"שכר המינימום עלה - אך הוא לא מחלץ אנשים מעוני"

מדו"ח ארגון לתת עולה כי בישראל יש 530 אלף משפחות עניות, ובסך הכל כ-2.3 מיליון בני אדם עניים ■ ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת: "תעסוקה אמורה להיות המנוף המרכזי לחילוץ מעוני, אבל אף ששכר המינימום עלה - הוא עדיין לא מחלץ את האנשים מעוני"

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחוסרי בית. למצולמים אין קשר לכתבה
מחוסרי בית. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אליהו הרשקוביץ
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

בישראל יש 530 אלף משפחות עניות (20.9% מכלל המשפחות) - כך עולה מדו"ח של ארגון לתת, שפורסם היום (ב') זה שנה שישית ברציפות. בסך הכל יש בישראל 2.3 מיליון נפשות עניות (25.6%), ובהן קצת יותר ממיליון ילדים (33.5%).

הדו"ח מנסה לתת תמונת מצב אלטרנטיבית לדו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי, ומציג תמונה קשה יותר. ביטוח לאומי בודק את שיעור העוני לפי פרמטר ההשתכרות, בעוד שלתת בודקים את שיעור העוני לפי מבחנים נוספים.

מהדו"ח, המתבסס על סקר עומק בקרב משפחות שמקבלות סיוע, עולה כי ב-79.8% מהמשפחות יש לפחות מפרנס אחד וב-19.8% יש שני מפרנסים או יותר. 63.8% מנתמכי הסיוע שאינם עובדים הם בעלי מגבלות בריאותיות, לעומת 54.9% בשנה שעברה.

60.9% מנתמכי הסיוע מעידים כי מחסור בהכשרה תעסוקתית מונע מהם במידה רבה לשפר את מצבם התעסוקתי. 58% מנתמכי הסיוע מעידים כי הם אינם יכולים לממן מסגרות חינוכיות לילדיהם. 57.4% מנתמכי הסיוע העובדים אינם מקבלים את כל הזכויות הסוציאליות וההטבות המגיעות להם במקום עבודתם, בהשוואה ל-34.4% מהאוכלוסייה הכללית.

74.8% מנתמכי הסיוע העידו כי לא היה להם כסף לקניית מספיק אוכל, בהשוואה ל-16.3% מהאוכלוסייה. 56% מנתמכי הסיוע אכלו פחות ממה שרצו ו-34.9% הגיעו למצב שהיו רעבים. 73.8% מהמשפחות נתמכות הסיוע מעריכות כי הן צריכות יותר מ-1,000 שקל בחודש עבור רכישת מזון לשם קיום בסיסי.

61.9% מנתמכי הסיוע שקועים בחובות, לעומת 35.3% באוכלוסייה. מהדו"ח עולה כי 82.5% מהציבור הישראלי סבורים כי הממשלה היא הגורם האחראי לצמצום העוני - עלייה בהשוואה לשנה שעברה (75.6%). עם זאת, רק כרבע (25.9%) מהציבור סבור שהממשלה מטפלת בבעיה.

ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת, מסר כי "אנחנו רואים שהעניים הולכים לעבוד ורוצים לפרנס את המשפחה שלהם, אבל מדיניות ממשלתית ארוכת שנים גורמת להם לבקש סיוע מעמותות. תעסוקה אמורה להיות המנוף המרכזי לחילוץ מעוני, אבל אף ששכר המינימום עלה - הוא עדיין לא מחלץ את האנשים מעוני. כיום עובד חד הורי שעובד במשרה מלאה עם שני ילדים יהיה עני".

ערן וינטרובצילום: מוטי מילרוד

בארגון מצביעים על כך ששיעור העוני בישראל נותר גבוה, ומסקנות הוועדה למלחמה בעוני שהוקמה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב-2014, לא מיושמות במלואן. אפילו ההמלצות שלא כרוכות בתוספת תקציב כמו קביעת יעדים לצמצום העוני, והקמת גוף ממשלתי שירכז את הטיפול בעוני ויתאם בין המשרדים בנושא - לא יושמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות