חרוץ ונבון אבל שוקל לעזוב: איך בכל זאת להשאיר אצלכם את העובד שמיצה את עצמו?

אסם ביקשה לשפר את ביצועי העובדים ולדאוג שיישארו אצלה ■ כחלק מהמהלך, כל מנהלי הקבוצה עברו הדרכות ו-30 מנהלים בכירים הוסמכו כמאמנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בחברת אסם כבר לא מכתיבים לעובדים מה לעשות, אלא מקשיבים להם, מעצימים אותם, ומעודדים אותם לחפש בעצמם פתרונות לבעיות. זוהי התוצאה של מהלך שביצעה החברה בשנתיים האחרונות לאימוץ גישת הקואוצ'ינג (אימון) — שהפך את אסם לחברה הישראלית הגדולה הראשונה שהשיח הפנים־ארגוני, התרבות ושיטת הניהול שלה מתנהלים לפי עקרונות השיח האימוני.

"שימור עובדים ושיפור הביצועים הם מהמשימות המרכזיות של כל מנהלת ומנהל. בעשור האחרון אנו חווים את התכנסות שני האתגרים ביתר שאת, כשדור ה–Y וה–Z מתברגים בתפקידי מפתח בחברה", אומר פנחס קימלמן, משנה למנכ"ל וסמנכ"ל משאבי האנוש בקבוצת אסם. "מדובר בעולם שונה ממה שאנו, כמנהלי משאבי אנוש, מכירים. זהו דור מוכשר ביותר ומבריק, שחושב מחוץ לקופסה, מערער על מוסכמות ולא חושש לשאול שאלות. מצד שני, בני הדור הזה פחות מקבלים היררכיה כמובנת מאליה, וחושבים על הפיתוח העצמי לפני ההצלחה במילוי התפקיד. מכאן שהרצון להתמיד במקום עבודה למשך שנים רבות, שאיפיין את בני הדורות הקודמים, אינו קיים אצלם".

מפעל של אסםצילום: ניר קידר

האופן שבו אסם החליטה להתמודד עם האתגרים הוא ייחודי. כחלק מהתהליך לאימוץ השיח האימוני, כל מנהלי הקבוצה, לרבות המנכ"ל, עברו הדרכות לשימוש בטכניקות של אימון בניהול העובדים. בנוסף, 30 מנהלים בכירים וכן מנהלי משאבי אנוש בחברה הוכשרו כמאמנים מוסמכים במשך שנתיים, וקיבלו 100 שעות אימון בשטח, המפוקחות על ידי מדריך מוסמך. ההכשרה כוללת ליווי מקצועי, ובסופה מוסמכים המנהלים למאמנים על ידי ICF (ארגון המאמנים העולמי המרכזי).

"ניקח כדוגמה עובד שהתחיל לעבוד לפני שנתיים במרכז הלוגיסטי של אסם", מספר קימלמן. "הוא חרוץ, נבון ומאוד אהוב. לפני כשנה הבין מנהל היחידה שהעובד חש שהגיע למיצוי. התלבטנו מה צריך לעשות כדי שהעובד יישאר, ישתפר וימשיך לצמוח באסם. מנהל היחידה של העובד משתתף בתוכנית להכשרת מנהלי אסם כמאמנים. שניהם התחילו תהליך שמאפשר לעובד למצוא בכוחות עצמו את הפתרונות באמצעות שאלות מנחות, בזמן שהוא זוכה לליווי ותמיכה של מנהלו".

זהבה מרטונוביץ', מנכ"לית חטיבת החטיפים והמאפה בקבוצת אסם, נבחרה גם היא להיות בין 30 המנהלים הבכירים באסם שיוכשרו כמאמנים. לפני כמה חודשים היא סיימה את החלק הלימודי והתחילה תקופה של התנסות מעשית, שבה היא מאמנת עובדים ומנהלים שונים בתוך אסם. לאחר שתסיים 100 שעות של התנסות, היא תקבל הסמכה כמאמנת.

"אני מאמנת רק עובדים שלא נמצאים אתי בקשרי עבודה ישירים", אומרת מרטונוביץ'. "זה מאפשר למתאמן לדבר בצורה יותר פתוחה ואישית". במקביל, היא החלה ליישם את הכלים של הקואוצ'ינג והשיח האימוני בתוך היחידה שלה. "אני מאתגרת את העובדים בעזרת שאילת שאלות מעצימות והרבה הקשבה", היא מוסיפה. "הדבר דורש ממני פתיחות לכיווני פתרון שמתאימים לעובד ויאפשרו לדעתו להשיג את התוצאות הטובות ביותר. מבחינתי מדובר בתהליך מאתגר, מכיוון שאנחנו כמנהלים רגילים לתת את הפתרון. הרבה יותר קשה לנו לשאול שאלות, להקשיב ולבטוח בעובד שיידע להציע את הפתרון הנכון, ללא קשר לדעתנו".

באסם הקפידו לבדוק את תוצאות המהלך. ביחידות שעברו לשיח אימוני ניכר שיפור משמעותי בתחושת השייכות של העובדים ובביצועים. במקביל הושגה ירידה באירועי בטיחות במשמרת, וכן עלייה משמעותית בתפוקות, ירידה גדולה במספר הטעויות במשמרת וקיצור לוחות הזמנים.

"הסביבה העסקית משתנה, ודור העובדים החדש משתלב במעגלי העבודה", אומר קימלמן. "חברות רבות במשק מתמודדות עם אתגרים ניהוליים חדשים, ועליהן להסתגל ולהתאים את עצמן לעובדים האלה. אני מזמין את הקולגות שלי ללמוד על שיטת הניהול האימוני. מדובר בתהליך לא קל ולא זול, אך בהחלט משתלם, ואני ומאמין שגם הם ישמחו לאמץ את הגישה החדשנית הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס