התיק שאף אחד לא רוצה: זרוע העבודה במשרד הרווחה תפורק

חלקים מזרוע העבודה במשרד הרווחה יעברו למשרד הכלכלה, ואילו התעסוקה תפעל ישירות תחת משרד הרווחה ■ פרופ' צבי אקשטיין: "כל הרפורמות שהחלו להתקדם בשנים האחרונות ייעלמו - כי מישהו רוצה עוד תקציב"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמולי, פרץ והורוביץ במסיבת עיתונאים בת"א, אתמול. "עמיר פרץ ידע היטב את עמדותיי, עם רובן גם הסכים"
שמולי, פרץ והורוביץ במסיבת עיתונאים בת"א, אתמול. "עמיר פרץ ידע היטב את עמדותיי, עם רובן גם הסכים"צילום: דניאל בר און
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

דווקא בתקופה שבה יש יותר ממיליון עובדים מובטלים, עסקים מתמוטטים, ומוקמת הממשלה הבזבזנית בהיסטוריה – שוק העבודה נדחק לשוליים. בזמן שמשרדי ממשלה שונים מומצאים לטובת פרסונות מכחול לבן והליכוד, על משרד העבודה איש לא נלחם. יתרה מכך, זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה - הפועלת היום כיחידת סמך מהודקת, מעסיקה 900 עובדים וחולשת על 3.5 מיליארד שקל בשנה - תפורק בין משרד הרווחה, תחת השר המיועד איציק שמולי; ומשרד הכלכלה, תחת השר המיועד עמיר פרץ.

מדובר בטלטלה נוספת בתוך כמה שנים, לאחר שתחום העבודה עלה על דרך המלך. התחום נכלל באחריות משרד הכלכלה עד 2015, אז נכנס חיים כץ לתפקיד שר הרווחה ודרש לעבות את משרדו. כך נקרע נושא העבודה ממשרד הכלכלה, והועבר בשלמותו למשרד העבודה והרווחה. תהליך המעבר היה אז קשה, ארוך ובזבזני, וכלל התנגדויות עובדים, קשיים מול ספקים, ופגיעה בעבודה השוטפת.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

אחרי כשנה וחצי של סערות, תחום העבודה התייצב, ותחת ניהולו של מוטי אלישע - שהגיע מאגף החשב הכללי באוצר - נהפכה זרוע העבודה ליחידת סמך אחת הכוללת תחומים שונים, ועוסקת טקטית ואסטרטגית ברפורמות שמטרתן חיזוק שוק העבודה. זאת, תוך פנייה לכלל אוכלוסיית ישראל ובדגש על אוכלוסיות כמו חרדים, ערבים, מבוגרים ובעלי מוגבלויות.

ואולם הדברים, כאמור, ישתנו בקרוב. הזרוע תפורק, כשחלק מתחומיה יעבור למשרד הכלכלה, ותחום התעסוקה יפעל ישירות תחת משרד הרווחה. "מדובר בטעות קשה מאוד", אמר פרופ' צבי אקשטיין, יו"ר מכון אהרון ומי שעמד בראש ועד 2030 ליצירת תוכנית אסטרטגית לשוק העבודה העתידי. "הרווחה עוסקת בטיפול באוכלוסיות שלא יכולות להגיע לשוק העבודה, בעוד זרוע העבודה עוסקת בכלל שוק העבודה הישראלי והרחבתו. מדובר בשתי אוכלוסיות שונות, שהטיפול בהן שונה.

"בכל מדינה מתקדמת מבינים שמדובר בנושא קריטי, ולכן קיים משרד ייחודי עבורו. בישראל לא רק שלא מקימים משרד, הורסים את הזרוע הקיימת. אני אעשה כל מה שביכולתי כדי להבהיר הן לשני השרים, הן לראש הממשלה נתניהו והן לבני גנץ, שאוכלוסיות שלמות עומדות להיפגע. כל הרפורמות שהחלו להתקדם בשנים האחרונות ייעלמו כי מישהו רוצה עוד תקציב. בושה וחרפה".

החלוקה תיעשה באופן הבא: תחום ההכשרות המקצועיות, שתקציבו כ-600 מיליון שקל בשנה, יישאר תחת משרד הרווחה, שלא יישא עוד את התואר "העבודה". שר הרווחה המיועד, שמולי, יפקח על תחום תעסוקת אוכלוסיות מודרות כמו חרדים, ערבים, מבוגרים, ובעלי מוגבלויות.

משרד הרווחה גם יפקח על מעונות היום, שתקציבם כ-1.5 מיליארד שקל, כולל תקציב הבינוי למבנים חדשים. הדיון על מעונות היום נסוב דווקא סביב העברתם למשרד החינוך. היסטורית הם נמצאים תחת משרד הרווחה בשל הצורך בסבסוד מעונות להורים, בעיקר אמהות עובדות. עם זאת, כבר שנים שמעונות היום מקבלים אליהם את כל ילדי ישראל, והם גורם חינוכי לכל דבר. ואולם על אף הדרישה של משרד החינוך להעביר את מעונות היום לפיקוחו, צפויים המעונות להישאר תחת פיקוח משרד הרווחה.

למשרד הכלכלה, שהמיקוד שלו הוא מעסיקים ותעשיינים, ולא עובדים, יעבור דווקא שירות התעסוקה - הזרוע הביצועית שאמורה לסייע בהשמתם של אותם עובדים שזרוע העבודה ממוקדת בהם. בשירות התעסוקה נכללת גם תוכנית מעגלי תעסוקה, העוסקת בהשבת מובטלים כרוניים או אוכלוסיית רווחה למעגל התעסוקה. גם מינהל האכיפה, העוסק בשמירה על עובדים מפני מעסיקים נצלניים, מניעת תאונות עבודה ופגיעה בשכר וזכויות, צפוי לעבור למשרד הכלכלה.

בדומה לאקשטיין, גורמים בזרוע העבודה חוששים כי משרד הרווחה יתמקד באוכלוסיות רווחה ולא בתעסוקה לכל, וכי משרד הכלכלה, שהמיקוד שלו הוא כאמור מעסיקים, לא ישקיע את מלוא מרצו בהשמת עובדים או הגנה עליהם. עם זאת, בשירות התעסוקה עשויים לשמוח על המעבר. הארגון ידוע בוועד עובדים פעיל מאוד, שנהנה מגיבוי מלא מהשר לשעבר חיים כץ. לא מן הנמנע כי הוועד ייהנה גם מקשר טוב עם עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות לשעבר.

פירוק הזרוע מעלה חשש להתפתחות כאוס בגופים שאמורים לעבוד ביחד; התנגדויות עובדים שישימו מקלות בגלגלים - כפי שנעשה בעבר; חזרה שנים אחורה עם שימת דגש על רווחה במקום עבודה; וכמובן פגיעה במובטלי העתיד. "דווקא בימים האלה, שבהם שוק העבודה עומד לספוג מכה קשה, רמת האבטלה עלולה לעלות, ואלפי אנשים יחפשו עבודה אחרת, עומד כל התחום הזה לעבור טלטלה מיותרת", אומרים גורמים מקורבים. "מאנשי מפלגת העבודה כמו שמולי ופרץ ניתן היה לצפות להתנהלות אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי