האם בבידוד אני חייב לעבוד? המדריך לעבודה בימי קורונה

מחייבים אותי לנסוע לארה"ב - מה לעשות? העובדים לא מגיעים לעבודה - כיצד לנהוג? ■ אתם שואלים - עו"ד נעמי לנדאו עונה (ניתן להשאיר שאלות גם בטוקבקים)

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודה מהביתעבודה מהבית
עבודה מהביתצילום: Getty Images IL
TheMarker

אם מעסיק יכול להכריח עובד לטוס לחו"ל? האם מותר לעובד להחליט שהוא עובד מהבית? מה לגבי עבודה בבידוד - והאם מגיע פיצוי לעצמאים שמתמודדים עם ביטולים? משבר הקורונה מייצר שאלות רבות - אתם שואלים - עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועיים, עונה (ניתן להשאיר שאלות בטוקבקים, או דרך פייסבוק, בתחתית הידיעה)

נשארתי בבית בבידוד ולא ברור לי האם אני אמור לעבוד. מה עלי לעשות?

עו"ד נעמי לנדאו: עובד שנמצא בבידוד, הוא עובד שנמצא בחופשת מחלה.

אם המעסיק מסכים שהעובד יעבוד דרך הבית על מנת למנוע פגיעה במהלך התקין של העבודה – אז לא יוכל המעסיק לנכות לעובד ימי מחלה. זאת, כל עוד יוכיח העובד שהוא עובד דרך הבית ויש לו את כל האמצעים לעשות כן.

במידה והמעסיק אינו מאפשר עבודה דרך הבית או שלא ניתן לעבוד דרך הבית כתחליף, העובד יקבל תשלום אך ורק אם נותרה לו יתרת ימי מחלה או חופשה העומדים לזכותו בתשלום. במידה ולא – לא יקבל העובד שכר כלשהו בעבור השהייה בבית בבידוד ועד תום ימי הבידוד.

נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועייםצילום: סטודיו גילי ומירי

אני בעל עסק של 20 עובדים - ויותר ממחצית מהם לא מגיעים לעבודה - מה האפשרויות שלי?

בעל עסק של 20 עובדים ויותר שאינם מגיעים לעבודה, יכול להודיע על הוצאתם של יתרת העובדים לחופשה ולנעול את עסקו, "עד יעבור זעם".

לחלופין, הוא יכול לנכות מהעובדים הנמצאים בבידוד את ימי המחלה שצברו, ואילו הוא יהיה רשאי להעסיק במקומם עובדי כוח-אדם זמניים לפתרון הבעיה.

אני עובד בחברת היי-טק גדולה, ומחייבים אותי לנסוע לארה"ב. האם ניתן לחייב אותי?

כל עוד אין איסור או דרישה לבידוד כפועל יוצא מהודעת משרד הבריאות או שיש הודעה דומה בארצות הברית (באותה מדינה אליה נוסע העובד) – אין לחייב את העובד לבחור בין בריאותו ובין מקום עבודתו ואי לכך התשובה ברורה. לא ניתן לחייב עובד לנסוע לארץ המחייבת בידוד או יותר, עם חזרתו.

אני רוצה לעבוד מהבית מחשש הקורונה והמעביד לא מסכים - מותר לו?

אין שום הצהרה שמסוכן לצאת לעבודה. כל ההגבלות נוגעות להתקהלות של מאות אנשים במקום אחד. משכך, צודק המעסיק שדורש כי תגיעי לעבודה.
היה וישתנה המצב וסביבת העבודה תוכרז כמזוהמת לעניין הקורונה, תשתנה התשובה.

מבקשים שאטוס לארה"ב לנסיעת עבודה. בן זוגי חושש ובעיקר דואג שאצטרך להיכנס לבידוד אחר כך - מותר לסרב? למעסיק מותר להכריח אותי לטוס?

עד למתן המענה לשאלה זו – אין מגבלה בטיסה לארה"ב, דבר שעשוי להשתנות. משכך, אין סיבה לסירוב. אמליץ למעסיק שככל ותדרשי לשהות בבידוד, לאחר חזרתך ארצה, אז ישולמו לך ימי העבודה המלאים ולא ינוכו ימי מחלה או חופשה.

מה צריך לקרות בכדי שיהיה פיצוי לעסקים?

ראשית – ממשלה; שנית – תקציב; שלישית – רצון לפצות עסקים ויצירת מדדים לפיצוי, והכל תחת צווים ותקנות שמותקנים על ידי השרים.

אני עצמאית ועוסקת בהרצאות והדרכות. כמעט כל הלקוחות התקשרו לבטל. הלו"ז התרוקן. מותר להם לבטל? אני יכולה לדרוש תשלום?

הלקוחות רשאים לבטל הזמנות למתן הרצאות והדרכות, הכל בכפוף להסכם ההתקשרות שנחתם בינך לבין הלקוח. גם אם ישנו פיצוי מוסכם תקום טענה ללקוח של "כח-עליון" ובית המשפט יצטרך להכריע בבוא העת.

במקום העבודה שלי הודיעו היום שמי שמחליט לצאת לחופשה בחו"ל ואז חייב לעבור שבועיים בידוד, צריך לעשות את זה מימי החופשה שלו. זה חוקי?

לא. יציאה לחופשה נעשית אך ורק אם המעסיק הסכים להיעדרות העובד ממקום העבודה, לצורכי החופשה. בהתחשב בעובדה כי יצאה הוראת שעה לפיה ימי הבידוד יחשבו כימי מחלה, אז המעסיק לא יכול להמיר את ימי המחלה בפידיון ימי חופשה.

אני אחות בבית חולים. משרד הבריאות הודיע שכל החופשות של סגל רפואי מבוטלות. כבר הזמנו חופשה משפחתית. מותר להם להכריח אותנו לא לטוס? אם כן, זה בסדר שהם לא מפצים אותי על העלות של הטיסה והמלונות שהוזמנו? כנ"ל לגבי חיילים ואנשי קבע.

כן. משרד הבריאות הודיע על ביטול חופשות של סגל רפואי. הפיצוי יינתן, באם יינתן, במסגרת החלטות הממשלה (תקציב וצווים). לעניין חיילים ואנשי קבע – כנ"ל, משקבע הרמטכ"ל איסור.

מה עושים אם יסגרו את בתי הספר – מה ההורים אמורים לעשות?

לכל הורה יש זכות להיעדרות ממקום עבודתו במקרה שילדו חולה על חשבון ימי המחלה ועד גבול של שמונה ימי היעדרות להורה. משכך, יש להכיר בהיעדרות הורה אחד ממקום עבודתו בשל בידוד הילד כימי מחלה שלו.

האם מעסיקים מחויבים לעדכן עובדים על עובד שחזר מארץ בעייתית?

כן. זאת על מנת למנוע חשש להידבקות והפצת המחלה.

וכמה מידע לתת? באיזה מחלקה עבד או ממש שם מלא?

אסור לגלות את פרטיו האישיים של העובד, אלא רק את מקום שהות העובד האנונימי, המחלקה שבה עבד, תאריכים/ימים/שעות, עם מי בא במגע ומקומות אחרים בעבודה בהם שהה (בדומה לאירוע ההדבקה בחנות הפיראט האדום).

אם ישביתו תחבורה ציבורית - מה זה אומר לגבי עובדים שככה מגיעים לעבודה. האם ישבו בבית בתשלום?

אם תושבת התחבורה הציבורית – לממשלה (צווים/ תקנות) הפתרון.

יהיה פיצוי? מה לגבי נזקים שנגרמים לאנשים מהבידוד והם פחות ברורים מאובדן הכנסה? למשל - פספוס בחינה חשובה, אי הגעה בזמן לתיאום מס, חוסר אפשרות לטפל בעניינים של הורים קשישים ועוד.

ככל הנראה תהיה התחשבות של הגורמים המחליטים בסוגיות השונות.

המעסיק שלי צריך לתת לי אמצעי הגנה, דוגמת כפפות מסיכה, או זכוכית ביני לבין הנוסעים? אני נהג אוטובוס. מצפים שנמשיך כרגיל.

המעסיק צריך לעשות ככל שיש בידיו ובייחוד בעובד לשירות הציבור, כגון נהג אוטובוס, ולספק את אמצעי ההגנה הטובים ביותר להמשך מתן השירות. במלים אחרות, מעסיק שרוצה שעובדיו ימשיכו לתת שירות לציבור כדבר שבשגרה חייב לדאוג להגנתם המלאה באמצעים העומדים לרשותו.

אם עובד שלי שב מחו"ל ולאחר כמה ימים הוכרז כי עליו לשהות בבידוד, האם אני מחויב לשחרר את כלל העובדים לבידוד בבית?

אני מציעה להפנות שאלה זו לנציגי משרד הבריאות, ככל שכל אותם עובדים ששהו בסמוך לאותו עובד מצויים בעמדת סיכון, יש לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות.

העובדת שלי רוצה להישאר עם הילד בבית כי הוא בבידוד. אין לה ימי מחלה. האם אני חייב לתת לה?

המעסיק חייב לשחרר את העובדת, זאת בכדי שתוכל לשהות עם הילד בבידוד (תלוי בגיל הילד). המעסיק לא מחויב בתשלום אם אין יתרת ימי מחלה, אך יוכל להקטין את הנזק הכלכלי אם יאפשר את העבודה מהבית.

התשובות הבאות הן של עו"ד אביחי ברטנובסקי, מומחה לדיני עבודה ממשרד עו"ד נעמי לנדאו:

מה קורה אם נגמרו לי ימי המחלה? שאר ימי המחלה הם על חשבוני?

נכון לעכשיו כן, כאשר יש לעובד יתרת ימי חופשה בלתי מנוצלת, הוא יוכל להמיר את ימי השהות בבידוד בימי חופשה.

אם נגמרו לי ימי המחלה, ואני מוכנה, בתיאוריה, להסתכן בסנקציות פליליות (כי אני חייבת לעבוד), האם המעסיק עצמו רשאי לאסור עלי לעבוד ולסרב לשלם לי? האם מותר לדרוש הורדה של ימי מחלה עתידיים שיצטברו? לכל מי שקופץ, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו בידוד ללא תשלום, מה לעשות.

מומלץ בחום שלא להפר את הוראת משרד הבריאות בנוגע לשהייה בבידוד (סנקציות פליליות) שכן חשיבות בריאות הציבור היא המניע לבידוד הכפוי. המעסיק חייב לאסור עלייך הגעה לעבודה. לא ניתן לדרוש הורדה של ימי מחלה עתידיים שכן אלה טרם נצברו.

אנחנו בעיצומים אבל מדברים על כך שיחזירו אותנו לעבודה כי אנחנו עובדי בנק ישראל. זה משהו שיכול לקרות? אני יודע שאנחנו לא נקראים עובדים נחוצים כמו בבתי חולים אבל בגלל שאנחנו עובדי מדינה חלק פה אומרים שאסור לנו לשבות

עובדים שנוקטים עיצומים יכולים להמשיך בעיצומים, על כל המשתמע מכך. השבה לעבודה נעשית בצו בית הדין לעבודה או צו ממשלה לפי תקנות שעת חירום. כרגע, אינכם נכללים בצווי החירום.

מה לגבי חופשה בכפיה. האם למעסיק מותר להוציא אותי לחופשה בכפיה.

לא. על המעסיק לתת הודעה מראש בכפוף לכל דין.

האם יש תקרה למספר ימי החופשה? על חשבון מי יהיו ימי החופשה? על חשבוני? כלומר ינוכו לי ימי החופשה או על חשבון המעסיק?

תקרת ימי החופשה – על פי חוק. החופשה על חשבון העובד.

האם המעסיק צריך, חוקית, לספק לעובד אמצעי הגנה – כן או לא?

בעת הזו ובהיעדר הוראה אחרת, אין למעביד חובה לספק אמצעי הגנה מלבד אלה הקבועים בחוק: לדאוג שעובד שחלות עליו הוראות הבידוד לא ישהה במקום העבודה.

אני עצמאית ושכירה בהדרכה הוראה. מי יפצה את העצמאים במקרה של ביטול שיעורים פרטיים? זה כמו מלחמה אן גרוע מכך מבחינה כלכלית. ההחלטה על בידוד פירושה השבתה של העוסק. האם לא הגיע הזמן שלבעלי עסק עצמאים תהיה הגנה ממקרים כאלה? אנחנו משלמים ביטוח לאומי בהיקפים שערורייתיים ללא הגנה.

נצא מנקודת הנחה שלכל עצמאי יש הסכם עם מזמין השירות, ומשכך יש לעיין בסעיפי ביטול הכתובים בהסכם. אם אין הסכם, כמו למשל מתן שיעורים פרטיים לתלמידים - אז אין לי אלא להצטער על כך אם מבוטל השיעור על ידי התלמיד, ויש להמתין להנחיות הריבון (הממשלה) לגבי הפיצוי.

אי אפשר להשוות לעת זו את הפגיעה הכלכלית לפגיעה מלחמתית. בכל הנוגע לעתות מלחמה קיימות הנחיות ברורות של משרד הביטחון ותקנות שעת חירום שאינן חלות במקרה הנוכחי.

אני מסכימה שהגיע הזמן לתת הגנה למקרים כאלו או אחרים לבעלי העסקים העצמאיים, אך הפנייה צריכה לבוא אל הכנסת, על מנת שזו תחוקק תיקוני חקיקה שיכללו אף את בעלי העסקים העצמאיים כחלק בלתי נפרד.

לא ברורה לי התשובה שנתתם לגבי עובד שהחליט לצאת לחופשה. אם הוא ידע מראש שיחויב בבידוד עם חזרתו, למה המעביד צריך לספוג את העלות הזו?

עובד שהחליט לצאת לחופשה וקיבל את אישורו של המעסיק ליציאה זו קודם יציאתו, משמע שהמעסיק לקח בחשבון שאותו עובד יכול לחלות בעת חופשתו וייתכן כי ייעדר ממקום העבודה בשובו, או שהמעסיק הסכים ליציאה לחופשה וידע או היה צריך לדעת כי העובד ייעדר בשל דרישת הממשלה לבידוד עם שובו, ולמרות זאת לא ביטל את הסכמתו לנסיעת העובד.

במקרים אלו יהיה המעסיק מחויב בתשלום ימי מחלה כקבוע בחוק דמי מחלה – עד לסיום צבירת ימי המחלה של העובד. במלים אחרות, זו זכות, העובד צובר ימי מחלה על פי חוק, ובכל עת בו הוא נעדר מהעבודה בשל מחלה או בידוד ויש בידיו אישור רפואי על כך – על המעסיק לשלם ולהפחית תקופת ההיעדרות מסך צבירת ימי המחלה של העובד. רק במקרה שבו לעובד אין יתרת ימי מחלה, והעובד מצוי בבידוד, לא יקבל העובד תשלום בגין ימים אלו.

>> שאלות נוספות לעו"ד לנדאו - ניתן לכתוב כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?