התנועה לטוהר המידות: "לפסול את מינוי הרשקוביץ לנציב שירות המדינה"

אנשי התנועה מונים שלוש סיבות לפסילת מועמדותו פרופ' דניאל הרשקוביץ לתפקיד, ובראשן הזיקה הפוליטית הברורה למפלגת הבית היהודי

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
פרופ' דניאל הרשקוביץ
פרופ' דניאל הרשקוביץצילום: עופר וקנין
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

התנועה לטוהר המידות דורשת לפסול את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה. התנועה פנתה לפני כמה ימים לוועדה הממונה על אישור המינוי לנציב שירות המדינה וליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה בדרישה לפסול את המינוי.

במכתב דחוף לוועדה וליועצת המשפטית, שלומית פרגו ברנע, טוענים עורכי הדין יובל יועז, אביה אלף וטליה יהודה, כי אף שהרשקוביץ הוא פרופסור למתמטיקה, שעד לאחרונה כיהן כנשיא אוניברסיטת בר אילן, מועמדותו לתפקיד מעוררת תהיות וקשיים לא מבוטלים. "מדובר במינוי של אדם בעל זיקה פוליטית מובהקת, לתפקיד שקיים לגביו איסור מפורש על פעילות או זיקה פוליטית", נאמר במכתב. עוד נטען בפניית התנועה כי "הוא אף אינו עומד בתנאי הסף הנדרשים למשרה הן במישור הניהולי והן במישור המקצועי".

הרשקוביץ היה חבר הכנסת ה-18 מטעם מפלגת "הבית היהודי" ושימש בעבר יו"ר המפלגה, ואף כיהן כשר המדע והטכנולוגיה מטעמה. "השמירה על ניקיון השירות הציבורי ועל הערך המוגן של אמון הציבור בהיות השירות הציבורי משרתם של כלל אזרחי המדינה, ללא הטיה מפלגתית, אינה יכולה לסבול כי אדם המזוהה פוליטית ישמש כ'מנכ"ל משאבי האנוש' של שירות המדינה כולו", כותבים בתנועה לטוהר המידות, ומוסיפים כי "מינוי אדם עם זיקה פוליטית מובהקת עומד בניגוד לחוק שירות המדינה". הכותבים מדגישים כי העובדה שפרופ' הרשקוביץ כבר פרש מהמפלגה, "אין בה כדי למחוק את זיהויו כאדם עם זיקה פוליטית".

"עבר בעייתי בתחום המנהל התקין"

טענה נוספת המועלית במכתב, נוגעת להיסטוריה של הרשקוביץ בתחום המנהל התקין. הרשקוביץ ניסה בעבר למנות את שר שלום ג'רבי, פעיל "הבית היהודי", למנכ"ל משרד המדע שבראשו עמד, אף כי וועדת המינויים קבעה שג'רבי ראוי לכהן כמנכ"ל משרד ממשלתי בשל היעדר ניסיונו. המינוי נפסל בסופו של דבר על ידי בג"ץ.

במכתב מצוטטת השופטת פרוקצ'יה בפסק הדין: "במישור ההתנהלות השלטונית ספק בעיני, וזאת על דרך ההמעטה, אם הצעד שנקט השר בפנייתו לנציב שירות המדינה, בעוד העתירה תלויה ועומדת וממתינה להכרעה, הנה התנהלות מקובלת ותקינה. גם בצעד זה, ושוב על דרך ההמעטה, יש כדי ליצור תחושה כי השר נחוש לקדם את המינוי האמור, ויהי מה, תוך אי-שימת לב מספקת למסגרות המקובלות בטיפול בענייני מינהל, במיוחד כאשר העניין תלוי ועומד בערכאות".

עוד מזכירים הפונים תהיות לגבי התנהלותו של פרופ' הרשקוביץ כשכיהן נשיא אוניברסיטת בר אילן, בעקבות תחקירים בעניינו שערכו העיתונאים מוטי גילת עומרי מניב. על פי התחקיר של מניב, במוסד הועלו שאלות בנוגע למינוי בנו של הרשקוביץ למרצה בכיר באוניברסיטה, אף כי וועדה מקצועית המליצה להמתין עם מינויו. בתחקיר של גילת נשמעו טענות לפיהן הרשקוביץ "הגן על שני שומרי הסף של האוניברסיטה, היועץ המשפטי ומבקר הפנים, שנטען שפעלו בניגוד לכללי המינהל התקין, ונטלו כספים לכיסם הפרטי. ועל פי הנטען בתקשורת, הרשקוביץ לא הדיח אותם, ואף לא דרש מהם להחזיר את הכספים".

אי עמידה בתנאי הסף

הנושא השלישי שצויין במכתב התנועה הוא אי-עמידה בתנאי הסף לתפקיד. "אין ברשותו הניסיון הניהולי הקודם הנדרש – ניסיון ניהולי היררכי ברמה משמעותית גבוהה כאשר מדובר בראשי מערכות גדולות; הוא נעדר ניסיון ניהולי רוחבי, לרבות הובלת תהליכים ושינויים מרכזיים בתוך הארגון או חוצי ארגון, ודאי לא ברמה של רפורמות גדולות ומשמעותיות בעלות השלכות גדולות - שעל פי רוב הן רב שנתיות ורב תחומיות; על פני הדברים הוא לא התנסה בפעילות ודינמיקה במערכות מורכבות, ודאי לא ברמה משמעותית. פרופ' הרשקוביץ לא ניהל או היה אחראי על תקציב משמעותי, כלומר - גיבוש מעל לחצי מיליארד שקל, כנדרש ממי שעומד בראש השירות הציבורי, המונה עשרות אלפי עובדים, ושלפעילותו השלכות לגבי כל התנהלות המדינה במגזר הציבורי, הפרטי, העסקי ואף בחו"ל", נאמר במכתב..

בשל הסיבות שנמנו, מבקשת התנועה לטוהר המידות מהוועדה שאמורה לאשר את המינוי שלא לאשרו. בראש הוועדה יושב השופט בדימוס חנן אפרתי, ולצידו מכהנים הפרופסורים מינה טייכר ודב גודלברגר. מדובר באותה הוועדה שפסלה את מינויה של עפרה ברכה, המועמדת הקודמת שביקש ראש הממשלה למנות לתפקיד.

פרופסור הרשקוביץ סירב להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?