"מה אתה מתחבא מאחורי חצאיות": קלטת של בכיר בהסתדרות מסעירה את נמל אשדוד

אמירות סקסיסטיות, התייחסות מזלזלת וניפוץ של לא מעט מציפיות עובדי נמל אשדוד מההסתדרות הכללית - אלה הדברים העולים מקלטת שהופצה אמש בין עובדי הנמל, וחושפת אמירות של יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזכ"ל ההסתדרות, אבי ניסנקורן ויו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי
מזכ"ל ההסתדרות, אבי ניסנקורן (מימין), ויו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדריצילום: מוטי מילרוד

קובץ יוטיוב ערוך בן 2:30 דקות, המביא מדבריו של אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות חושף, לכאורה, את התפישות האמיתיות של ההסתדרות בנושא הרפורמה בנמלים. הקובץ הופץ אמש לכלל עובדי נמל אשדוד - ועורר סערה. ועד הציוד המכני, הפועל לצד ההסתדרות, טוען כי אין סיבה להתרגש מכיוון שמדובר בקלטת ערוכה, שחלק מן הדברים שנשמעים בה נאמרו כבר לפני שנה.

גורמים בנמל ובהסתדרות הכללית העריכו כי את הדברים הקליטו, ערכו והפיצו עובדים השייכים להסתדרות הלאומית, ומבקשים לפגוע במשא ומתן המתקיים בימים אלה על הרפורמה - בהמשך לדרישת ההתייעלות של משרד האוצר והתחבורה לקראת כניסתם של שני הנמלים החדשים לפעולה, לכל המאוחר ב-2021. אלון חסן הודיע בשבוע שעבר כי הוא חבר לאומית, והפציר בעובדים לעזוב את ההסתדרות הכללית.

סרטון היוטיוב שפורסם אתמול

בהקלטה נשמע אדרי נסוג מאחת ההבטחות המרכזיות של ההסתדרות לעובדים - שעל פיה הם יקבלו את תפעול רציפים 25-24, שנמצאים בשטח הנמל, אך אמורים לעבור לתפעול בידי הנמל החדש. הנושא הזה נחשב מרכזי ברפורמה, שכן עובדי הנמל הישן סמכו על הרציפים כמקור עבודה נוסף - אלא שאדרי נשמע אומר: "יכול להיות שנביא שאף אחד לא נמצא שם, ויכול להיות שנביא שאנחנו יכולים להשתמש בו כשטחי אחסון. עכשיו כל מה שלא תבטיח (לעובדי הנמל) תצא דרדלה - אם תגיד זה שלנו ולא הבאנו, יצאנו מטומטמים - לכן צריך להגיד שיש על זה מאבק..אם אמרתם תוצאה ולא הבאנו אותה - כולנו פה סמרטוטים".

במלים אחרות אומר אדרי, בניגוד לעמדה הרשמית, שהוא מוכן לוותר על הרציפים החדשים - או לטובת שטחי אחסון או לטובת כך שאף אחד לא יפעיל אותם. מובן שאמירה כזו לא עוברת בקלות בין עובדי הנמל, בעיקר אלה שמלכתחילה טוענים כי ההסתדרות לא נלחמת בעדם, ולכן דורשים לעבור לטיפולה של ההסתדרות הלאומית - תהליך שנעצר על ידי בית הדין לעבודה.

בהמשך ההקלטה, נשמע אדרי מסביר מדוע אין לשבת עם הנהלת הנמל על תוכנית התייעלות: "זה הנדוניה שתהיה לכם להמשך", הוא אומר. "הרי בסופו של דבר שיפתח הנמל ב-2021 אתם תצטרכו לעמוד בתחרות. שתהיה לכם נדוניה, עם מה לעבוד, תיתן היום לא יהיה לך מה לתת ב-2021.. בגלל זה הוצאתי מכתב הנחיה - אל תשבו על התייעלויות, גם במחיר של מאבק...שמרו את ההתייעלות לשלב יותר מאוחר, לפאזה אחרת". זאת בעוד שההסתדרות מדברת עם הוועדים וההנהלות הן בנמל אשדוד והן בחיפה על תוכנית התייעלות - מבלי לחכות ל-2021.

תחת הכותרת "דור א' דור ב' זה משנה?" נשמע אדרי מסביר למה זה לא משנה: "תקבל בטחון תעסוקתי מפה לירושלים, אם אין לך עבודה, יפטרו אותך עם הסכם דור א' או הסכם דור ב'". אדרי צודק כמובן, אלא שמדובר בעוד דרישה חד משמעית של העובדים - המבקשים כי תנאי העבודה של עובדי דור א' וב' יושוו.

"זה מדע בדיוני מה שאתה מבקש"

אחת האמירות היותר מעניינות בקלטת מוצגת תחת הכותרת: "תילחם על הנמל החדש? מדע בדיוני או פנטזיה?" - בעוד שהעובדים דורשים את תפעול הנמל הישן והחדש גם יחד, מסביר אדרי שהם חולמים בהקיץ. "זה מדע בדיוני מה שאתה מבקש", הוא אומר. "לבוא ולהגיד היום אני רוצה לתפעל את הנמלים החדשים, אחים שלי, אם אתם לא מבינים שזה מדע בדיוני, שגם אם ימות העולם לא נצליח לקבל את זה, אז נתעסק במדע בדיוני ולא נצליח להביא גם את מה שאנחנו יכולים להביא. אף אחד לא ייתן לך את הנמל החדש. זה פנטזיה שהיא לא ברת מימוש. מישהו רואה את שר התחבורה אומר 'קחו את המפתחות, קחו את הנמל החדש?' לא יקרה".

עוד בקלטת, תחת הכותרת "מה לגבי העובדים שרוצים לעבור ארגון?" מביא אדרי כמה אמירות בעלות גוון סקסיסטי על אותם חברי הוועדים שחותרים תחת ההסתדרות ומחתימים אחרים על חברות בהסתדרות הלאומית. "תהיה גבר...שים את המפתחות (תתפטר מהוועד - טח"ס) ולך לאן שאתה רוצה, אבל אל תשתמש במפתח שלי כדי להעביר עובדים למקום אחר", הוא נשמע אומר וממשיך: "מה אתה מתחבא מאחורי חצאיות? צא החוצה ושים את האמת שלך, תגיד שמע הנה המפתחות, ואני עובר לארגון עובדים אחר. אנשים כאלו אני מעריך. עזוב שאני אלחם בהם, אבל אני מעריך, שלא מתחבאים".

הקלטת מסתיימת בכותרת: "אז מה עם ההסכם?" שם נשמע אדרי מסביר שמבחינת המדינה נמל חיפה ואשדוד חד הם, עוד אמירה שעובדי אשדוד לא אוהבים לשמוע: "(המדינה) תגיד שיש סעיף בהסכם של אשדוד שמה שייסגר בחיפה יש העתק - הדבק. זה ההסכם".

פרסום הקלטת עשוי לביך את היו"ר, אבי ניסנקורן, שאתמול (ג') התכנסה במשרדו פגישה שכללה את מנכ"לי משרדי האוצר והתחבורה, אנשי ההסתדרות וכן ראשי הוועדים והנהלת נמל אשדוד. בתום הפגישה נשלחה הודעה רשמית חד משמעית: "לא אאפשר את המשך הסחבת של הממשלה בנושא השלמת דיוני הרפורמה בנמלים. אם לא תהיה התגייסות של משרדי הממשלה לנושא, אני רואה לפנינו משבר גדול". לאוד הדברים שנשמעו בהקלטה, לא ברור אחרי אילו עקרונות ההסתדרות, כנציגת העובדים, אכן עומדת.

דובר ההסתדרות, יניב לוי, מסר בתגובה: "יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי תמיד פועל בנחישות ואמינות למען עובדי הנמל, לא בפחדנות כמו סרטונים בסתר וחלקי משפטים, אלא בעמידה איתנה ואמיתית. ההסתדרות הביאה להגנה על פיטורים, להגנה על השכר, ותילחם יחד עם וועדי העובדים על האיתנות הפיננסית והתשתיות ועתיד הנמל".

מוועד הציוד המכני בנמל אשדוד נמסר: "אנחנו מובילים יחד עם ההסתדרות עם המשא ומתן. לא ייחתם הסכם שאינו מיטיב עם העובדים".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים