עובדים כפרילנסרים? כמה דברים שכדאי שתדעו

לצד המעמדות המוגדרים היטב של שכיר ועצמאי, קיים בדיני המס בישראל מעין מעמד נוסף של פרילנסר ■ למרות השימוש הלא מבוטל במעמד זה, רבים אינם מודעים להשלכות המס הנלוות אליו

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: יעל אנגלהרט
אריאל כץ
אריאל כץ

רבות נכתב אודות דור ה-Y ושינוי פני שוק העבודה והתעסוקה בארץ ובעולם. מדי שנה פרילנסרים מהווים חלק גדול יותר מהכלכלה הישראלית והבינלאומית. בישראל אין מנגנוני הנגשה ומידע לציבור זה בכל הקשור להיבטי מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.

בשיטת המס הנהוגה בישראל ישנם כמה מעמדות או קטגוריות שעל פיהם נקבע אופן המיסוי מול הרשויות - מע"מ, מס הכנסה ואף ביטוח לאומי. בין ה"מעמדות" הנפוצים והמוכרים - השכיר, העצמאי (עוסק פטור, עוסק מורשה), שותפות וחברה בע"מ.

לצד המעמדות המיסויים המוגדרים היטב של שכיר ועצמאי, קיים בדיני המס בישראל מעין מעמד נוסף של פרילנסר, אשר במסגרתו נקבעו כללים ייחודיים במס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי. בעוד שנעשה שימוש לא מבוטל במעמד זה, רבים בציבור אינם מודעים להשלכות המס הנלוות אליו.

מעמדו של הפרילנסר כנותן שירותים הוא פחות נפוץ ופחות מוכר. פרילנסר הינו מעין מצב ביניים בין עובד שכיר לעצמאי. מחד, לא מתקיימים בין הפרילנסר למעסיק יחסי עובד-מעביד ועל כן הפרילנסר אינו מחויב במס כעובד שכיר, ומאידך, הפרילנסר נותן את שירותיו באופן אישי למקבל השירות - להבדיל מקבלן חיצוני שבדרך כלל אינו מחויב במתן שירות אישי, אלא אם נקבע כך במפורש בין הצדדים.

המעמד המיסויי של פרילנסר מוסדר באמצעות כמה תתי-הגדרות בדיני המס, כגון "שכר אמנים", "שכר מרצים", "שכר בוחנים" ועוד. בעוד שהשימוש באופני תשלום אלו הינו לא-מבוטל, רבים בציבור אינם מודעים למלוא השלכות המס הנלוות אליו. להלן נסקור את השלכות המס של מתן שירותים וקבלת תשלום כפרילנסר.

היבטי מס הכנסה – ובעיקר חובת הגשת דו"ח שנתי

בהתאם לתקנות מס הכנסה, בעת תשלום "שכר מרצים", "שכר אמנים", "שכר בוחנים" ותשלומים נוספים לפרילנסרים (כמוגדר בתקנות), על המשלם לנכות את המס מנותן השירות ולהעבירו לרשות המסים.

לכן, רבים בציבור טועים לחשוב שקבלת תשלום כ"שכר אמנים", למשל, פוטרת אותם מחובת הגשת דו"ח שנתי לרשות המסים, כפי שכל עצמאי בעל תיק עוסק פטור או עוסק מורשה נדרש להגיש מדי שנה. אולם בפועל נקבע בתקנות כי ככל ששיעור המס שנוכה מהפרילנסר נמוך מהשיעור המרבי (שהינו 47%), וכן במקום שבו ניתן אישור פקיד שומה שבעקבותיו נוכה מס בשיעור הנמוך מ-30% - חלה חובת הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה על מקבל התשלום.

במלים אחרות, משום שרוב מקבלי השכר כפרילנסרים אינם כפופים לחבות מס של 47% ואף בדרך כלל חייבים במס שולי הנמוך מ-30%, הרי שקבלת תשלום באופן זה אינה פוטרת הלכה למעשה מהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה - אם בשל הצורך להגיש דו"ח להחזר מס, ואם בשל החובה להגיש דו"ח שנתי כאשר שיעור המס שנוכה נמוך מ-30%, אף באישור פקיד שומה כאמור.

מכאן, שבמקרים רבים ישנו דווקא יתרון בפתיחת תיקים רגילה כעצמאי, משום שהדבר מקל על האפשרות לנכות הוצאות שהוציא הפרילנסר לצורך ייצור הכנסתו, באופן שמקטין את חבות המס החלה עליו.

היבטי מס ערך מוסף – ובעיקר פטור מחובת דיווח ותשלום

על פי תקנות מע"מ, נותן שירותים כפרילנסר (לפי רשימת המקצועות המפורטים בתקנות), אשר עיקר הכנסתו אינה מעסק אלא ממשכורת, גמלה או קצבה, פטור מדיווח ותשלום המע"מ במקום שבו מלוא השירותים שהוא מעניק ניתנים לעוסק, למלכ"ר או למוסד כספי האחראים לדיווח ולתשלום המע"מ במקומו.

ההיגיון במקרה זה נועד להקל על מי שאצלו מתן השירותים כפרילנסר מהווה עיסוק חלקי או צדדי, באופן שחובת הדיווח ותשלום המע"מ חלה על מקבל השירות כגוף אשר כבר מתנהל בשגרה מול רשויות מע"מ.

עם זאת, וכפי שראינו לעיל, אין זה פוטר מחובת דיווח ותשלום המס למס הכנסה במרבית המקרים.

היבטי ביטוח לאומי

על פי החוק והצווים שפורסמו מכוחו, ישנם מקרים שבהם על אף היעדר יחסי עובד-מעביד בין הפרילנסר למקבל השירות, לעניין ביטוח לאומי יהיה על מקבל השירות לשלם דמי ביטוח בגין נותן השירות הפרילנסר כאילו היה העובד שלו. זאת, ביחס למקצועות מסוימים שנקבעו ב"צו סיווג מבוטחים" ככאלו אשר מתן שירותים מסוגם בהיקף מסוים – יגרור כאמור דיווח לביטוח לאומי הזהה לדיווח החל על עובדים.

לסיכום, אופן המיסוי של פרילנסרים אמנם מוסדר בחוק, אך ניכר שמרבית הציבור אינו מודע להשלכותיו ולדרישות החלות על פרילנסרים בהיבטי מס הכנסה מע"מ וביטוח לאומי. יש לקוות כי גם המחוקק יאמץ מנגנוני הסדרה, האחדה והנגשה של המידע לציבור.

הכותב הוא רו"ח (עו"ד) במשרד עמוס כץ ושות' – רואי חשבון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא