הוציאו אותי לחופשה ללא תשלום. מה מגיע לי עכשיו? | המדריך לעובדים בימי קורונה

ההוראות החדשות שעליהן החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו, הותירו עובדים ומעסיקים רבים מבולבלים. TheMarker עושה סדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים בשדה קנולה בג'יאנגשי, סין
אנשים בשדה קנולה בג'יאנגשי, סיןצילום: AFP

הוראות החדשות למאבק בקורונה (בין היתר איסור התקהלויות של יותר מ-10 אנשים, סגירת קניונים ומקומות עבודה רבים) עוררו שאלות רבות של עובדים ושל עסקים שנאלצו לסגור חנויות. (ניתן להשאיר שאלות נוספות בטוקבקים לידיעה הזאת, ובדף הפייסבוק של TheMarker). להלן התשובות של עו"ד נעמי לנדאו (מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועיים) לשאלות שעלו בענייני דיני עבודה:

העבודה שלי מאפשרת לי לעבוד מהבית, אבל לא מוגדרת כ"עבודה חיונית". האם זה אפשרי? האם אקבל שכר?

ככל שיש הסכמה עם המעסיק לגבי עבודה מהבית וקיימת הגדרת שעות עבודה, כך שלא תתפרש על פני 24/7 – אזי חובה לשלם משכורת.

אשתי בבידוד, האם מותר לי לא ללכת לעבודה?

כל עוד העובד אינו נמצא בבידוד בעצמו, הוא צריך להיענות לדרישת המעסיק ולהגיע לעבודה. העובד מחויב לדווח למעסיק אודות אשתו השוהה בבידוד.

הוחלט שאני יוצא לחופשה ללא תשלום. מה הזכויות שלי? למי עלי לפנות כדי לממש אותן?

ללא קשר למשבר הנוכחי, כל עובד שיוצא לחופשה ללא תשלום ביוזמת המעסיק למשך 30 ימים לפחות - עשוי להיות זכאי לדמי אבטלה. לעובדים שהוצאו לחל"ת לתקופה של 30 יום לפחות -בתאריכים מיום 1 במרץ ועד ליום 1 ביוני - ניתנו הקלות מיוחדות על ידי המוסד לביטוח לאומי ושירות התעסוקה.

שירות התעסוקה: בעוד שבשגרה, קבלת דמי אבטלה מותנית בהתייצבות בשירות אחת לשבוע לטובת חיפוש עבודה – עובד שיצא לחל"ת בעקבות משבר הקורונה יוכל להתייצב בשירות התעסוקה פעם בחודש. כעת לא נדרש להתייצב אלא רק להירשם באתר.

ביטוח לאומי: בעוד שקבלת דמי האבטלה בשגרה מותנית בכך שהעובד ניצל את כל ימי החופשה הצבורים שלו - עובד שיצא לחל"ת בשל משבר הקורונה יוכל לקבל דמי אבטלה כבר מהיום הראשון, ללא קשר לכמות ימי החופשה שנותרו לו. הזכאות לדמי אבטלה מותנית בכך שהעובד עומד בתנאים הנדרשים, כגון גיל ותקופת אכשרה, שבהם אין שינוי.

יש אצלנו יותר מ-10 אנשים במקום העבודה. אני עובד מדינה. דורשים שאגיע לעבודה. האם אני חייב?

מרכז לטיפול במגיפה בוושינגטוןצילום: LINDSEY WASSON/רויטרס

כל עוד אין איסור, על ידי הממונים, להגיע למקום העבודה, יש להתייצב כנדרש. המגבלה הינה בהתכנסות של עשרה אנשים ויותר, משמע שהייה באותו מרחב סגור, בעת ובעונה אחת.

אני עובד במקום שאינו מוגדר כחיוני. האם מותר להוציא אותי לחופשה ללא תשלום?

בזמן זה, ניתן להוציא עובד לחופשה ללא תשלום (חל"ת). ההחלטה היא של המעסיק והכל בהתאם לכך שיקרא לעובד להתייצב בפניו, תוך נימוק הצורך בהוצאה לחל"ת.

האם מותר לפטר אותי בגלל הסגר/הסגר החלקי?

המדינה לא נמצאת בהסגר, עד למועד כתיבת תשובה זו. אם העובד שוהה בבידוד – לא ניתן, כל עוד הוא נמצא בתקופת הבידוד, לנקוט בצעד שיביא לסיום עבודתו.

אם אפוטר - האם אקבל פיצויי פיטורים?

כן - פיטורים, משמעם קבלת פיצויי פיטורים, במועדים הקבועים על פי החוק.

אם לא באים לעבודה והמעסיק צריך לפטר עובדים - אפשר בלי שימוע?

המצב הקיים אינו מייתר את חובתו של המעסיק לזמן עובד לשימוע.

לא הוציאו אותי לחופשה ללא תשלום ולא פיטרו אותי אבל צימצמו את שעות העבודה שלי. האם זה בסדר?

עובד שהוצא לחופשה ללא תשלום, קרי חל"ת, לתקופה של 30 ימים ויותר – רשאי לפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לקבלת דמי אבטלה (נגדירם לצורך העניין "דמי קורונה").

תשלום "דמי קורונה" כאמור מותנה בעמידה בקריטריונים שהוגדרו על ידי המוסד לביטוח לאומי, לאור משבר הקורונה. על מנת לבחון את הזכאות לקבלת "דמי קורונה", יש לעיין באתר הביטוח הלאומי ולוודא הימצאות הטפסים הרלוונטיים כנדרש, מבעוד מועד.

עובד שמשרתו הוקטנה, שעות עבודתו צומצמו, ימי עבודתו שונו או כל פגיעה אחרת – הרי שמדובר בשינוי תנאי העבודה, תוך הרעתם. משכך, העובד זכאי להתפטר בדין מפוטר ולקבל את כל הזכויות להן זכאי עובד מפוטר, ובזאת גם קבלת דמי אבטלה כמשמעותם בחוק מהמוסד לביטוח לאומי.

למען הסר ספק, תשובה זו אינה נותנת מענה לכלל הסוגיות שיכולות לעלות מהשאלה ואינה יכולה לספק מענה באופן גורף לכלל המקרים הדומים.
זאת משום שיש לבחון כל מקרה לגופו ולבחון את התנאים המקדימים למקרה והשלכותיו. בנוסף, הנחיות הממשלה ומוסדותיה משתנות חדשות לבקרים בשל משבר הקורונה וייתכן כי תשובה זו תוסיף ותשתנה בהמשך.

אני עובד משמרות ולא מזמינים אותי לעבודה - מה עושים?

מקום בו לא מזמנים עובד לעבודה, והוא יכול להוכיח שעבד בחודשים הקודמים באופן רציף, עליו לגשת לביטוח לאומי לקבל דמי אבטלה.

אני פרילנסר. אין לי עבודה. האם מגיעים לי דמי אבטלה?

עובד ששכרו משולם בחשבוניות מס, נחשב כעצמאי כל עוד לא הוכרו יחסי עובד-מעסיק בינו ובין מי שנותן לו עבודה. משכך, אין פרילנסר זכאי לקבלת דמי אבטלה מהביטוח הלאומי.

הוחלט להוציא את העובדים במקום העבודה לחל״ת, אך לא כולם עומדים בתנאים לקבל דמי אבטלה. מה ניתן לעשות?

עובדים שאינם עומדים בתנאי הסף לקבלת דמי אבטלה, לא יקבלו אותם. אלא אם יוחלט אחרת על ידי צו, על פי חוק, אשר ישנה ואפילו לזמן קצוב את התנאים המקדימים לקבלת דמי אבטלה.

נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועייםצילום: סטודיו גילי ומירי

אישה בהריון ומוציאים אותה לחל"ת - האם מותר לפטר אותה?

הוצאה לחל"ת איננה פיטורים, אלא השהיית זכויות כגון: ותק, ימי מחלה, ימי חופשה, פנסיה וקרן השתלמות. בתקופה זו, צוברת האישה ההריונית את זכויותיה לצורך דמי לידה, לכל דבר ועניין.

למען הסר ספק, לא ניתן לפטר אישה בהריון, אלא אם התנהגותה שלה הביאה לרצון לפטרה וגם אז יש צורך לקבל אישור מאת הממונה על עבודת נשים טרם הפיטורים.

אני עובד בגננות. האם אוכל לצאת לעבודה?

כן, בכפוף לעמידה בהוראות התכנסויות/ הימצאות בסביבה סגורה וכדומה.

הוחלט להוציא את העובדים במקום העבודה לחל"ת, אך לא כולם עומדים בתנאים לקבל דמי אבטלה. מה ניתן לעשות?

צר לי על עובדים שאינם עומדים בקריטריונים של ביטוח לאומי לקבלת דמי אבטלה, אולם עובד שאינו זכאי לקבלת דמי אבטלה, נכון לרגע זה – אין פתרון קסם.

המוסד לביטוח לאומי על הנהלתו הציע פתרון לציבור העובדים העומדים בפני שוקת שבורה ומוצאים לחל"ת, אך לצערי לא כולם עומדים בתנאים ולכן לא כולם יקבלו את דמי האבטלה.

טוב יעשה המעסיק אם יתחשב באותם עובדים וימשיך בהעסקתם בשכר.

האם זו עילה לפיצויים כאשר מעסיק פוגע בתנאי העבודה בעקבות משבר הקורונה? נניח, מקצץ במשכורת, מצמצם שעות עבודה וכדומה?

לעובד יש את הזכות לקבל את כל תנאי העבודה הרשומים לו והמוסכמים איתו בהסכם העבודה או בהסכם הקיבוצי.

אלא שאם בוחר העובד שלא להיעתר לבקשתו של המעסיק לקיצוץ בשכר או לצמצום שעות העבודה, אזי יש לראות בהתנהגותו כהפסקת עבודתו המזכה בפיצויי פיטורים.

במלים אחרות, מעסיק אינו יכול לפגוע בתנאי העבודה של העובד ללא קבלת הסכמת העובד עצמו. פגע המעסיק – זכאי העובד להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים.

במאמר מוסגר אציין כי לאור צו ההרחבה הנוגע לסעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים הרי כל פיצויי הפיטורים מצויים בקרן הפנסיה והמעסיק יחויב בשחרור הקופה לעובד.

יש לי שלושה ילדים קטנים בגילאי גן ומקום העבודה שלי ממשיך לעבוד כרגיל ואין לי פתרון לילדים. מה אני יכול לעשות? האם אני זכאי לפיצוי כלשהו מהמדינה לאור ההנחיה הזו? האם אני יכול לחתום אבטלה בתקופה הזו ולחזור לעבודה כשתחזור השגרה?

אתחיל מהסוף – הביטוח הלאומי מכיר בזכות לדמי אבטלה אך ורק לאלו שפוטרו או שהוצאו באופן חד צדדי, לחופשה ללא תשלום.

בתשובתי זו הנני נותנת מענה לשאלות הנוספות: המדינה לא תפצה, לאור העובדה שמקום העבודה ממשיך לפתוח את שעריו ולהעסיק את העובדים שלו.

ניתן לנצל את ימי החופשה וגם לבקש מבן/בת הזוג השתתפות בחלוקה שוויונית.

אם הילד שלי חולה, אני יכול להוציא אישור מחלת ילד ולקבל על כך תשלום למרות שגם כך הייתי נשאר בבית גם אם לא היו חולים, כי בוטלו המסגרות?

כן.

עובד בקניון בקואלה לומפור, מלזיהצילום: Vincent Thian/אי־פי

אשתי סוכנת מכירות בסניפי סופרמרקט, חוששת מאוד בעת הזאת לצאת לעבודה בשל ההתקהלות המרובה של אנשים. הבוס שלה מחייב אותה ללכת. מהן הזכויות שלה אם בכלל בעניין הזה? מותר לה לסרב להגיע לעבודה?הרי הודיעו על איסור התקהלות של יותר מ-10 אנשים.

התקהלות משמעה התכנסות של אנשים רבים בחלל מצומצם אחד. במקרה של הפרה יש לפנות אל המפקחים מטעם משרד הבריאות ו/או משטרת ישראל, על מנת להתריע בפניהם על התכנסות מרובת אנשים בשטח מצומצם, בניגוד להוראות.

במקרה הספציפי של אשתך אין זה ברור מהשאלה האם מדובר בעובדת סופרמרקט מן המניין, שעליה להתייצב למקום העבודה כרגיל בהתאם להנחיית ראש הממשלה שהורה אמש על המשך עבודת הסופרמרקטים כסדרם, או שמא מדובר בעובדת של חברה אחרת המוצבת בתוך הסופרמרקט. במקרה השני, עליה לבקש לעבוד במשרדי החברה עד עבור זעם.

מי צריך לשלם ביטוח לאומי ופנסיה לעובדים בחל"ת? האם למעבידים יש חובה כל שהיא? האם יש הבדל בין חל"ת לאבטלה?

לעובד בחל"ת המקבל דמי אבטלה ינכה הביטוח הלאומי הן את שיעורי המס והן את שיעור הביטוח הלאומי (הכולל תשלום מס בריאות על פי חוק), בכל תלוש.

לעובד בחל"ת אין הפרשות לקרן פנסיה יזומות. ככל וירצה עובד בחל"ת להפריש לעצמו תשלום לקרן פנסיה – מוזמן לעשות כן, לאחר בירור עם החברה המבטחת.

להלן תשובותיו של עו"ד אביחי ברטנובסקי, מומחה לדיני עבודה, ממשרד עו"ד נעמי לנדאו ושות':

מה לגבי עובד חדש במקום העבודה שדוחים את תחילת העבודה שלו בחודש או חודשיים? האם זכאי למשהו? האם זה חוקי? היום הודיע לי המעביד החדש שלי שתחילת העסקתי, שנקבעה בחוזה לעוד מספר ימים, תידחה לתקופה בלתי ידועה. מהן זכויותי?

המצב האופטימלי במקרה שבו התחלת העסקה נדחית – הוא להיקלט במקום העבודה ולהיות מוצא לחל"ת, שאז הזכאות לקבלת דמי אבטלה עומדת בעינה.
מעשהו של מעסיק הדוחה תחילת העסקת עובדים, ללא הסכמת העובד – מהווה פגיעה בזכויות העובדים עד כדי הפרת הסכם.

ילד שעובד כבר 4 שנים רצוף ביוני רק בן 18 הוצא לחל"ת - איך הוא מקבל משכורת?

במקרים מסוימים ישולמו דמי אבטלה לנוער בגילים 15 עד 18. ואולם, אין בשאלה די פרטים ספציפיים על מנת לספק תשובה מפורטת ובה בחינת הזכאות לדמי אבטלה.

אני עובדת בצהרון והוצאתי לחלת בעקבות הקורונה. יש לי פנסיה מהמדינה. האם אני זכאית לאבטלה

בהנחה שהעובדת עונה על הקריטריונים הנדרשים מטעם המוסד לביטוח לאומי – אין לפנסיה משמעות.

אני עובדת בצהרון. במשך השנה עשיתי קייטנה אחת ויצאתי לחופשה. קיבלתי אבטלת קיץ במשך חטדש וחצי. כרגע הוצאתי לחל"ת. האם אני זכאית לאבטלה?

על פניו נראה שהנך זכאית לקבלת דמי אבטלה.

במידה ואני עובדת בשני מקומות עבודה. באחד הוציאו לחל"ת ובשני אני עובדת מהבית, האם מגיעים לי דמי אבטלה על הראשון?

כן, בכפוף לשאר תנאי הזכאות הנדרשים על פי הוראות המוסד לביטוח לאומי.

כרגע אין מסגרות לילדים ויש לי חופשת מחלה שבועיים. המעסיק הציע לי חופשה ללא תשלום. מה עדיף - להישאר עם הימי מחלה או להסכים לחופשה ללא תשלום?

בהתאם לשאלה לפיה המדובר בחופשה כבת שבועיים ימים בלבד - מסגרת היעדרות מעבודה בגין חופשת מחלה תשמור יותר על קרבה לשכר המשולם באופן רגיל, משום שדמי אבטלה משולמים (נכון לרגע זה) כאשר העובדת יוצאת לחופשה בת 30 ימים ויותר. ואולם, יש להתחשב בנסיבות אחרות הקשורות ספציפית לעובדת ולפיכך אין בידינו להשיב על השאלה.

חברה שלי בהיריון ועובדת במקום העבודה רק חודש, האם בכלל מותר להוציא אישה בהיריון לחל"ת? שנית, מה לגבי אבטלה.

על מנת להוציא אישה בהריון לחל"ת יש לקבלת קודם לכן אישור הממונה לפי חוק עבודת נשים. יחד עם זאת, הוראות חוק עבודת נשים דורשות מן המעסיק אישור כאמור רק אם העובדת מועסקת למעלה מ-6 חודשים אצל אותו מעסיק. מומלץ לעיין בקובץ הנחיות שפורסמו היום (16.03.2020).

יש לי חנות בקניון, האם עלי לשלם שכירות למרות שנסגרה?

שאלות של מעסיקים ובעלי חנויות, תשובות של עו"ד יורי נחושתן ממשרד נחושתן יוגב ושות':

יש לי חנות בקניון וכעת לאור ההנחיות נאלצתי לסגור אותה. האם עלי לשלם דמי שכירות וניהול לחברת הקניונים?

לאור ההנחיות שמחייבות סגירה של עסקים קיים סיכוי גבוה שתתקבל, בהרבה סוגים של התקשרויות, טענה של "כוח עליון". עו"ד נחושתן נותן דוגמא שבה בית המשפט המחוזי קיבל טענה של "סיכול חוזה" (החוזה הופר כתוצאה מנסיבות שלא ניתן לצפות או למנוע), שהעלו קבלנים אחרי שלא הצליחו לאכלס פרויקט בנייה של שכונת מגורים בגבעת זאב בעקבות אירועי האינתיפאדה השנייה. "יש פה נסיבות לפיהן כאשר חתמתי על חוזה לעשר שנים בקניון לא יכולתי לדעת שיהיה מצב שבו יסגרו את הקניונים לתקופה בלתי ידועה כשגם סגירת מערכת החינוך פוגעת בתפעול של העסק".

מהן המשמעויות של קבלת טענה של כוח עליון?

"כאשר בעלים של חנות מפר חוזה שכירות בשל כוח עליון, בעל הנכס לא יכול לתבוע ממנו תשלום או פיצוי אבל לבעל הנכס יש זכות לבטל את החוזה. זה אולי לא יהיה המצב במקרה של שוכר גדול ומשמעותי אבל זאת יכולה להיות התוצאה כשמדובר בשוכר קטן".

מה כדאי לעשות במצב הזה שבו אני נאלץ לסגור את החנות בקניון?

"הדרך הטובה ביותר היא לקיים דיאלוג עם הבעלים ולנסות להגיע להבנות ולא לעשות מהלכים חד צדדיים. חשוב גם להבין שלא כל חוזה יכול לעמוד בתנאים של כוח עליון. יש חוזים שעדיין צריך לקיים".

מה למשל?

"אם יש לי משרד אני לא יכול להחליט שאני לא משלם שכירות. חנות שלא פותחת את שעריה זה מקרה אחר לעומת משרד שיכול עדיין לפעול, גם אם באמצעות התאמות למצב".

יש לי מסעדת בשרים שנאלצתי לסגור וכבר התחייבתי לקנות סחורה מספקים. האם אני יכול להחליט שאני לא משלם עבור הסחורה שלה התחייבתי?

"במקרה כזה לבית המשפט יש שיקול דעת לחייב את המפר לשיפוי הנפגע על ההפרה גם אם מדובר בכוח עליון . גם הנפגע סובל מהפסד ויכול להיות שגם הוא התחייב לקנות סחורה ממישהו אחר. חלוקת הסיכון משתנה לעומת הפרה רגילה והיא לא רק על המפר אבל זה לא אומר שניתן להפר את ההסכם בלי שיהיו לכך בכלל השלכות".

אני בעל עסק בתחום המזון וזכיין של רשת. האם הסכם הזכיינות ממשיך לחול עלי למרות שאני לא מפעיל את העסק?

"אם בעל מסעדה בזיכיון נאלץ לסגור אותה עקב הנחיות הממשלה, יש סיכוי גבוה שמדובר במצב של כוח עליון. יתכן שהוא יכול להימנע מתשלום דמי הזיכיון הקבועים – אבל גם כאן, צריך לזכור שהפרה היא הפרה. חלוקת הסיכון במקרה של כוח עליון שונה ממקרה של הפרה רגילה, אבל המפר עדיין נוטל סיכונים משפטיים מסוימים".

ומה לגבי מקרה שבו אדם התחייב לתת הלוואה ובגלל מצב שוק ההון יבקש לפטור עצמו מההתחייבות?

"גם זה עשוי להיכנס לקטגוריה של כוח עליון. קיים מגוון של מצבים אפשריים לאור המצב שנוצר, שהוא מצב "רוחבי המשפיע על מגזרים רבים במשק".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?