אחר, שבו הוא מואשם בעבירה של מרמה והפרת אמונים. העמדתו לדין של כץ נמנעה לאחר שבפברואר הפעילה הכנסת את חסינותו הפרלמנטרית.

  כהן חשוד כי ניצל את כוחו והשפעתו בתעשייה האווירית כדי לדרוש ולקבל שוחד בדמות מוצרי מזון שונים מחברת נורקייט וספקיה, לשימושו האישי ולחלוקה למקורביו. זאת ביודעו כי השוחד ניתן לו בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידו כעובד ציבור. בנוסף, חשוד כהן כי קיבל במרמה והפרת אמונים, החזרים כספיים מהתעשייה האווירית בגין מצג כוזב על הוצאות במסגרת נסיעות עבודה לחו"ל בהיקף של כ-14 אלף שקל.

  בנוסף, כהן חשוד בכך שסייע לקבלת דבר במרמה וביצע מעשה מרמה והפרת אמונים הפוגע בציבור ובתאגיד, בכך שהתערב באופן פסול לטובת חברת א.ב. שעם בעליה היה כהן בקשרים קרובים, בקבלת מכרז באחד ממפעלי התעשייה האווירית בהיקף של כ-500 אלף דולר. כהן חשוד כי הורה לפריתס, לגלות מידע לחברת א.ב. שיסייע לה לזכות במכרז - ופריתס העביר את המידע. פריתס, חברת א.ב. וביראני מנהל התפעול בחברה, חשודים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

  בנוסף חשוד כהן כי הפעיל על עובד התעשייה האווירית לחצים פסולים כדי שיתייצב ויצביע בבחירות ליו"ר ועד התעשייה האווירית, על אף שהיה ידוע לו כי אותו עובד סועד את אשתו, שהיתה חולה במחלה קשה באותה העת.

  בנוסף חשוד כהן בעבירה של שחיתות ואיום לפי חוק בחירות לגופים ציבוריים. על פי החשד, מתוקף תפקידו כחבר ועד וכמקורב לח"כ כץ, השפיע על עובדי המפעל שבו עבד להתפקד לליכוד ולהצביע לכץ בבחירות המקדימות בליכוד ולהצביע ביום הבחירות לליכוד. בשנת 2016 פנה כהן לגורמים בלשכתו של כץ, שהיה באותה העת שר הרווחה, ודרש למנותו לתפקידים שהיו בסמכותו של כץ. כהן קשר בין פועלו לטובת כץ בתקופת הבחירות לבין דרישתו להתמנות לתפקידים. כהן מונה על ידי כץ לחבר וועדת המשנה לענייני נכות בביטוח הלאומי.

  התיק נגד ח"כ כץ בעניין זה נסגר על ידי היועץ המשפטי לממשלה בהמלצת המחלקה הכלכלית בגלל היעדר ראיות. במסגרת החקירה, נחשד כץ בניצול קשריו בוועד העובדים של החברה הממשלתית למטרות פוליטיות ואישיות.

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט באוגוסט על העמדתו של כץ לדין בתיק אחר, שבו הוא מואשם בעבירה של מרמה והפרת אמונים. העמדתו לדין של כץ נמנעה לאחר שבפברואר הפעילה הכנסת את חסינותו הפרלמנטרית.

  נגד כהן נמצא בסיס ראייתי להעמדה לדין עקב בקשות שוחד למקורבים לכץ. הפרשה נחקרה ע"י היחידה הארצית לפשיעה כלכלית בלה"ב 433 שבמשטרת ישראל, בליווי עוה"ד טל פרג'ון וליאור אחרק, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  עדי שרעבני

  "בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

  רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

  מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה