כ"ץ מתערב בשביתה בנמלים ומאיים: "אנקוט את כל האמצעים להפסיק את הפגיעה החמורה"

שר התחבורה: "הימים בהם הוועדים הכוחניים בנמלים סחטו הטבות חריגות ושכר מופרז תוך איומים לפגוע בשירותים חיוניים חלפו ללא שוב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אילן אסייג

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מתערב במשבר בנמלים ומאיים "לנקוט את כל האמצעים כדי להפסיק את הפגיעה החמורה במשתמשי התובלה הימית ובכלל אזרחי ישראל".

לאחר שהעובדים התעלמו מהוראת בית הדין לעבודה להתייצב לדיון ונעלמו, אמר כ"ץ בצהריים כי הוא "רואה בחומרה רבה את התנהגות ועדי ועובדי הנמלים שפתחו בשביתה פראית ומסרבים לציית להחלטות בתי המשפט ולחזור לעבודה".

לדברי כ"ץ, "הימים בהם הוועדים הכוחניים בנמלים סחטו הטבות חריגות ושכר מופרז תוך איומים לפגוע בשירותים חיוניים חלפו ללא שוב. הרפורמה בנמלים נמצאת בעיצומה ותביא בתוך שנים ספורות להקמת נמלים חדשים ולתחרות, ביטול המונופול והוזלת יוקר המחיה לכלל אזרחי ישראל. מתוך השקפתי ותפישת עולמי התחייבתי שהנמלים הקיימים ישודרגו כדי לאפשר תחרות הוגנת, וכך אכן קורה, בדיוק כפי שעשיתי במהפכת התשתיות הגדולה, ברפורמת השמיים הפתוחים, ברפורמה ברכבת ישראל ובתחומים נוספים".

דרישות העובדים: רשת ביטחון לשכר; הנמלים הישנים ינהלו את הנמלים החדשים

דרישות העובדים נוגעות לתנאי העבודה בנמלים כמו גם להתנהלות הנמלים מול המדינה. עבור עובדים הפורשים מרצון מבקשים הוועדים מענק של 3 מיליון שקל, ופנסיה של 60% מרגע הפרישה ועד גיל 67, גיל הפנסיה הרשמי, אז תעלה כחוק ל-70% מן השכר הקובע.

עבור העובדים הנשארים מבקשים הוועדים אחזקת רכב לכל אחד מעובדי הציוד המכני והתיפעול, וגמול השתלמות עבור הכשרות מקצועיות המהווה תוספת של 10% לשכר. כמו כן, הם דורשים את הגדלת תקציבי התרבות, הוצאת תקציבי הספורט מתקציבי התרבות, וביטוח שיניים וביטוח בריאות לכל עובד על חשבון הנמל.

העובדים דורשים את הגדלת ההפרשות לפנסיה מתוך הפרמיות שהם מקבלים, ולא רק משכר הבסיס כפי שהיא מופרשת היום. בנוסף, הם מבקשים רשת בטחון לשכר: תשלום 70% מהפרמיות, גם אם כמות הסחורות יורדת מ-5 מליון TEU (גודל מכולה בת 20 רגל). כמו כן, העובדים רוצים שתינתן הגנה על תנאי דור ב', הכוללת הגשת ערבויות של חברת נמלי ישראל (חנ"י).

הוועדים דורשים כי הנהלות הנמלים לא ישלמו דיווידנדים למדינה, כאשר הסכומים יישמרו בין היתר לשדרוג התשתיות. המדינה תשלם עבור תשתיות יקרות כמו העמקת הנמל. בנוסף, הם מבקשים כי תובטח בעלות הנמלים על עבודה ברציפים, שכרגע לא ברור אם יועברו לנמלים החדשים. הוועדים הוסיפו לדרישות הללו גם דרישה חדשה, והיא כי הנמלים הישנים ינהלו גם את הנמלים החדשים.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים