מהפך בצמרת: 100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן בישראל

לראשונה מאז פרסום דירוג מגזין TheMarker ו-CofaceBDI, בצמרת הרשימה נמצאות חברות היי-טק. העשירייה הראשונה כוללת חמש חברות טכנולוגיה, שלושה גופים פיננסיים, חברת תשתית ציבורית אחת ורק מפעל תעשייתי אחד

מגזין TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגזין TheMarker

אחרי שש שנים שבהן לא התרחקה מדי מהפסגה ואיישה בעקביות את המקומות השני והשלישי בדירוג, אינטל חוזרת להוביל את הרשימה. מאז ומעולם היא נתפשה כחברה מובילה, יציבה ובעלת תנאי עבודה מתקדמים. בשנים האחרונות, למרות מהלך פיטורים, הצליחה לשמור על מעמדה, בין השאר באמצעות הרכישה המתוקשרת של מובילאיי וכן התוכניות להרחבת המפעל בקריית גת.

גוגל, הצעירה ברשימה (נכנסה לדירוג רק ב־2012, ישירות לעשירייה הראשונה), ממשיכה ליהנות מעוצמתה העולמית וגם הביקורת על פועלה אינה מעמעמת את יוקרתה. בכל רשימה של חברות מבוקשות בחו"ל, כמעט בכל מדינה, גוגל תהיה בין עשר הראשונות. לעומת זאת, המדורגת שלישית ברשימה, מיקרוסופט, עשתה את ההתקדמות המשמעותית ביותר בחמש השנים האחרונות, בין השאר בזכות מאמץ מכוון של החברה הבינלאומית להצעיר את שורותיה ואת שדרת הניהול. לאחר שבעשור הראשון של עידן האינטרנט נראה היה שנס ליחה, בשנים האחרונות פעלה מיקרוסופט לקידום נשים במשרות טכנולוגיות והשוואת שכר בין גברים לנשים בחברה.

לעומתן, פייסבוק עושה צעדים לאחור, מהמקום ה־12 בשנה שעברה עד למקום ה־16 בדירוג הנוכחי – ללא ספק בשל השפעת הפרסומים השליליים על אודותיה והביקורת הציבורית נגדה. כאשר מובילי דעת קהל מצטרפים לתנועה בשם "דליט פייסבוק", ברור שהאטרקטיביות שלה כמקום עבודה נפגעת.

גם בקרב הגופים הפיננסים חל מהפך בדירוג. לאחר שנים שבהם בנק לאומי ובנק הפועלים התחרו ביניהם על הובלת המגזר, עוקפת אותם השנה חברת ביטוח – ביטוח ישיר במקום השישי. הבנקים מצמצמים סניפים ועובדים, נכנסים לתוכניות התייעלות, והלקוחות כועסים על הבנקאים בשל הזמינות הנמוכה, התורים והשירות המתדרדר. עובדה זו עשויה להסביר את התחושה שהם כבר אינם מספקים בית נוח ובטוח עד לפנסיה לעובדיהם.

ומה עם חברת החשמל, שממוקמת במקום הרביעי? זהו מונופול בעל הגנה ממשלתית מפני סיכונים עסקיים, שבו השכר מצוין והקביעות איתנה. חברת החשמל מצוידת בוועד העובדים החזק במדינה, שאלטר שמנצח כל מאבק תעסוקתי ותרבות של נפוטיזם שמאפשרת לעובדים להרחיב את אחיזתם בחברה באמצעות בני משפחתם. כך, שלמרות שערך המותג של חברת החשמל אינו גבוה כבעבר, כל עובד רציונלי מבין שזהו עדיין מעסיק מהטובים שניתן למצוא בישראל.

כך בדקנו

הדירוג, שנעשה על ידי CofaceBDI, מבוסס על סקרים שנערכו בקרב עשרות אלפי מועסקים במשק, ולפי נתוני מעסיקים ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר 2018. תחילה נערך מבחן מקדים במדגם מייצג של אוכלוסיית המועסקים (יותר מ-2,000 נסקרים), ולפיו שוקללו הפרמטרים החשובים לעובד הישראלי בבחירת מקום העבודה. לאחר מכן נערך סקר בקרב כ-80 אלף מועסקים, ותוצאותיו שוקללו בהתאם למשקלות שנקבעו בסקר המקדים. בדירוג נכללו תוצאותיהם של סקרים פנים-ארגוניים שנערכו ביותר מ-70 חברות בענפי המשק.

לסקרי העובדים מצטרפים שני סקרים נוספים: אחד בקרב סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות ושני בקרב מנהלי משאבי אנוש בחברות המובילות במשק. נתונים שנמסרו מהחברות המובילות לגבי מאפייני הרווחה בארגון ורמת ההשקעה בהם שוקללו אף הם בדירוג הסופי. הדירוג מבוסס על תמהיל של עמדות ותפישות של עובדים כלפי החברות שבהן הם מועסקים וכן כלפי חברות אחרות. עובדים הנשאלים לגבי מקומות העבודה המועדפים עליהם. כדי למנוע הטיות ולהקיף מגוון רב של דעות מבוצעים הסקרים לאורך השנה ובפיזור ארצי.

חשוב להדגיש: הדירוג אינו רק סקר תדמיות כללי, אלא גם סקר של שביעות רצון מתנאי העבודה. החברות המשתתפות מציעות לכלל העובדים לענות על שאלות הסקר, בכל הדרגות ובכל התפקידים. שיטת הסקר ודירוג החברות נותנים משקל רב יחסית לחברות שבהן העובדים מאוד מרוצים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב