הסגר מתקרב? בממשלה נערכים להשבתת המשק - למעט מקומות עבודה חיוניים

אם יוכרז על מצב חירום בריאותי, יפעלו רק מפעלים ומקומות חיוניים לשעת חירום, כלומר כאלה המספקים שירותים קיומיים ■ ייתכן שהחלטה על כך תתקבל כבר מחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו
נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

אחרי שפורסם כי מספר החולים בקורונה בישראל עלה היום ל-143, נערכים בממשלה להשבתת המשק כולו - למעט מקומות עבודה חיוניים. החלטה על כך צפויה בקרוב, ייתכן שאף מחר, לאחר ישיבה שתיערך בנושא במשרד ראש הממשלה.

לפני כניסת השבת ערך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישיבה נוספת שבה נבחנה האפשרות של סגירה נרחבת של מקומות עבודה במשק שאינם מוגדרים שירותים חיוניים. המשמעות המעשית של הכרזה כזו היא מעבר של המשק לפעילות במתכונת חירום - במסגרתה כל מי שיש לו אפשרות לתעסוקה מהבית יעשה זאת - ומי שאינו יכול להתנהל בצורה זו יגיע לעבודה רק במידת ההכרח. ההחלטה בסוגיה זו צפויה להתקבל רק במוצאי שבת.

>> התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה מדי יום בישראל

אם יוכרז על מצב חירום בריאותי, יפעלו רק מפעלים חיוניים לשעת חירום - כלומר, מפעלים למתן שירותים קיומיים. מדובר במפעלים ומקומות עבודה המספקים מוצרים או שירותים קיומיים כדוגמת תשתיות מים, חשמל, דלק, גז, רפואת חירום (בתי חולים, בתי חולים גריאטריים, מכוני דיאליזה, מוסדות סיעודיים ושירותים תומכים), רפואה בקהילה (קופות חולים ושירותים תומכים), אספקת מזון קיומי, מוסדות רווחה ושירותים תומכים קיומיים, שירותי תחבורה, נמלים, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, מפעלים התומכים בצבא ועוד.

החוק מגדיר "מפעל חיוני" כמפעל העונה על אחד משני קריטריונים: 1. המפעל פועל או שאפשר להפעילו לצורכי הגנת המדינה או ביטחון הציבור, או לצורך קיום הספקה או שירותים חיוניים; 2. פעולתו חיונית לקיום אספקה או שירותים הדרושים לציבור או ליצוא. מדובר, כאמור, בין היתר, במפעלי מים, חשמל, מזון, שירותי בריאות, תברואה ותקשורת.

נמל תל אביב ריק ממבקרים (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

לא רק עובדים השייכים לאותו מפעל עשויים לקבל צו קריאה לעבודה, אלא גם עובדים מבחוץ, המכונים בחוק "מגויסים חיצוניים". דינם של אותם מגוייסים חיצוניים, לפי החוק, הוא כדינם של חיילי מילואים. כלומר, אסור לפטר אותם בזמן שהם ממלאים את תפקידם.

כחלק מההיערכות, העובדים במשרדי הממשלה ויחידות הסמך חולקו לארבע קבוצות: עובדים חיוניים לסיוע הישיר של המשרד להתמודדות עם התפשטות הנגיף בטווח הזמן המיידי ושתפקידם מאפשר לעבוד מרחוק; עובדים חיוניים הנדרשים לשימור הרציפות התפקודית ושירותי הליבה של המשרד שתפקידים מאפשר עבודה מרחוק; עובדים שתפקידם אינו מאפשר ביצוע עבודה מרחוק; ועובדים שתפקידם מאפשר עבודה מרחוק אך אינם חיוניים להתמודדות עם המשך התפשטות הנגיף.

נכון ליום חמישי מדובר בצעדי היערכות בלבד, כך עולה ממכתב ששלחו אבי חליבה, הממונה על משרדי הממשלה ויחידות הסמך, ואתי גבאי- מורלי, סגנית בכירה לממונה על השכר, אל הסמנכ"לים הבכירים להון אנושי ומינהל במשרדי הממשלה ויחידות הסמך.

ההיערכות נועדה להביא לכך שאם תתקבל ממשרד הבריאות הנחיה המונעת הגעת עובדים למשרד ממשלתי, ניתן יהיה לאפשר עבודה מהבית. במצב כזה, רק העובדים המוגדרים "עובדים חיוניים לטובת הסיוע הישיר של המשרד להתמודד עם התפשטות הנגיף בטווח הזמן המיידי" ויכולים לעבוד מרחוק - יורשו לעשות זאת.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

במכתב מצוין כי מספר העובדים שיוכלו לעבוד מרחוק בפועל בזמן נתון כפוף, בין היתר, למגבלות תשתית המחשוב. עוד הובהר כי עובדים שיכולים לעבוד מרחוק אבל אינם "חיוניים", לא יורשו לעשות זאת.

לפי חוק שירות עבודה בשעת חירום התשכ"ז (1967), ברגע שמוכרז מצב חירום בעורף, רשאי שר העבודה והרווחה לקרוא לכל העובדים במפעלים חיוניים להתייצב לעבודה.

גם חברות במגזר העסקי הפועלות בתחומים המוגדרים חיוניים התבקשו להעביר רשימות של עובדים חיוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו