נדחה הערעור של מסעדת קפה נואר: תפצה את העובדים ב-300 אלף שקל

בית הדין הארצי לעבודה דחה את עתירת המסעדה - והשאיר על כנו את פסק הדין המחייב שניתן לפני כשנה ■ "התערבות גסה במהלכי ההתארגנות, תוך ניסיון שאינו לגיטימי להביא לסיכולה"

הדר קנה
הדר קנה
מאבק עובדי קפה נואר. למצולמים אין קשר לכתבה
מאבק עובדי קפה נואר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דניאל סלע
הדר קנה
הדר קנה

ניצחון נוסף לעובדים של קפה נואר: בית הדין הארצי לעבודה דחה היום (ב') את הערעור שהגישה המסעדה - שפגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה - וקבע כי היא תצטרך לפצות את העובדים ב-300 אלף שקל.

קפה נואר, שהוקמה על ידי גדעון אליהו ורפי בדר (שמת לפני שנה), פועלת כבר יותר מ-20 שנה. חלק מקבוצת נואר מפעילה גם את המסעדות סבסטיאן בהרצליה ואת אולם האירועים הקומה הרביעית.

בפברואר 2017 התאגדה קבוצה של עובדים במסעדה - המורכבת ממלצרים, ברמנים, טבחים ושוטפי כלים - באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד, במטרה להסדיר את תנאיהם הסוציאליים. זוהי התאגדות ראשונית בענף שרוב עובדיו צעירים ובני נוער, הנחשבים לציבור מוחלש. נכון להיום עוד לא נחתם בו אף הסכם המסדיר את תנאי העובדים בענף.

לאחר סכסוך עבודה ממושך - בתחילה סביב סירוב הנהלת המסעדה לקיים מו"מ לחתימת הסכם קיבוצי עם ועד הפעולה, ולאחר מכן בשל טענות העובדים על פגיעה בהם על רקע צעדים ארגוניים ושביתות - הגישה הסתדרות הנוער העובד והלומד תביעה בגין פגיעה של המסעדה בהתארגנות עובדיה.

לפני כשנה קבע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כי המסעדה פגעה בהתארגנות העובדים הצעירים - ופסק כי עליה לשלם פיצוי בסך 300 אלף שקל לעובדים ולהסתדרות. בפסק הדין נכתב: "בנסיבות תיק זה, כשמדובר בהפרות מצטברות ומתמשכות, עם השלכות קשות על ההתארגנות, סכום הפיצוי צריך להיות גבוה מהמוזכר לעיל".

פסיקה זו הביאה להתקדמות בהסדרת ענף המלצרות כולו, הסובל מאי-הסדרה של תנאי העסקה של העובדים בו, ופרצה את הדרך לפסיקת הטיפים שנכנסה לתוקפה בתחילת 2019, אשר שינתה את תנאי העבודה בענף.

בד בבד, הנהלת קפה נואר בחרה לערער על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה בספטמבר 2018, במטרה לבטל את הפסיקה ולהוריד את דמי הפיצויים שעליה לשלם לעובדים. היום דחה בית הדין הארצי לעבודה את הערעור, והשאיר על כנו את פסק הדין המחייב.

בפסק הדין נכתב: "ממצאים אלה, שנקבעו על ידי בית הדין האזורי, מלמדים על הפרה בוטה, מכוונת ונמשכת של הכללים שנקבעו בפסק דין פלאפון, ועל התערבות גסה של קפה נואר במהלכי ההתארגנות, תוך ניסיון שאינו לגיטימי להביא לסיכולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות