החברה ששילמה לעובדים 9 שקלים לשעה - נקנסה ביותר מחצי מיליון שקל

חברת יהלום תעשיית ניקוי בע"מ שילמה לעובדיה הפלסטינים 9 שקלים לשעה במשך שנים, ומנהליה אף ניסו לשבש את חקירת המקרה על ידי משרד העבודה ■ הם ישלמו קנסות בסך 507 אלף שקל ■ התובעת הראשית: "חוק שכר מינימום חל גם מעבר לקו הירוק"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב
בית הדין האזורי לעבודה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

חקירה שערך האגף לאכיפה פלילית במשרד העבודה והרווחה נהפכה לתביעה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב: בית הדין גזר על חברת יהלום תעשיות ניקוי ועל שני מנהליה, אב ובנו, לשלם קנס בסך 507 אלף שקל. הסיבה: הפרת זכויות עובדים והפרעה למפקח עבודה בביצוע עבודתו.

החברה עוסקת ביבוא, יצוא, סחר ושיווק מוצרי ניקיון, ופועלת מאזור תעשייה קרני שומרון. מהחקירה עלה כי החברה העסיקה עשרה עובדים תושבי הרשות הפלסטינית, בלי ששילמה להם שכר מינימום כקבוע בחוק. חלק מהעובדים השתכרו 9 שקלים לשעה בלבד, חלקם במהלך יותר מעשר שנים. זו אחת העבירות החמורות מבין חוקי העבודה הסוציאליים.

השופטת יפית מזרחי-לוי הרשיעה את החברה ומנהליה, וגזרה על החברה לשלם פיצויים בסך 250 אלף שקל בגין אי תשלום שכר מינימום לעשרה עובדים. על שני המנהלים, שהיו בעלי אחריות נושאי משרה ולא עשו ככל שניתן למנוע את העבירות, נגזרו עוד כ-52 אלף שקל בגין עבירה זו.

בנוסף, וכפי שהתבקש בכתב האישום שהגישה עו"ד רים סויד מהלשכה המשפטית בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, בית הדין אף הורה לחברה ולמנהליה לשלם לעובדים שעניינם נדון בבית הדין פיצויים על סך 190 אלף שקל.

עבירה נוספת שבה הורשעו מנהלי החברה והחברה עצמה היא הפרעה למפקח עבודה במהלך עבודתו. בין היתר, הם לא המציאו מסמכים שביקש, ולא התייצבו לחקירה אף שידעו כי אינם ממלאים את דרישת מפקח העבודה. על סמך עבירה זו נגזרו עליהם עוד 15 אלף שקל. החברה ומנהליה התחייבו להימנע מביצוע עבירה על חוק שכר מינימום בתוך שלוש שנים ממועד גזר הדין.

יפה סולימני, מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה, מסרה: "למרות הקשיים שהערימו הנאשמים על חוקרי המינהל במסגרת חקירת התיק, הצלחנו להביא את הראיות להוכחת העבירות. אי תשלום שכר מינימום הוא פגיעה ישירה בכיסו של העובד. התוצאה היא גזל שכר שהמחוקק קבע כרף התחתון - שכר מינימלי שכל עובד חייב לקבל בתמורה לעבודתו כדי להשתכר בכבוד. חוק שכר מינימום וסמכויות האכיפה חלים גם באזור יהודה ושומרון. המינהל ימשיך ויאכוף, בהתאם לסמכויותיו, את החוקים הסוציאליים החלים על עובדים פלסטיניים שאינם בעלי אזרחות ישראלית".

התובעת הראשית, עו"ד גלי לוי ממשרד העבודה והרווחה, הוסיפה כי "המקרה הנוכחי מדגים את החשיבות של האכיפה הפלילית. מדובר בעובדים מוחלשים שלא הצליחו לעמוד על זכויותיהם, ולכן קיימת חשיבות להתערבות המדינה. חוק שכר מינימום חל גם על מעסיקים מעבר לקו הירוק, ולעובדים שאינם תושבי ישראל אך עובדים עם תושבי ישראל כתף אל כתף. ההרשעה והענישה שגזר בית הדין, מעבירות מסר מרתיע למעסיקים מפרי חוק. לא פחות חשוב - אני מקווה שבאמצעות ההחלטה לייתן פיצוי לעובדים בנסיבות כאלה, יהיה לעובדים תמריץ להגיש תלונות כנגד מעסיקים שמבצעים עבירות על חוקי העבודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים