יו"ר ועד הכבאים מציג: 26 שעות נוספות ביום עבודה אחד

אבי אנקורי, יו"ר ועד הכבאים, היה ביום חופש, אך גם עבד בו תשע שעות ■ מתוך 16 ימי עבודה תקניים, עבד שישה ימים (אחד כאמור בחופשה) שבהם נרשמו לזכותו לא פחות מ-160 שעות נוספות ■ אנקורי: "נציבות הכבאות מחשבת את שכרי בדומה לכל עובד אחר"

אבי אנקורי, יו"ר ועד הכבאים
אבי אנקורי, יו"ר ועד הכבאיםצילום: מתוך "עובדה", קשת 12

בדיקת תלוש השכר מול דו"ח הנוכחות לחודש מארס של יו"ר ועד הכבאים, אבי אנקורי, הקפיצה את אנשי החשב הכללי, וכן את הממונה על השכר באוצר.

על פי הדו"ח, אנקורי כמעט ולא עבד במהלך החודש - אך זכה בלא פחות מ-160 שעות נוספות. מתוך 16 ימי עבודה תקניים, נרשמו בדו"ח שישה ימי עבודה בפועל, כאשר באחד מהם נרשם כי היה בחופש, אך במקביל מצוין בדו"ח כי הגיע לתחנה ב-07:00 ויצא ב-16:00. שלושה ימים נרשמו כימי מחלה בודדים, ושבעה אחרים כימי "העדרות ללא תשלום", שפירושם שאנקורי נעדר מהעבודה ללא הסבר. "זה מקביל לנפקדות, לא הגיע, לא דיווח ולא דאג למחליף", אומרים בנציבות שירות המדינה. 15 ימים נוספים נרשמו כימי מנוחה.

לוחם אש בישראל אמור לעבוד משמרת מלאה בת 24 שעות, כ-10 משמרות בחודש, כשאחרי כל משמרת כזו הוא זכאי בדין לשני ימי מנוחה מלאים. מדו"ח הנוכחות של אנקורי עולה כי גם בחמשת הימים בהם עבד - לא נרשמה אף משמרת מלאה. בנוסף, במשך ארבעה ימים הגיע אנקורי ב-07:00 ויצא בין 19:00-17:00. ביום עבודה אחד הגיע ב-07:00 ויצא בחצות. כאמור באף אחד מימי העבודה לא השלים 24 שעות משמרת כמצופה מכבאי, אך בכל זאת זכה לשני ימי מנוחה מלאים.

על אף זאת, מהשוואת הדו"ח לתלוש השכר עולה כי אנקורי עשה את הלא ייאמן: עבור אותם חמישה-שישה ימי עבודה לא מלאים, זכה יו"ר הועד ב-160 שעות נוספות, או בין 32-26 שעות נוספות, עבור כל יום עבודה בודד.

73 שעות ניתנו לו בסעיף "שעות נוספות ללא קופת גמל" בסכום של 5,400 שקלים. עוד 87 שעות נוספות נרשמו בסעיף שנקרא "שעות נוספות כולל אחוז" בסך 6,749 שקלים ברוטו.

רכיבי העבודה הנוספת שלהם זכה אנקורי בחודש שבו עבד חמישה ימים, עומדים על כ-13,000 שקלים, יותר משליש מתוך שכר הברוטו שלו.

ברשות הכבאות היו מופתעים מהסכומים הגדולים שאושרו לאנקורי עבור השעות הנוספות. שם גם התקשו להסביר כיצד נרשם באותו דו"ח נוכחות כי העובד ביום חופש, אך עבד בו תשע שעות.

אנקורי סירב להסביר את הסתירה, ורק אמר כי "הכל לא נכון". יצוין כי לא מדובר בתלוש שכר יחיד, ואותם שני סעיפי שעות נוספות תחת הכותרת "רכיבי עבודה נוספת" מופיעים בשכרו של אנקורי לפחות שנה, וככל הנראה אף יותר. יתכן כי מדובר בדרך "יצירתית" לתת שכר גבוה תחת סעיפים לגיטימיים גם אם אין עבודה נוספת בפועל.

החשב הכללי באוצר, שאליו הגיעו דו"ח הנוכחות וכן תלוש השכר, בודק כיצד אישר חשב תחנת חיפה שבה עובד אנקורי את הסכומים. כזכור חשבים בשירות המדינה הם עובדי החשכ"ל ונתונים למרותו. גם אנשי הממונה על השכר באוצר בודקים את הנושא, כמו גם נציבות שירות המדינה.

אתמול זומן אריאל שכטר, חשב מחוז חוף בנציבות הכבאות, ומי שאישר את שכרו של אנקורי לבירור לפני אלי בר אל, חשב המשרד לביטחון פנים. בזימון נכתב כי שכטר מוזמן ל"פגישת בירור תשלום שכר שלא בהתאם לדוח נוכחות מאושר". הבירור יתקיים ביום חמישי הקרוב.

תגובת ועד מכבי האש: "מלבד היותו יו"ר ועד עובדי מערך הכבאות בהתנדבות, אנקורי הוא גם כבאי מן המנין. נציבות הכבאות מחשבת ומשלמת את שכרו בדומה לכל עובד אחר במערך הכבאות".

ממשרד האוצר אישרו כי הבדיקה מתבצעת.

נציבות הכבאות סירבה להגיב.

נדרש להשיב חריגות שכר

זו אינה הפעם הראשונה שבה נבדקים תלושי השכר של יו"ר הועד. כזכור, נדרש אנקורי על ידי הממונה על השכר באוצר להשיב 60 אלף שקלים עבור חריגות שכר שניתנו לו במהלך השנים האחרונות. אנקורי הוא חלק מקבוצה של 11 כבאים שנהנו משכר גבוה מזה שאמורים היו לקבל. הוא, כמו גם אחרים, סירבו להענות לדרישת האוצר וטענו כי שכרם ניתן על פי כל דין. הנושא מתנהל היום מול בית הדין לעבודה ואחרי כמה ישיבות במהלך פברואר מרץ האחרונים, הצדדים ממתינים לפסיקתו.

יו"ר הכבאים אבי אנקורי, וסגנו קובי דדוןצילום: עופר וקנין

בדיקה נוספת המתקיימת בימים אלה בנציבות שירות המדינה היא זו של דו"חות הנוכחות המוזרים של סגנו של אנקורי, קובי דדון. מחשיפת TheMarker עולה כי דדון העביר כרטיס נוכחות בשבע בבוקר בבית שמש, אך 20 דקות לאחר מכן כבר היה במקומות רחוקים מהתחנה, כמו בני ברק או רמת אפעל, מה שמעלה את השאלה מי מעביר את הכרטיס עבור העובד שכלל אינו בתחנה.

בימים אלה מתקיים תהליך גישור מוסכם בין הנהלת נציבות הכבאות, בראשה דדי שמחי, והוועד המתנגד לו. בגישור משתתפים גם אנשי הממונה על השכר באוצר. הגישור נערך בשל העובדה שבין שני הצדדים נפתחה מלחמת עולם שכללה עלבונות הדדיים ואישיים, ועצירת אימונים על ידי הוועד. בשל הגישור, כמעט שלא נערכים בימים אלה צעדים ארגוניים, אך הסכמות על הסכם קיבוצי חדש והסדרה של נושאים רבים שעל הפרק, כמו נושאי רווחה או הגדרות תפקידים ושכר, עדיין רחוקים מסיום.

יצוין כי קיומו של ועד בשירות חיוני כמו כבאות והצלה הוא סוג של אנומליה. במדינות רבות מדובר בשירות שאינו מאושר להתאגדות דוגמת צבא או משטרה. במקרים אחרים, עובדיו נדרשים לבוררות חובה במקרה של מחלוקת עם ההנהלה. בישראל ועד הכבאים קיים היסטורית כיוון שעד 2013 היו הכבאים שייכים לרשויות המקומיות, ורק אחרי אסון הכרמל אוחדו לנציבות אחת. כיוון שאין בישראל תהליך בוררות חובה, ועד הכבאים זהה לכל ועד אחר, ורשאי לנקוט בכל צעד ארגוני, עד כדי שביתה.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה