עובדי נמל אשדוד דורשים לנהל גם את הנמל החדש; 1,000 מכולות תקועות בנמל חיפה

דיוני הרפורמה בנמלים אמורים להסתיים עד סוף יוני, אולם עובדי הנמלים מתלוננים על פגיעה ביחסי העבודה ■ בימים אלה התפוקות בנמל אשדוד נמוכות מאוד, בין היתר על רקע מאבקו של אלון חסן לשוב לעבודה בנמל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

על אף ההחלטה לסיים את דיוני הרפורמה בנמלים עד סוף יוני, לא ברור אם הדבר אכן יקרה. בישיבה שכינס לפני פסח יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הוחלט כי ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד, הנהלות הנמלים ונציגי משרדי התחבורה והאוצר ייכנסו למשא ומתן אינטנסיבי במטרה לסיים את הדיונים לשביעות רצון כל הצדדים ולהוציא לדרך את הרפורמה, שתאפשר התייעלות משמעותית.

בשלב זה נדמה כי יעד הרפורמה עוד רחוק. עובדי נמלי אשדוד התלוננו על פגיעה מכוונת של ההנהלה ביחסי העבודה, ומנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, פנתה לעובדי הנמלים באמצעות מכתב ב-24 באפריל. "בהמשך לדיונים התכופים שמתקיימים עמכם בעניין השלכות הרפורמה על תנאי העסקת העובדים הקיימים בנמל אשדוד, הציפיה ממכם היא להמשיך ולפעול באחריות ובהתאם לסיכומים", כתבה טרנר לעובדים.

העובדים השיבו לטרנר במכתב, שעליו חתום ממלא מקום יו"ר ועד הציוד המכני בנמל אשדוד, אבי אבן חיים, כי "בניגוד למה שנכתב במכתב, אין שום סיכומים שהושגו בשיחות על הרפורמה, בשל הפערים העצומים והגישה השגויה מצד ההנהלה. אין סיכוי שוועד העובדים ידון בכלל בהתייעלות מבלי שהסכם הרפורמה יחתם".

עוד כותב אבן חיים: "ועד העובדים והעובדים לא ירשו לחסל את נמל אשדוד, לכן, דרישת העובדים היא שעובדי נמל אשדוד הם שיתפעלו את שני הנמלים".

בימים אלה נבנה נמל חדש סמוך לנמל אשדוד, שיחל את פעילות ב-2021 לכל המאוחר, וייתכן שאף קודם לכן. על אף שהנמל נבנה על ידי חברה פרטית, העובדים דורשים כי הם יהיו אלה שיתפעלו אותו. לטענת אבן חיים, בנמלים אחרים בעולם מפעילים פרטיים פועלים לצד מפעילים ממשלתיים.

ואולם הסיכוי שדרישת עובדי הנמלים תתקבל נמוך מאוד, בשל העובדה שהנמלים החדשים באשדוד ובחיפה הוקמו במטרה ליצור תחרות ולא לשמר את המצב הקיים. עם זאת, סיכויי המתווה הקיים שמציעה ההנהלה לעבור את ועד העובדים קלוש.

במשרד התחבורה סירבו להגיב.

אלון חסן דורש לחזור לנמל אשדוד

בימים אלה התפוקות בנמל אשדוד נמוכות מאוד, בין היתר מכיוון שהעובדים אינם ממהרים לתת שירות, גם על רקע מאבקו של יו"ר ועד העובדים לשעבר, אלון חסן, לשוב לעבודה בנמל לאחר זיכויו המלא.

הנהלת הנמל טוענת כי עד שלא תתקבל החלטה של המדינה אם היא פונה לערעור על ההחלטה בעניינו של חסן, לא ניתן להשיב את חסן, שנמצא בסטטוס עובד בהשעיה, לעבודה בנמל. חסן גם דורש לקיים בחירות חדשות לוועד הציוד המכני, ואף קורא לוועד "בוגדים שמשתפים פעולה עם ההנהלה".

הוועד כבר הודיע כי מכיוון שנבחר רק לאחרונה בבחירות דמוקרטיות, הוא לא יפנה את מקומו לחסן. עם זאת, עמדות הועד מקצינות ככל שחסן ממשיך לטעון כי הם לא עושים את עבודתם מול ההנהלה.

במקביל הודיעה אתמול ההסתדרות על פיזור ועד התפעול בנמל אשדוד, הוועד השני שעובד בצמוד לוועד הציוד המכני, בטענה כי עובדים רבים הביעו בו אי-אמון, והוכרז על קיום בחירות מיידיות.

מול הטענות כי מדובר בצעד של ההסתדרות לשמור על מקומה בנמל, עובדים אחרים טוענים כי הוועד מיצה את עצמו אחרי שנתיים של פעילות. בסוף מאי תגיע לבג"ץ עתירה של ההסתדרות הלאומית המבקשת להכיר בה כארגון היציג של נמל אשדוד, מהלך שנבלם לפני שנה על ידי בית הדין הארצי שקבע כי תוך כדי מאבק עובדים לא מחליפים ארגון יציג .את הדרישה לקבל יציגות מוביל בין היתר חסן, שכבר הודיע כי התפקד להסתדרות הלאומית, וקורא לעובדים לדרוש כי ייוצגו על ידה.

1,000 מכולות ממתינות בנמל חיפה

במקביל לקשיים בנמל אשדוד, פונים יותר לקוחות לנמל חיפה, ובחודשים האחרונים עמד מספר המכולות הנפרקות בשני הנמלים על מספר דומה, על אף שבעבר נמל אשדוד הוביל בכמות המכולות ששנפרקו בו.

עם זאת, השירות הטוב שנתן נמל חיפה וזכה לשבחים מיו"ר פורום הלקוחות, ד"ר יורם זבה, גם הוא כבר לא טוב באמת, ולא רק בגלל השעיות העבודה הפתאומיות של העובדים, כחלק ממאבק הרפורמה. באחרונה קיבלו חברות הספנות הודעה מהנהלת חברת נמלי ישראל כי יוטל עליהם היטל צפיפות חירום שנע בין 100-50 דולר למכולה בשל העומס בנמל, שבו ממתינות כרגע כ-1,000 מכולות שנפרקו.

העומס נובע דווקא מהעובדה שרכבת ישראל סגרה את קו חיפה בנימינה במהלך השבוע האחרון לצורכי עבודות תשתית, מצב שיוצר עומס גדול על הנמל שבו המכולות ממתינות לרכבת שתשוב לעבודה. במצב כזה יהיה מי שיבחר להעביר את המכולות ליעדיהן בעזרת משאיות, מה שיוצר עוד עומס על הכבישים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"