מדריך TheMarker |

נאלצתם לצאת לחופשה ללא תשלום? כך תשמרו על הזכויות שלכם

מה לעשות אם אולצתי להיעדר מהעבודה במשך יותר משלושה חודשים ואיך לשמור על הזכויות הפנסיוניות? ■ כשיותר ויותר מעסיקים נאלצים לצמצם את היקפי הפעילות שלהם - כך העובדים יכולים להגן על החסכונות שלהם ולהיערך ליום שאחרי המשבר

עובד בבית החולים בווהאן, סין
עובד בבית החולים בווהאן, סיןצילום: AFP

בימים האחרונים, בד בבד עם התעצמות משבר הקורונה, אנו עדים ליותר ויותר מעסיקים הנאלצים לצמצם את היקפי פעילותם ואגב כך להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) או לפטרם. אלה הם הצעדים שכדאי לשכירים לעשות כבר עכשיו כדי לא לאבד את זכויותיהם בהמשך.

הגישו תביעה מקוונת לביטוח הלאומי כדי לקבל דמי אבטלה.

המוסד לביטוח לאומי מנחה עובדים הנאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום בעקבות משבר הקורונה להגיש תביעה לקבלת דמי אבטלה, אותה ניתן להגיש באופן מקוון. עובדים שיעשו זאת לא יידרשו לנצל את ימי החופשה הצבורים לזכותם כדי להיות זכאים לדמי אבטלה. לצורך הזכאות לדמי אבטלה, הסכם החל"ת (שיוצג למוסד לביטוח לאומי) צריך להיות למשך 30 יום לפחות. למעסיק אסור לקרוא לעובד לעבודה בתקופת החל"ת.

מה יקרה לחסכונות שלנו? האינטרסנטים מארחים את גילעד אלטשולר

לדברי עו"ד מיכל פינברג־דורון, שותפה בנ. פינברג ושות', חופשה ללא תשלום היא "חופשה לזמן בלתי ידוע שבמהלכה העובד לא מקבל שכר, אך יחסי עובד־מעסיק נשמרים. העובד אינו צובר ותק וזכויות אחרות, כגון דמי מחלה". הוצאת העובד לחל"ת נעשית במסגרת הסכם בין העובד למעסיק, ואם העובד לא יסכים לצאת לחופשה ללא תשלום, הוא יעמוד בפני הליך פיטורים.

פינברג־דורון אומרת כי בעקבות המשבר הוציא משרד העבודה והרווחה הנחיות חדשות לגבי נשים בהריון או בטיפולי פוריות, על פיהן ניתן להוציא אותן לחל"ת. כל הנדרש הוא לבקש היתר מהממונה על העסקת נשים על ידי מילוי הצהרה וטופס המתאר את מצב העסק. בתום החל"ת, המעסיק ישאף להחזיר את העובדים לתפקידם הקודם ואם לא כך, יוכל עובד להתפטר בדין מפוטר, ויהיה זכאי לפיצוי פיטורים.

ודאו שהמעסיקים ממשיכים להפריש עבורכם ביטוח בריאות וביטוח לאומי, ומהחודש השלישי שלמו זאת בעצמכם.

לדברי פינברג־דורון, חובת תשלום ביטוח בריאות וביטוח לאומי חלה בחודשיים הראשונים של החל״ת על המעסיק בשיעור מופחת של 6.57% במקום 7.5%. המעסיק יהיה רשאי לנכות את התשלומים האלה משכרו של העובד לאחר שובו לעבודה. החל מהחודש השלישי, על העובד לשלם את דמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות בעצמו. לעובדים כדאי לוודא כי המעסיקים אכן עומדים בכך.

שימרו על החיסכון הפנסיוני גם בתקופה זו, אחרת תאבדו זכויות.

ברגע שהמעסיק מפסיק לשלם משכורת חודשית לעובד, לא מופקדים כספים לתוכניות הפנסיה על שם העובד. לדברי רן קלי, יו"ר דירקטוריון קבוצת קלי הסדרים פנסיוניים, במקרה כזה לא מצטברים סכומים נוספים לטובת חיסכון לפרישה ולא משולמת פרמיה לכיסויים הביטוחיים למקרה של מוות ואובדן כושר עבודה, שנכללים בקרן הפנסיה ובביטוח המנהלים.

"הפתרון לכך מכונה 'הסדר ריסק זמני', והוא כולל תשלום של עלות מצומצמת הדרושה לשמירת הכיסוי הביטוחי", אומר קלי, המעריך זאת בכמה מאות שקלים בחודש. זהו סכום שמכסה את העלויות הביטוחיות בתקופה שבה לא עובדים וניתן לשלמו כדי לשמור על הרצף בחיסכון הפנסיוני.

לדברי עופר ורשויאק, סמנכ"ל לקוחות עסקיים בקבוצת קלי, אם לא יופעל הסדר הריסק, זה יכול להוביל לפגיעה בכיסויים הביטוחיים ובאפשרות להפקיד לאותה תוכנית בהמשך. "זה קריטי במיוחד בתוכניות שלא ניתן להצטרף אליהן יותר, כמו ביטוחי מנהלים מהדור הישן, עם מקדם קצבה מובטח". במקרה של פיטורים, חשיבות שמירת הרצף בקרן הפנסיה הקיימת משפיעה גם על מועד תחילת ההפקדות אצל המעסיק החדש. אם ישנה קרן פנסיה קיימת, המעסיק צריך להפקיד לפנסיה אחרי שלושה חודשי עבודה (או בתום שנת המס, לפי המוקדם) וההפקדות יהיו מיום העבודה הראשון, רטרוקאטיבית. בהיעדר קרן פנסיה פעילה, ההפקדות יתבצעו רק אחרי חצי שנת עבודה (ולא רטרואקטיבית).

מיכל פינברג דורוןצילום: אופיר אייב

ודאו כי קרן הפנסיה מעודכנת שאתם בחל"ת.

קלי מסביר כי יש הבדלים בין קרנות הפנסיה לביטוחי המנהלים ובין המוצרים החדשים לאלו מהדור הישן. בקרנות הפנסיה הוותיקות (שהצטרפו אליהן עד 1995) "במהלך החודשיים הראשונים של אי תשלום, נשמר הכיסוי הביטוחי. לאחר מכן, ייפגעו הזכויות הביטוחיות ועל העמית לפנות לקרן כדי להסדיר את התשלום". בקרנות הפנסיה החדשות, בחמישה החודשים הראשונים יש הסדר אוטומטי. עלות הכיסוי הביטוחי נגבית גם היא באופן אוטומטי מתוך יתרת החיסכון הצבורה. רק לאחר חמישה חודשים נדרש העובד לפנות לקרן הפנסיה כדי להסדיר את התשלום.

האחריות היא על המעסיק לדווח על יציאת העובד לחל"ת כסיבה להפסקת התשלומים לתוכנית הפנסיה, אבל ורשויאק ממליץ לעובד לוודא שבחברת הביטוח או בבית ההשקעות מעודכנים שהוא בחל"ת.

חוסכים בביטוח מנהלים? ייתכן שתצטרכו לפנות אליהם מיד ולהסדיר את התשלום מיד עם היציאה לחל"ת, תלוי באיזו חברת ביטוח.

בביטוחי המנהלים הוותיקים (שניתן היה להצטרף אליהם עד סוף 2003) אין הסדר אוטומטי. על העובדים, מיד עם היציאה לחל"ת, לפנות לחברת הביטוח או סוכן הביטוח להפעלת הסדר ריסק זמני בתשלום, באמצעות הוראת קבע או כרטיס האשראי. בביטוחי המנהלים החדשים (מאז 2004), יש הסדר ריסק אוטומטי לתקופה של שלושה חודשים, כשהתשלום של העלות נגבה מתוך צבירת החיסכון.

עופר ורשביאקצילום: תומר אלמקייס

קלי ציין כי לאור הנסיבות יוצאות הדופן של משבר הקורונה, הודיעו אתמול חלק מחברות הביטוח כי יעניקו למבוטחים בביטוחי מנהלים (גם החדשים וגם הוותיקים), שלושה חודשי ריסק על חשבונם, שיחולו באופן אוטומטי בעת היציאה הכפויה לחל"ת. ארבע חברות הביטוח שהסכימו לכך בשלב זה הן מגדל, הפניקס, כלל ומנורה. הפניקס גם הודיעה כי תיתן הנחה בפרמיית ביטוח אובדן כושר עבודה לשלושה חודשים נוספים.

"זה יעלה לחברות הביטוח עשרות מיליונים, אבל זה צעד מבורך ונכון", אמר קלי. הוא הדגיש כי החשיבות הגדולה היא בהארכה האוטומטית שניתנת לאלו המבוטחים בביטוח המנהלים הישן, בלי שיצטרכו לפנות לחברת הביטוח.

מומלץ להמשיך להפקיד לפנסיה סכום שהוא מעבר לריסק גם בתקופה זו, אבל המשמעות של היעדר הפקדות של שלושה חודשים היא שקלים בודדים בקצבה.

ורשויאק ציין כי "מומלץ להמשיך להפקיד לקופות, אבל לרוב הציבור זה לא אפשרי כלכלית. במונחי קצבה, המשמעות של שלושה חודשים של היעדר הפקדות, עבור משכורת של 10,000 שקל, היא הפחתה של שקלים בודדים בקצבת הפנסיה החודשית". מי שמעוניין לעשות זאת, לא חייב לפתוח קופה נפרדת ויכול להפקיד את החלק שלו לקרן הפנסיה הקיימת.

בניין המוסד לביטוח לאומיצילום: אליהו הרשקוביץ

התקופה המרבית שבה ניתן לא להפקיד לקרן הפנסיה או לביטוח המנהלים ולשמור על הזכויות היא לרוב בין שנה או שנתיים.

"התקופה המרבית היא שנתיים, או התקופה שבה היית חבר בקרן הפנסיה, לפי הנמוך מבין השניים", אומר קלי. "כלומר, אם אתה חוסך בקרן שנה, תוכל להפעיל את הסדר הריסק לשנה. בביטוח המנהלים לרוב הסדר הריסק מוגבל לשנה".

אם יש לכם בעיית תזרים, אפשר לעצור את קרן ההשתלמות או קופת הגמל.

בקרנות השתלמות אין חשיבות להפקדות רצופות מדי חודש, וכך גם בקופות הגמל. אחרי החזרה לעבודה ניתן להמשיך להפקיד לאותה קופה ובקרן ההשתלמות הוותק יישמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"