תרמית חוק הפיקדון: הכסף מנוכה משכר מבקשי מקלט - אך נשאר בכיס המעסיק

עדויות של מבקשי מקלט המבקשים לצאת מהארץ מעלות כי מעסיקים שניכו, בשל חוק הפיקדון, 20% משכר העובדים - כלל לא הפקידו אותו בקרן מיוחדת כפי שקובע החוק ■ רשות ההגירה: "יופעלו צעדים נגד מעסיק שפעל לא כדין"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
מבקשי מקלט עומדים מחוץ לכלא סהרונים לאחר שחרורם, השבוע
מבקשי מקלט עומדים מחוץ לכלא סהרונים לאחר שחרורם, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מבקשי מקלט, שנאלצו לספוג פגיעה אנושה בשכרם בעקבות חוק הפיקדון — המחייב מעסיקים לנכות 20% משכר העובדים ועוד 16% על חשבון המעסיק, לטובת קרן פיקדון שתינתן לעובדים עם יציאתם מישראל — גילו באחרונה כי הכסף שנוכה משכרם לא הופקד מעולם בקרן המיועדת להם.

מכתב בהול ששלחה עו"ד מיכל תג'ר מארגון קו לעובד לרשות האוכלוסין וההגירה מגלה כי מדובר בתופעה: מעסיקים של מבקשי מקלט מנכים משכרם 20%, כפי שמחייב משרד האוצר מאז 1 במאי 2017, אך במקום שהכסף יגיע לחשבון סגור של העובדים — הוא אינו מופקד. גם הסכום שנדרשים להפקיד המעסיקים בחשבון הפיקדון, בשיעור של 16% נוספים משכר העובד, אינו מופקד. כך, אף שבתלוש השכר מופיע ניכוי, והעובד בטוח כי הסכום הופקד לחשבונו, כשהוא רוצה לצאת מהארץ ולמשוך את הפיקדון שצבר — מתברר כי החשבון ריק.

על פי החוק, שבקרוב תמלא שנה לכניסתו לתוקף, סכום הפיקדון שאמורים העובד והמעסיק להפריש מדי חודש נועד לשמש רשת ביטחון למבקשי עבודה עם יציאתם מישראל — ובעיקר לעודד את יציאתם מהארץ.

מכיוון שרוב מבקשי המקלט מקבלים שכר מינימום, שהוא 5,300 שקל בחודש, הרי שסכום ההפקדה החודשי מגיע לכ–1,000 שקל בכל חודש ואף יותר. לסכום זה מתווספים כאמור 16% שמפריש המעביד — כך שהסכום יכול להצטבר לכ–20 אלף שקל בשנה לעובד, ואף יותר, תלוי בשכר. אלא שעובדים רבים מגלים רק לקראת עזיבתם כי הסכום לא הופקד עבורם, אלא נשאר בכיס המעסיק.

עובדת זרה במלון באילתצילום: אוליבייה פיטוסי

"נדרש טיפול מיידי של רשות האוכלוסין"

בפנייתה לרשות האוכלוסין מ–17 באפריל, מביאה עו"ד תג'ר שלושה תצהירים של עובדים שהפיקדון נוכה משכרם ולא הופקד בחשבון ייעודי. "בשלושת המקרים העובדים יוצאים מרצון מישראל בתוך כשבועיים, ויש להם כרטיס טיסה", היא כותבת, "נדרוש טיפול מיידי של הרשות מול המעסיקים הספציפיים וחיובם בהעברת הכספים שנוכו מכוח החוק ליעדם".

כך למשל, טוען עובד בחברת ספירשטיין גיא, המבקש לצאת מהארץ: "קיבלתי אסמכתא שהרשות כותבת למעסיקי שהוא לא יכול לבצע הפקדות עבורי. למרות זאת, המעסיק הוסיף לנכות סכומים עבורי כל חודש. כעת חסרים אלפי שקלים משכרי, שנוכו עבור קרן הפיקדון ואיני יודע איך אצליח לקבל אותם עד למועד הטיסה הסמוך. באם לא אקבל את הכסף אאלץ לבטל את הטיסה".

תצהיר נוסף הגיע מעובד המצהיר שעבד בחברת מעגל פתרונות ניהול, וקיבל גם הוא אישור מרשות האוכלוסין כי הסכום לא הופקד לו. עובדים אחרים שהגיעו לקו לעובד הם עובדי חברת זרוע הזהב, שלה מונה באחרונה כונס נכסים. מהצהרת אחד העובדים בחברה עולה כי היא לא הפקידה את חלקו שנוכה, כמו גם את חלקה, בין דצמבר לפברואר, קרי במשך שלושה חודשים. עד שהופסקה ההפקדה, הופקדו בחשבון הפיקדון שלו מדי חודש 1,500–1,800 שקל.

לחבריו היה מזל רע עוד יותר. עובד אחד הצהיר כי החל לעבוד בזרוע הזהב באוקטובר 2017, אך אף שהסכומים נוכו ממשכורתו, לא הופקד עבורו אפילו שקל אחד בחשבון הפיקדון. עובד שלישי הצהיר כי עבד בחברה מאז אפריל 2017, אך למרות הניכוי משכרו לקרן הפיקדון, לא הופקד עבורו שקל.

כל התצהירים מגובים בתלושי שכר, וכעת נשאלת השאלה אם העובדים יקבלו את השכר שנוכה להם, ומי אחראי להשיב להם אותו.

המעסיקים מבולבלים

בקו לעובד התנגדו מלכתחילה לכניסתו לתוקף של חוק הפיקדון, ואינם מופתעים מיישומו הבעייתי. במכתב ארוך שנשלח לרשות מפרטים בארגון קשיים רבים ביישומו. כך למשל, נכתב כי עובדים יכולים לגלות אם הכסף מופקד עבורם רק אם הם מגיעים פיזית ללשכות השונות של רשות האוכלוסין, וגם אז הם אינם יכולים לקבל את המידע בשפתם.

טענה נוספת היא כי רשות האוכלוסין מסרבת לבדוק מעסיקים שלא הפקידו כסף לעובדיהם כנדרש, ובכך מעודדת מעסיקים להמשיך לנהוג כך. עוד נטען כי בשל אי־הנגשת המידע הרוולנטי למעסיקים, גם הם מבולבלים — ומנכים אוטומטית את הסכומים הנדרשים לכלל העובדים הזרים, גם לאלה שהחוק אינו חל עליהם.

בקו לעובד דורשים כי עובדים שנגבתה מהם גביית יתר יקבלו בחזרה את הסכומים המגיעים להם באופן אוטומטי מרשות ההגירה. ומעל לכל עומדת הדרישה לטפל באופן מיידי במעסיקים עברייניים שניכו את הסכומים, אך לא טרחו להפקיד אותם — ולא הפקידו גם את הסכום הנוסף שהם מחויבים להפריש לעניין.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "מקרים בהם יש חשש לאי־פיקדון מצד המעסיק ייבדקו באופן יסודי מול המעסיק. נגד מעסיק שיימצא כי פעל שלא כדין יופעלו צעדים על פי חוק. אם ישנו חשש לניכוי שלא כדין מומלץ לפנות למשרד העבודה והרווחה".

מקו לעובד נמסר: "לצערנו, אין ספק שרשויות שונות במדינה ידעו על הנעשה ועל העובדה שמעסיקים רבים מנכים את הפיקדון משכר העובדים אך אינם מפקידים אותו, ולא עשו דבר. כל שקל שאותו הרוויחו העובדים בעבודה שאיש בחברה הישראלית אינו רוצה לעשות, הוא שלהם, ועל המדינה לקבל אחריות על רשלנותה ולהשיב לעובדים בעצמה את מה שנגזל ולא הופקד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"