קריאות לאפשר לחזור לעבודה: "בעלי עסקים נמצאים בסיטואציה בלתי נסבלת"

ראש העיר רמת השרון ביקש במכתב לראש הממשלה לאפשר פתיחת חנויות בערים שבהן שיעור ההדבקה בקורונה הוא נמוך ■ "פתיחת עסקים לפי מפה דיפרנציאלית תעודד משמעת אזרחית ושמירה על הנחיות הממשלה"

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושליםצילום: אמיל סלמן
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

האי-אמון בצעדי הממשלה והדאגה מהמצב הכלכלי מובילים לקריאות לפתיחה מחודשת של עסקים. ראש העיר רמת השרון, אבי גרובר, ביקש אמש (ג') במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאפשר פתיחת חנויות בערים שבהן שיעור ההדבקה בקורונה הוא נמוך.

בשבוע האחרון דובר לא מעט על אסטרטגיית יציאה, אבל הדיון בנושא ייערך בממשלה רק מחר. על פי הערכות של בכירים במשק, גם אם תהיה הרחבה של הפעילות העסקית היא תהיה חזרה ל-30% - כמו לפני פסח. מצב זה צפוי להישאר ללא שינוי לפחות עד מאי.

"מזה מספר שבועות הפעילות הכלכלית בערי ישראל מושבתת כמעט לחלוטין. הסגר הממושך מביא בעלי עסקים רבים לסיטואציה כלכלית בלתי נסבלת וחוסר יכולת להתפרנס, בעודם מחוייבים בהוצאות כמו שכירויות, מסים ותשלומים לספקים ועובדים", כתב גרובר

לטענת גרובר, "תושבי ישראל הפגינו עד כה משמעת אזרחית גבוהה, שתרמה לכך שברוב הערים יש עלייה מתונה המספר הנדבקים בקורונה. הפיקוח העירוני לצד משטרת ישראל אוכף, קונס ומפעיל סנקציות שונות על מנת לשמור על בריאות הציבור. כמי שאמון על המערכת העירונית אני יכול להבטיח שנדע להמשיך ולאכוף כל הנחיה שתינתן כאשר ייפתחו בתי עסק נוספים. לאור זאת, אני קורא להורות על פתיחה מחודשת של עסקים וחנויות בערים שבהן נרשמת רמת הדבקה נמוכה".

עוד מוסיף גרובר כי "פתיחת עסקים לפי מפה דיפרנציאלית תעודד משמעת אזרחית ושמירה על הנחיות הממשלה. אין צורך בסנקציות קולקטיביות, אלא אסטרטגיה עסקית המתייחסת לכל אזור וישוב באופן נקודתי. אני מודע לעומק האחריות המוטלת על כתפיך בימים אלה אך לצד זאת יש לנו כראשי ערים אחריות נוספת לבעלי העסקים והקהילה".

על פי הערכה של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, שנעשתה עבור נשיאות המגזר העסקי, היא כי סך הפגיעה השבועית בענפי המשק המרכזיים צפויה להסתכם ב-6.7 מיליארד שקל בשבוע ו-30.3 מיליארד שקל בחודש, ככל שהנחיות הסגר הקיימות יימשכו. ההערכות מבוססות על שיעורי פגיעה שונים בענפי משק כאשר הפגיעה הגבוהה ביותר היא בענפים כמו תיירות ואירוח ובידור.

אבי גרוברצילום: אייל טואג

הלחצים לאפשר חזרה לעבודה נמשכים מאז החל המל"ל לעסוק בתוכניות יציאה. הנחת העבודה של חברות רבות היתה כי מדובר בהדממה עד לאחר החג, אבל הצהרות שיצאו ממשרד הבריאות ודיבורים על סגר ביום העצמאות חיזקו את ההרגשה כי אין תוכנית להקלה בסגר.

לפני שלושה ימים פנתה נשיאות המעסיקים והעסקים לראש הממשלה בבקשה לאפשר חזרה ל-50% פעילות מיד אחרי החג - והרחבת הפעילות מדי שבוע בהתאם לשיפור במצב התחלואה. זאת במקביל לצד הרחבת מערך הבדיקות והוספת מנגנוני אבחון כגון מדידת חום. "מדיניות הממשלה להתמודדות עם נגיף הקורונה אמנם מובילה לעיכוב בהתפשטות המחלה, אולם המחיר הכלכלי לצד מדיניות זו עלול בסבירות גבוהה להעמיד אותנו בפני המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה. משבר אשר יבלום את תנופת ישראל בעולם לשנים רבות", נכתב.

עוד הוסיפו כי "בקצב ההדבקה הנוכחי, הנזק הכלכלי הנגרם כתוצאה מהסגר (לפי הערכתנו בכ-8% מהתוצר) והפניית המאמצים לטיפול בקורונה על חשבון חולים במחלות אחרות, עלול לעלות לנו בסופו של יום באובדן חיי אדם גדול יותר מאשר הסרת המגבלות מן המשק והציבור".

בשבוע האחרון פירסם ארגון הפלסטיקאים המלצה לרופאים החברים בו לשוב ולהפעיל את המרפאות שלהם. "מדובר בסכנה נגיפית כרונית שיש להטמיע את קיומה לתוך שגרת החיים בדומה לווירוסים אחרים", כתב יו"ר האיגוד, ד"ר מאיר כהן, "האיגוד סבור כי סגירת מרפאות הרופאים במגזר הפרטי לפרק זמן העולה על חודש מלווה בנזק כלכלי עתידי. ללא מערכת כלכלית לא תהיה מערכת רפואית. נזק זה מהווה בעצמו סכנה קיומית אישית ולאומית חדשה, שעולה בגודלה ובחומרתה על הסכנה הקיומית הנמוכה מאוד הקשורה לנגיף הקורנה".

הודעת איגוד הפלסטיקאים הובילה לכך שארגון הקוסמטיקאיות ואיגוד מעצבי השיער והמיקרופיגמנטציה לפנות למשרד הבריאות בטענה כי לא ייתכן שהרופאים הפלסטיקאים יחזרו לעבודה, ו-300 אלף אנשי תעשיית היופי יישבו בבית.

עו"ד רוית גרוס, מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, אמרה כי "כבר כמעט חודש כל העוסקים בתחום היופי סגורים, רובם עצמאים שעד כה לא עמדו בכלל בקריטריונים של המענק, ואנחנו מעוניינים לגרום לכך שכל הענף יחזור לעבודה, כמובן במסגרת נוהלי בטיחות קפדניים שיאושרו במשרד הבריאות. כל יום שכל ענף היופי לא עובד גורם לכך ש'הורגים' כ-20 אלף בעלי עסקים זעירים. מדינת ישראל שוכחת אותנו ואת בני משפחותינו. אנחנו אזרחים סוג א' שמשלמים כל חייהם מסים למדינה. לא ייתכן שהרופאים הפלסטיקאים יחזרו לעבודה ואנחנו נדמם למוות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר