חופשת מחלה על חשבונכם? המדריך לעובד בבידוד

ההנחיות השוטפות שמגיעות מכיוון משרד הבריאות מעוררות לא מעט בלאגן וחוסר ודאות בקרב עובדים ומעסיקים ■ "מצד אחד המדינה קוראת לאזרחים להיכנס לבידוד, ומהצד השני מודיעה להם שזה על חשבונם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסעים חובשים מסיכות נגד הידבקות בקורונה בנמל התעופה בן גוריון, פברואר 2020
נוסעים חובשים מסיכות נגד הידבקות בקורונה בנמל התעופה בן גוריון, פברואר 2020. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

מי אמור להיות בבידוד?

משרד הבריאות הודיע אתמול (ד') כי הישראלים השבים מצרפת, גרמניה, שווייץ, ספרד ואוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום - רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד. חייבים בבידוד גם כל החוזרים מכנסים בינלאומיים בחו"ל.

עו"ד רחל ליפשיץ-הררי ממשרד עמית פולק מטלון ושות', הסבירה כי צו הקורונה האחרון שפורסם על ידי משרד הבריאות היה ב-27 בפברואר, והוא כלל את הוראות המשרד, שקובעות כי מי שחזר מסין, סינגפור, תאילנד, הונג קונג ומקאו, דרום קוריאה יפן ואיטליה. צו חדש עדיין לא פורסם אבל סביר להניח שיפורסם בהקדם.

השבים ממדינות אלה מצטרפים למי ששהו במקומות בישראל שבהם היו חולי קורונה וגם הם נשלחו לבידוד, בדומה לחלק ממי שהיו בשער 8 בבלומפילד ומי שהיו בפיראט האדום ועוד.

ומה אם לא נכנסתי לבידוד?

מי שלא נכנס לבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות, מבצע עבירה פלילית.

נכנסתי לבידוד - מה עושים עם מקום העבודה?

ליפשיץ-הררי מסבירה שבמקרה שכזה, העובדים נדרשים להגיש למעסיקים הוכחה ששהו במדינה או אתר הנמצאים ברשימה ולאחר מכן בבידוד, וכן הצהרה שבה יפורטו שם העובד, מספר תעודת הזהות שלו והתקופה שבה הוא נמנע מלהגיע לעבודה עקב הבידוד. ימי הבידוד יהיו על חשבון חופשת המחלה של העובד. משרד הבריאות הנפיק תעודת מחלה גורפת לשם כך, והמעסיק לא ידרוש מעובד שהגיש הוכחה והצהרה תעודת מחלה נוספת. למעסיקים אסור לפטר עובד שנעדר מעבודתו מכיוון שנאלץ לשהות בבידוד עקב חשש להידבקות בנגיף קורונה.

אם אני בבידוד, מותר למעסיק לבקש ממני לעבוד? הצו קובע שמי שבבידוד - הדבר יהיה על חשבון ימי מחלה. אבל רוב האנשים בבידוד אינם חולים. במצב כזה יכולים המעסיק והעובדים לסכם על עבודה מהבית (אם התפקיד מאפשר). עבודה מהבית מהווה עבודה לכל דבר, המזכה בשכר. אמנם לא כל תפקיד ניתן לבצע מהבית ומדובר בעבודה הכרוכה באתגרי תפעול וסוגיות משפטיות - אך היא בהחלט פתרון ראוי להקטנת הנזק ולהמשך השגרה, גם בזמן משבר.

איך מסווגים ימי הבידוד? מחלה? חופשה? עבודה?

לדברי ליפשיץ-הררי, אם עובד שב מאחת מהמדינות או שהה באחד מהמקומות שאותם הגדיר משרד הבריאות כמחייבים בידוד, אזי היעדרותו מהעבודה תהיה על חשבון ימי המחלה. אם המעסיק הוא שמעוניין שהעובד לא יגיע לעבודה מטעמי זהירות כאלה ואחרים, העובד והמעסיק יכולים להחליט על תקופת עבודה מוסכמת מהבית או שהעובד יישאר בבית בהסכמה, על חשבון ימי חופש. אם אין הסכמה מצד העובד, אך המעסיק מתעקש - ההיעדרות היא על חשבון המעסיק.

מי משלם לעצמאי שחייב להיות בבידוד כי חזר ממדינה מחייבת בידוד?

אין הסדרה של ימי מחלה לעצמאים, כך שאין מי שמשלם לו.

מה לגבי טיסות עבודה?

חברות רבות עצרו את הטיסות של העובדים, והודיעו כי טיסות יתקיימו רק במקרים חריגים ורק באישור הנהלה. היום הודיעה נציבות שירות המדינה כי נאסרו טיסות העבודה של עובדי המדינה, וגם טיסות שכבר אושרו - יבוטלו.

האיסור הגורף ביותר הוטל על כל עובדי מערכת הבריאות, כ- 150 אלף איש, שכרגע לא יכולים לטוס לחו"ל כלל, גם לא לחופשה פרטית, גם אם כבר הזמינו ושילמו עבור הטיסה.

הרציונל מאחורי החלטה זאת הוא הצורך הגובר במערכת בריאות מתפקדת וכוח אדם מלא - לצורך הטיפול בחולים הרבים שעלולים להיכנס למערכת במקרה של התפרצות המונית.

עובדי מערכת הבריאות שונים מאזרחים אחרים שרכשו טיסות וחופשות ובחרו לא לטוס מאחר והמעסיק שלהם, קרי המדינה, אסר עליהם לטוס. אל TheMarker הגיעו לא מעט פניות עם השאלה מי יפצה אותם על החופשה שרכשו והם נאלצים לבטל בגלל האיסור. מהאוצר משיבים כי כל שאלת הפיצויים (גם לעסקים) תידון מאוחר יותר. כרגע עדיין אומדים את ההשפעה.

עם זאת, עדיין יש חברות שעובדיהן נדרשים לטוס, ול-TheMarker הגיעו גם תלונות של עובדים שהתבקשו לטוס.

האם ניתן להכריח עובד לטוס?

לדברי גורמים, לא ניתן להכריח עובד לטוס למדינה שנמצאת ברשימה של משרד הבריאות המחייבת בידוד לאחר מכן.

ליפשיץ-הררי מוסיפה כי במקומות עבודה רבים נפתחו חמ"לי קורונה, שבהם מפרסמות החברות חוזרים והנחיות לעובדים. לדבריה, חברות רבות ביקשו מכל העובדים לפרט את היעדים שאליהם נסעו, כך שאם תתווסף עוד מדינה, הם כבר יוכלו לדעת איזה עובד היה שם ולהוציא לו הוראת בידוד.

בעקבות ההוראות החדשות של משרד הבריאות, אלפים נמצאים בבידוד, והדבר מייצר אתגר לא פשוט למעסיקים. נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר היום כי "לקרוא לאלפי אנשים להיכנס לבידוד, בלי להסדיר מי משלם על כך, זה מתכון לאנדרלמוסיה. מצד אחד, המדינה קוראת לאזרחים להיכנס לבידוד, ומהצד השני מודיעה להם שזה על חשבונם. כשזה המצב, עובדים שאין להם מספיק ימי חופש, יגיעו למקומות העבודה ויסתירו את העובדה שהם אמורים להיות בבידוד.

"לאחר שהעליתי את הנושא בדיון המיוחד שכינס ראש הממשלה, הורה נתניהו למשרד האוצר להציג תוכנית לפתרון סוגיית עלות ימי הבידוד, אבל האוצר מתנהל בכללים משלו, והמצב החוקי אינו מאפשר תשלום שכר לעובדים בבידוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"