חוזה המיליונים בעוטף נתב"ג: האם זליכה יקבל את הכסף?

היועצים הפרטיים לפורום עוטף נתב"ג, ובהם ירון זליכה, סייעו לרשויות החברות בו לקבל 135 מיליון שקל מהמדינה ואמורים לקבל יותר מ-16 מיליון שקל ■ הרשויות פנו למשרד הפנים, שאינו ממהר להכריע

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

על אף שחלף יותר מחודש מאז שהונח נושא התשלום ליועצי פורום עוטף נתב"ג לפתחו של משרד הפנים - עדיין לא התקבלה כל הכרעה בנושא. לפני כשלוש שנים שכרו ישובי פורום עוטף נתב"ג, הכוללים את העיריות והרשויות המקומיות בלוד, אור יהודה, יהוד-מונוסון, עמק לוד וחבל מודיעין את שירותיהם של שלושה יועצים: ירון זליכה, משרד גדעון פישר ומשרד יחסי הציבור איי טים. מטרתם היתה ליצור לובי חזק לקבלת תשלום המקביל לארנונה מרשות שדות התעופה. הדרישה התחזקה בשנה האחרונה - אז הוחלט כי רשות שדות התעופה תעביר יותר ממיליארד שקלים לקופת האוצר.

לחץ הרשויות עבד - ובמשרדי הפנים והאוצר הוחלט כי במהלך שלוש השנים הקרובות יועברו ליישובים 135 מיליון שקל. משום שההסכם עם היועצים נחתם על בסיס הצלחה, כלומר שכרם הוא שיעור מהסכום שיתקבל מהמדינה, הרי שיותר מ-16 מיליון שקל אמורים לעבור לשלושה גורמים פרטיים, שלא קיבלו דבר במהלך שלוש השנים מאז שנשכרו שירותיהם.

מיד עם פרסום התשלום בכלי התקשורת הסתבר כי חוקיות המודל מוטלת בספק. חוזר מנכ"ל משרד הפנים מ-2003 קובע כי רשויות לא יוכלו לחתום על הסכמי הצלחה עם יועצים, וכי אילו אינם חוקיים. מובן שרשויות ששוכרות שירותים מיועצים פרטיים ישלמו להם, אך התשלום ייעשה על פי עבודתם.

הפורום, שהבין כי הסכום עליו התחייב מראש אכן גדול, וכי יתכן כי ההסכם שחתם כלל אינו חוקי, העביר את הנושא לשיקולו של היועץ המשפטי של משרד הפנים. במקביל, נודע ל-TheMarker כי הפורום אף פנה ליועצים עצמם בבקשה להקטין את הסכום.

כך או כך, אף שהנושא ממתין להכרעה כבר יותר מחודש, היועץ המשפטי עוד לא העביר תשובתו. "לא מדובר בסוגיה משפטית מורכבת", אומר גורם מקורב לנושא. "משרד הפנים לא רואה את עצמו צד בנושא הזה ולא היה רוצה לעמוד בין הפורום והיועצים איתם נחתם ההסכם. ייתכן כי במיסמוס ההחלטה המשרד מאותת לכל הצדדים כי הם צריכים לפתור את המחלוקת הזו בעצמם".

משרד הפנים סירב להגיב.

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008