"מדינה אחת לשני עמים": חצי מיליון עצמאים ישלמו את מחיר המשבר

נגיף הקורונה חשף שוב את הפער בין מעמד השכירים בישראל לבין העצמאים, שמעסיקים 2 מיליון עובדים — אך חשופים באופן החריף ביותר לקריסה כלכלית ■ "מחכים לראות מי חי ומי מת, ובסוף אולי יזרקו איזו עצם"

להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמר
להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

"אני מנסה לעשות כל מאמץ להמשיך בפעילות ולנסות לשמור על העסק עד יעבור זעם, כדי שנוכל להחיות אותו מחדש. אבל לא ברור אם נצליח וייתכן שלא" — כך כתבה בפייסבוק אילת הראל, הבעלים של חלל ההרצאות והאירועים טוקהאוס בנמל תל אביב. בייאושה פנתה הראל לעצת עוקביה: "אם יש לכם רעיונות מה ניתן לעשות בינתיים בחלל יפה בנמל תל אביב עם במה קטנה, 50 שולחנות והרבה בקבוקי אלכוהול — זה הזמן לכתוב לי".

הראל הקימה את טוקהאוס לפני כארבע שנים בשותפות עם אילן דה פריס, "ללא תמיכה או סיוע ממישהו", כהגדרתה. היא אומרת כי "ביטולי אירועי חברה התחילו קצת לפני הבחירות, כשרק החוזרים מהמזרח חויבו בבידוד. משם הכל התפתח במהירות. אם בשיגרה נמכרים 100 כרטיסים ביום — עכשיו רק עשרה כרטיסים בלבד". העובדה שהקהל של הראל מבוגר ברובו ונמנע מלצאת בזמן משבר מסבירה את הצניחה, לדעתה.

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

הראל כבר הוציאה שני עובדים לחל"ת, ודאגתה העיקרית היא ה–1 בחודש הבא. "אין לנו שוליים נוחים כדי להכיל את המשבר", היא מסבירה. "אין לי זמן. ההוצאות הקבועות כבדות מאוד — שכר דירה, ארנונה, משכורת. אני מנסה לחשוב על רעיונות יצירתיים". היא הוסיפה כי "ההרגשה היא שהרשויות לא רוצות שיתקיימו פעילויות. הם לא אומרים בתנאים האלה או האלה זה בסדר. למשל 'הכניסו עד 70 איש ופזרו אלכהול ג'ל ותוכלו לשמור על העסק'. אלא משדרים 'אל תעשו כלום — שבו בבית'. במצב כזה אין לי מה לעשות".

"יש פה ציבור שקורס"

לפי הערכות להב, לשכת העצמאים בישראל, עד השבוע הבא ידרשו לפחות 300 אלף ישראלים להיכנס לבידוד, כש–15% מהם יהיו עצמאים. כלומר, כ–50 אלף עצמאים בבידוד. העצמאים בישראל אינם מרוצים מתוכנית הסיוע לעסקים שהציגה אתמול הממשלה.

רועי כהן, נשיא להב (במרכז) במסיבת עיתונאים של ההסתדרות ונציגי המגזר העסקיצילום: מוטי מילרוד

עו"ד רועי כהן, נשיא להב, אמר: "אנחנו לא יכולים לקחת הלוואות. נסו לקחת הלוואה בערבות מדינה — נראה אתכם. אנחנו רוצים שיקזזו הפסדים לאחור. לקחתם מיסים, תחזירו. יש פה ציבור שקורס".

משבר הקורונה שם את העצמאים בישראל במצב בעייתי במיוחד, שכן אין מי שיפצה אותם על ימי מחלה או על תקופת בידוד; ובמקרים רבים עבודתם כוללת השתתפות בכנסים ובפגישות מרובות משתתפים לצורך קידום פרויקטים. אלה שעובדים בתחום התיירות, כמו מורי הדרך, סופגים נזק גדול אף יותר.

כהן אומר כי 500 אלף העצמאים בישראל, שמעסיקים יחד 2 מיליון עובדים, נמצאים במצוקה מיוחדת. לדבריו, "ישראל היא מדינה אחת לשני עמים — לשכירים שיושבים בבידוד ויקבלו משכורת לעצמאים שצריכים לבחור בין בריאות הציבור לאוכל לילדים שלהם". הוא הוסיף כי "בינתיים הממשלה עושה רק רעש. אנשים זקוקים להחלטות אמיצות. אנחנו לא יכולים יותר. היו שטפונות — ושילמנו את המחיר. היתה מלחמה — ושילמנו את המחיר. אנחנו לא יכולים יותר".

בין העצמאים שספגו את המכה הקשה ביותר ומצאו עצמם באחת בלי עבודה, מונה כהן את אלה שעובדים בתור סוכני נסיעות, את מורי הדרך ואת העובדים בענפי המלונאות והאירועים. אך בעוד שהמוסד לביטוח לאומי ולשכות התעסוקה עידכנו כי גם מי שהוצאו לחל"ת על ידי המעסיק זכאים לדמי אבטלה — לעצמאים המדינה לא מעניקה רשת ביטחון.

"מפקירים את העצמאים לגורלם"

כהן מעביר ביקורת קשה על משרד האוצר: "המשבר החל לפני יותר מחודש ועדיין לא יודעים לתת תשובות. שכירים, גם אם הם בחל"ת, יקבלו דמי הבראה — לעצמאים אין מי שיעזור. מפקירים אותם לגורלם". לדבריו, "משרד האוצר סגר את האור, הוריד את השאלטר, ואמר 'נראה מה יקרה'. יכלו לומר: 'לקחנו מכם רווחים ב–2019 ו–2020. יש לכם הפסדים בגלל החלטות שלנו? נעזור לכם — נקזז תשלומי מסים, נקים קרן פיצויים'. אבל מבחינתם אפשר לחכות — קודם נראה מי חי ומי מת ובסוף אולי נזרוק איזו עצם".

כהן סבור כי קיימת בעיה מבנית בתגובת המדינה. "שוב ושוב אנו נתקלים בצעדים שלא מטפלים בבעיה עצמה. ירידה של 80% במחזור הפעילות — זה דבר המצריך מענה של פיצוי על בסיס מחזור, כפי שהיה במלחמת לבנון השנייה. בנוסף, יש לתת מענה לעצמאים בבידוד — על המדינה להעניק פיצוי או לכל הפחות לאפשר קיזוז הפסדים לאחור, ולדחות תשלומי מס הכנסה מע"מ וביטוח לאומי.

"מדובר במצב של משבר קטסטרופלי, ענפים שלמים שנמחקים. זה הזמן לשולחן עגול מגזר עסקי, הסתדרות וממשלה. כל ניסיון אחר הוא ניסיון לצאת ידי חובה ותו לא".

אין מי שיעזור

עצמאים נוספים דיברו עם TheMarker לגבי הקשיים שעמם הם נאלצים להתמודד. מדריך הטיולים דורון בן שמעון אומר כי בימים האחרונים בוטלו לו 30 ימי הדרכה, ואין לו פעילות מתוכננת בעתיד הנראה לעין. "התחושה היא שהשנה הלכה", הוא אומר. "למזלי יש לי חסכונות, אבל זה לא פשוט. השנה הזאת תשרוף את כל החסכונות שלי". בן שמעון לא אופטימי לגבי כוונת המדינה להעניק פיצוי: "גם במלחמת עזה או לבנון הבטיחו והבטיחו — ולא קרה שום דבר".

הוא הוסיף: "זרקו אותנו לכלבים. זה לא שמדריכי טיולים מרוויחים בצורה שמאפשרת יצירת חסכונות". לדבריו, כעצמאי התחושה היא של חורבן כללי. "אתה נוסע ברכבת ולפתע האופק נהפך שחור משחור. הכל נעצר בחריקת בלמים ואין מי שיעזור לך. אתה לבד. אני אולי מברי המזל שהגיע ממקום אחר, אבל מי שעבד מאז ומתמיד כמדריך תיירים נכנס לכאוס פרנסתי לא ברור".

חופית קדם עטר, עצמאית העוסקת בייעוץ כלכלי, נאלצה להיכנס לבידוד לאחר שחזרה מציריך. היא בבידוד כבר כמה ימים, ותסיים אותו בתחילת השבוע הבא — הפסד של שמונה ימי עבודה. לדבריה, המשמעות הכלכלית הישירה של אובדן ימי העבודה היא כ–5,000 שקל, סכום לא מבוטל עבורה. בעלה עובד כשכיר, ואת החודש תסיים משפחתם בגירעון.

חשוב לה להדגיש כי כיועצת כלכלית יש לה תוכנית מגירה, אך אובדן ההכנסות הפתאומי עדיין כואב. כמו כן, היא מבהירה כי הנזק הכלכלי לא נובע רק מאיבוד ההכנסות הישירות, אלא גם מכך שלא עסקה במכירה ובקידום של פרויקטים עתידיים.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65
חופית קדם עטרצילום: ללא קרדיט

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"