אישה? כנראה שהפנסיה שלך תהיה נמוכה יותר

גם אם אישה צברה בחיסכון הפנסיוני בדיוק אותו סכום שצבר גבר, היא תקבל קצבה חודשית קטנה משלו כשתפרוש ■ התבוננות כוללת במערכת הפנסיה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפער המגדרי

ליאורה בוורס
ליאורה בוורס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנסיונרית גולשת באייפד
פנסיונרית גולשת באייפדצילום: Bloomberg
ליאורה בוורס
ליאורה בוורס

הדיונים שהתקיימו בכנסת ובתקשורת בדבר גיל הפרישה של נשים בישראל, עסקו בעיקר בשאלה אם יש להעלותו. ישראל נמנית עם תשע מדינות OECD, שבהן יש הבדל בין גיל הפרישה של גברים (67, והגבוה ביותר ב-OECD) לזה של נשים (62), ובין שלוש המדינות היחידות שצפויות לשמרו גם בעשורים הקרובים.

התומכים בהעלאת גיל הפרישה של נשים טוענים כי להבדלים בגיל הפרישה יש תרומה מכרעת לפער המגדרי בפנסיה - כלומר, קצבת הפנסיה החודשית שמקבלות נשים נמוכה בממוצע משל גברים. טענה זאת נכונה, אולם כדי להביא לשיפור אמיתי ברווחתן העתידית של נשים מבוגרות, יש לבחון את מערכת הפנסיה על כל רבדיה, ולהביא בחשבון רכיבים נוספים המשפיעים על הפער המגדרי.

בחינה של הפנסיות התעסוקתיות מגלה כי ההבדלים הקיימים בין גברים לנשים בשוק העבודה משפיעים על חסכונות הפנסיה של נשים ויעמיקו את הפער המגדרי העתידי: אמנם שיעור התעסוקה של נשים בישראל גבוה יחסית, אך נמוך בהשוואה לזה של גברים, יש פערים בשכר השעתי בין נשים לגברים, ומספר שעות העבודה של נשים נמוך יותר.

גורם מפתח נוסף שלא בא לידי ביטוי בדיון הציבורי, הוא האופן שבו חיסכון הפנסיה של נשים מושפע מההפסקות הזמניות ברצף הקריירה שלהן. במקרה שאישה בוחרת לדחות את חזרתה לעבודה מחופשת לידה (כפי שעושות 41% מהנשים לפי מחקר של משרד העבודה), או שהיא לוקחת חופשה מהעבודה כדי לטפל בילדיה, לא מופרשים עבורה כספים לפנסיה בתקופה זו.

סוגיה נוספת שיש להאיר היא שישראל נמנית עם ארבע המדינות היחידות ב-OECD המתייחסות למגדר כקריטריון בחישוב הקצבה החודשית שיש לשלם למבוטח — שיטה שאינה חוקית במדינות רבות. היות שתוחלת החיים של נשים ארוכה יותר, קרנות הפנסיה מחלקות את החסכונות הכוללים למספר רב של תשלומים - ולכן נשים מקבלות בכל חודש חלק קטן יותר מן הסכום הכללי.

המשמעות היא שגם אם אישה שהגיעה לשלהי הקריירה שלה צברה בחיסכון הפנסיוני שלה בדיוק את אותו הסכום שצבר גבר, היא תקבל קצבה חודשית קטנה יותר ממנו כשתפרוש. עוד גורם שמשפיע יותר על נשים הוא שקצבת הזקנה הממשלתית צמודה למדד המחירים לצרכן, ומדד זה עולה לאט יותר מהשכר. מכאן, שבישראל הערך של קצבת הזקנה ביחס למשכורת יורד במשך הזמן.

העלאת גיל הפרישה לנשים היא לא האפשרות היחידה לצמצם את הפער המגדרי בפנסיה. אפשר למשל להרחיב את הכיסוי הפנסיוני גם לפרקי הזמן שבהן נשים לוקחות חופשת לידה או מטפלות בילדים, לבטל את מרכיב המגדר בקביעה של גובה הגמלה החודשית, ולהצמיד את קצבות הזקנה לשכר ולא למדד המחירים לצרכן. התבוננות כוללת במערכת הפנסיה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפער המגדרי בפנסיה ולשפר את הרווחה העתידית של נשים ישראליות מבוגרות.

הכותבת היא מנהלת כספים, תפעול וניתוח מדיניות במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"