באילו אגפים של משרד הביטחון מרוויחים 28 אלף שקל בחודש?

יחידות הסמך של משרד הביטחון - ובהן מינהל הרכש והאגף לחיילים משוחררים - אינם מפרסמים דו"חות כספיים ■ דו"ח השכר חושף את הכנסתם של עובדי הגופים האלה ואחרים - ומשקף יתרונות משמעותיים לעובדים, אך גם אי-שוויון גדול

חגי עמית
חגי עמית
מטה משרד הביטחון בבסיס הקריה בתל אביב
מטה משרד הביטחון בבסיס הקריה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
חגי עמית
חגי עמית

מה משותף לקריה למחקר גרעיני (קמ”ג) בדימונה, המרכז למחקר גרעיני (ממ”ג) בנחל שורק, המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה לרשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון, האגף לחיילים משוחררים, אגף שיקום נכים, אגף משפחות והנצחה, מינהל הרכש במשרד הביטחון, האגף לסיוע ויצוא ביטחוני (סיב"ט), ארכיון צה"ל, יחידת המוזיאונים והיחידה להיסטוריה במשרד הביטחון? התשובה היא שכולם שייכים לרשימת הגופים הנכנסים תחת הקטגוריה יחידת סמך למשרד הביטחון. כולם גופים שבניגוד לחברות ממשלתיות – אינם מפרסמים דו"חות כספיים. בהתאם שכר עובדיהם הוא חידה.

דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר שפורסם אתמול חושף משהו אודות המשכורות בארגונים אלו. לפי הדו"ח, השכר הממוצע ביחידות הסמך של משרד הביטחון מסתכם ביותר מ-28 אלף שקלים בחודש, נכון ל-2017. האחראים העיקריים לשכר הגבוה הזה הם קמ"ג, ממ"ג והמכון למחקר ביולוגי – בהם דירוג המחקר הגבוה של העובדים מקפיץ את תלוש השכר שלהם.

לפיכך, שכר עובדיהם הוא חידה. דו"ח הממונה על השכר במשרד האוצר, שפורסם אתמול, חושף משהו אודות המשכורות בארגונים אלו. הדוח משקף שוב את היתרונות מה נהנים עובדי מערכת הביטחון.

טקס סיום קורס קציניםצילום: דובר צה"ל

לפי הדו"ח, השכר הממוצע ביחידות הסמך של משרד הביטחון מסתכם ביותר מ-28 אלף שקל בחודש – נכון ל-2017. השכר הממוצע בצה"ל באותה תקופה הסתכם ב-14.4 אלף שקל בחודש. בשירות בתי הסוהר (שב"ס) דובר על 16 אלף שקל, במשטרת ישראל 17 אלף שקל, בחודש ובגופים החשאיים השכר הממוצע הוא מעל 21 אלף שקלים בחודש.

העלייה הגדולה ביותר בשכר בשנה זו היתה בשב"ס, בו זינק השכר ב-7% בשל הסכם שכר שפעימתו השנייה נכנסה לתוקף בשנה זו. בצה"ל ובמשטרה עלה השכר הממוצע ב-3.4% ב-2017.

נתון זה עשוי להטעות, שכן הדו"ח מעיד גם כי הפערים בתוך מערכת הביטחון גדולים. העשירון העליון של המשתכרים בצה"ל מרויח בממוצע פי ארבעה מהעשירון התחתון. ביחידות הסמך של משרד הביטחון, העשירון העליון מרוויח פי חמישה מהעשירון התחתון. גם הפערים המגדריים במערכת גדולים: השכר הממוצע של גברים המועסקים במערכת הביטחון ב-2017 היה גבוה ב-21% מזה של הנשים.

בהתחשב בכך ששיעור הנשים בצהל הוא 26% בלבד - ושבגופים אחרים במערכת הביטחון השיעור נמוך אף יותר - אפשר להבין את תרומת המערכת לאי-השוויון המגדרי בתנאי השכר במדינת ישראל.

הדו"ח גם ממחיש את הנפילה בשכר שחוו או יחוו מתמודדים בבחירות הנוכחיות, כמו בני גנץ, בוגי יעלון ויואב גלנט – במעבר מצה"ל לכנסת. שכר הרמטכ"ל ב-2017 היה 89 אלף שקל בחודש, ושכר אלוף היה 63 אלף שקל בחודש - גבוה ב-50%-100% משכר חבר כנסת.

שיעור הזינוק הגדול ביותר בשכר במעבר מדרגה לדרגה בצה"ל נעשה במעבר מדרגת סרן לדרגת רב סרן, אז עולה השכר ב-76% בממוצע. ממוצע גיל הפרישה מצה"ל ב-2017 היה 46 - נמוך דרמטית משל כל גוף אחר במגזר הציבורי. ממוצע גיל הפרישה של השוטרים והסוהרים היה 53.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"