הופסקה אפליית העובדים בחוזים אישיים באגרת ההשתלמות

עובדי מדינה שאינם חברי הסתדרות לא יידרשו עוד לשלם אגרת השתלמות בגובה של 600-400 שקל - כפי שנדרשו עד כה, אלא 150 שקל בלבד ■ "הואיל ומדובר בשירות מסובסד, ההבחנה בין עובדים החברים בהסתדרות לבין עובדים שאינם חברים בה, ראויה ולגיטימית"

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב שמחי, יו״ר הסתדרות העובדים הלאומית
יואב שמחי, יו״ר הסתדרות העובדים הלאומית
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

במשך שנים נדרשו עובדי המדינה שמועסקים בחוזים אישיים ואינם חברי הסתדרות ולכן אינם משלמים לה דמי חבר - לשלם להסתדרות העובדים החדשה עבור הכרה בגמול השתלמות אגרה בגובה 600-400 שקל. זאת להבדיל מ-50 שקל ששילמו חברי ההסתדרות. בעקבות תביעת ארגון העובדים "אחדות" מבית ההסתדרות הלאומית, אוחדו אגרות גמול ההשתלמות – ומעתה ישלמו הן העובדים בחוזים אישיים והן העובדים החברים בהסכם קיבוצי 150 שקל.

"יש 70 אלף עובדי מדינה, מהם 15 אלף מועסקים בחוזים אישיים. ההסתדרות הכללית שובה את העובדים האלה – מצד אחד העובדים האלה לא זוכה להישגים ותוספות השכר שמביאה ההסתדרות הכללית לעובדי המדינה, ומצד שני כשצריך לקחת - היא לוקחת. אי אפשר להחזיק במקל משני קצותיו", אמר רם קנדיל, יו"ר ארגון העובדים אחדות. "ראינו את הביזיון לאורך שנים, אבל כל עוד לא תבענו ולא נאבקנו משפטית, לצערנו עובדי חוזים אישיים נאלצו לשלם 400 שקל ויותר".

מנגד, בהסתדרות מסבירים כי "הזכאות של עובד לגמול השתלמות כרוכה באישור של ועדה פריטטית, שבה יושבים נציגי המעסיק ונציגי ההסתדרות, כשקודם לישיבתה, האיגוד המקצועי הרלוונטי בהסתדרות בוחן את הבקשה בעניינו של כל עובד ועובד.

"הליך בחינת הבקשה הוא מורכב ודורש עבודת מטה רבה שכרוכה בבדיקה דקדקנית של המסמכים הרלוונטיים, בהדרכת העובדים למילוי הבקשות ולתיקון ליקויים ובארגון של כל החומר הרלוונטי לוועדת הגמול. מדובר בשירות פרטני הניתן לכל עובד ועובד, דורש זמן ותשומת לב רבה, וכרוך בהקצאת כוח אדם ומשאבים נוספים. רובן המכריע של עלויות מתן שירות זה מסובסד על ידי ההסתדרות, כשחלק קטן ממומן באמצעות גביית דמי השתתפות מהעובדים שנהנים מאותו שירות".

בהסתדרות מבקשים להדגיש כי שיעורם של דמי ההשתתפות שנגבים הוא מזערי ביחס לתועלת הרבה של התוספת החודשית הקבועה והפנסיונית של גמול ההשתלמות, וכי מדובר במערך הפסדי המסובסד על ידי ההסתדרות.

"זכאותם של עובדי מדינה לגמול השתלמות היא אחת מהישגיה המשמעותיים של ההסתדרות הכללית", מוסיפים בהסתדרות. "גמול ההשתלמות משיג כמה תכליות, ובהן העשרת הידע והרחבת האופקים של ציבור העובדים, וכן הגדלה משמעותית בשכרם. בנסיבות אלה, הואיל ומדובר בשירות מסובסד, ההבחנה שנערכה באיגודים שונים בשיעור דמי ההשתתפות, בין עובדים החברים בהסתדרות (ודמי החבר שהם משלמים למעשה מאפשרים את הסבסוד) לבין עובדים שאינם חברים בה, היא הבחנה ראויה ולגיטימית. עם זאת, ועל מנת למנוע כל טענה בעניין זה, ההסתדרות החליטה להעמיק את סבסוד המערך החל מ-1 באפריל 2019, כך שדמי ההשתתפות שייגבו מן העובדים לא יבחינו בין חבר הסתדרות לבין מי שאינו חבר ההסתדרות, ושבכל אופן הם לא יעלו על 150 שקל לבקשת גמול של עובד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש