בית הדין לעבודה קובע שנית: "חברות בוועד אינה מקימה לעובד חסינות להתנהגות פסולה"

ההסתדרות הגנה על חבר ועד שפוטר לאחר שלא הגיע לעבודה בלי אישור - ואף דרשה פיצוי ■ בפעם השנייה השנה: בית הדין לעבודה חשב הפוך ■ הטענה לפגיעה בעבודה מאורגנת נדחתה, וההסתדרות תשלם את הוצאות המשפט

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

נסיונה של ההסתדרות להגן על התנהגות פסולה של חבר ועד - לא צלח. בפסק דין שניתן שלשום (ב') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, בראשות השופטת יעל אנגלברג שהם, נקבע בפעם השנייה בתוך כשנתיים כי חבר ועד הוא קודם כל עובד. לכן, אם הוא אינו ממלא את תפקידיו כעובד - החברה רשאית לפטרו - אף אם ההסתדרות עומדת לצדו.

במקרה זה התייצבה ההסתדרות לצד חבר ועד סודהסטרים שלא התייצב לעבודה ללא אישור או דיווח, ולאחר שקיבל כמה הבהרות בעבר בשל עבירות משמעת. החברה ביקשה לפטרו, אך ההסתדרות נעמדה לצדו בטענה שהחברה מבקשת לפגוע בעבודה המאורגנת. ההסתדרות אף ביקשה פיצוי של 150 אלף שקל עקב אותה פגיעה. ואולם בית הדין לא קיבל את הטענה, ואישר כי החברה פעלה על פי החוק. ההסתדרות חויבה לשלם הוצאות משפט בסך 5,000 שקל.

כאמור, זו אינה הפעם הראשונה. גם באוגוסט 2017 הגנה ההסתדרות על חברת ועד סודהסטרים שהחסירה ימי עבודה בהיקף חריג, וגם אז טענה לפגיעה בעבודה המאורגנת. כבר אז קבע בית הדין כי חבר ועד הוא קודם כל עובד, ועליו לעמוד בחובותיו.

בפסק הדין הנוכחי חוזר בית הדין על עמדותו העקרונית, שלפיה "חברות של עובד בוועד פעולה או בוועד עובדים אינה מקימה לו חסינות להתנהגות פסולה שאינה עולה בקנה אחד עם חובותיו כעובד. יתרה מזו, דעתנו היא שתפקידו של עובד המבקש להיות נציגם של עובדים אחרים מעמיד בפניו חובה לשמש דוגמה להתנהלות נאותה במסגרת העבודה, המכבדת את העובדים ואת המעסיק כאחד".

סודהסטרים יוצגה על ידי עורכי הדין דפנה שמואלביץ', רן גפטר חרמש ואורי כץ.

ההסתדרות אינה מגינה רק על חברי ועד סודהסטרים. בשנים האחרונות הגנה על חברי ועדים וראשיהם, גם כשהתנהגו באופן בעייתי. כך, למשל, התייצבה לצד יו"ר ועד עמידר שנמצא אשם על ידי בודקת חיצונית בהטרדות מיניות של עובדות החברה, ובינתיים עזב את החברה.

ההסתדרות הגנה גם על חבר ועד פלאפון, חיים סהר, שהחברה ביקשה לפטרו בטענה שמעל בתפקידו. ההסתדרות טענה אז כי החברה מבקשת לפגוע בעבודה המאורגנת. אז אישר בית הדין להשאיר את סהר בתפקידו. סהר כבר לא עובד כיום בחברה, בין היתר לאחר שעובדת טענה כי הטריד אותה במהלך חופשה בכרתים. ההסתדרות הגנה גם על שלמה אייזנברג, בכיר בוועד התעשייה האווירית, לאחר שהודה בוועדה פנימית בהטרדה מינית של עובדת, ואף שילם קנס של אלפי שקלים. אייזנברג סיים את תפקידו כשהגיע לגיל 67 ויצא לגימלאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים