המקצועות שבהם מתמודדים 5 על כל משרה - ואלה שבהם יש יותר משרות מעובדים

יחס של חמישה אנשים על כל משרה ניתן למצוא בניהול ייצור ובניהול אירוח ■ יחס של פחות מאדם על כל משרה פנויה ניתן למצוא בהיי-טק, בלואו טק ובקרב נהגי משאיות

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי היי טק
עובדי היי טק בישראלצילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרבעון הרביעי של 2017 ניתן ללמוד על המקצועות שחסרים בהם עובדים, כמו גם המקצועות המוצפים בעובדים בישראל.

בין המקצועות החסרים: עובדי היי-טק ועובדי לואו-טק בתעשייה המסורתית. משלחי היד שבהם יחס הביקוש וההיצע היה נמוך מ-1 (כלומר, מספר המשרות הפנויות עולה על מספר המבקשים לעבוד בהן) היו תחומי המדע וההנדסה, מפתחי תוכנה ונציגי מכירות בטלפון.

הביקוש לבעלי משלח יד בתחומי המדע וההנדסה היה כ-23% מהביקוש לבעלי משלח יד אקדמי. היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-0.6, לעומת 0.8 ברבעון השלישי של 2017. כלומר, בקרב בעלי משלחי יד אלה מספר המשרות הפנויות עלה על ההיצע.

מבוקשים עוד יותר הם עובדים בענפי טכנולוגיות המידע (ICT) שהיו כ-41% מהביקוש לבעלי משלח יד אקדמי. היחס בין ההיצע לביקוש נותר ללא שינוי לעומת שלושת הרבעונים הקודמים והיה 0.4. מתוך בעלי משלח יד בענפי טכנולוגיות המידע עיקר הביקוש (כ-66%) היה למפתחי תוכנה. היחס בין ההיצע לביקוש בקרב מפתחי תוכנה היה 0.2.

תחום נוסף בו נרשמו מספרים גבוהים יותר של משרות פנויות יחסית למבקשים אותן הוא עיבוד לוחות מתכת (נקרא בעבר פחחים) וכן יוצרי תבניות ליציקת מתכות ורתכים. הביקוש לעובדי מתכות ומכונות ובעלי משלח יד דומה היה כ-19% מכלל הביקוש לעובדים מקצועיים בתעשייה ובבינוי ועובדים מקצועיים אחרים. היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-0.6 לעומת 0.8 ברבעון השלישי של 2017.

גם בקרב נהגי משאיות ומשאיות כבדות נרשם מחסור בכוח אדם שחוזר על עצמו בשנים האחרונות. היחס בין ההיצע לביקוש היה 0.5.

משאיותצילום: רמי שלוש

מן הצד השני, יחס בין ההיצע לביקוש שגבוה מ-5 (כלומר, במשלחי יד אלה מספר המבקשים לעבוד היה גבוה פי חמישה ממספר המשרות הפנויות), נמצא בקרב מנהלי ייצור ומנהלים בתחום השירותים המקצועיים, בקרב מנהלים בענפי אירוח ומסחר ובענפי שירות אחרים, וכן ובקרב עובדי מזכירות מינהליים ועובדי מזכירות בתחומים ייעודיים.

ברבעון הרביעי של 2017 מספר המשרות הפנויות בקרב בעלי משלח יד אקדמי עלה ל-17.1 אלף משרות בממוצע לחודש (לעומת 15.9 אלף משרות בממוצע לחודש ברבעון השלישי 2017). היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-1.3 (לעומת 1.6 ברבעון הקודם).

הביקוש לבעלי משלח יד בענף הבריאות (סמל 22) היה כ-12% מהביקוש לבעלי משלח יד אקדמי. היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-1.5 (לעומת 1.7 ברבעון השלישי של 2017).

מספר המשרות הפנויות ברבעון הרביעי של 2017 ירד ל-104.1 אלף משרות בממוצע לחודש, לעומת 105.4 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש ברבעון השלישי של 2017. עם זאת, היחס בין ההיצע לביקוש (היחס בין מספר השכירים שעבדו ב-12 חודשים אחרונים וחיפשו עבודה לבין מספר המשרות הפנויות) נותר ללא שינוי - 3.3.

ב-2017 מספר המשרות הפנויות עלה ל-103.1 אלף בממוצע לחודש, לעומת 97.5 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש ב-2016. היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-3.3, לעומת 3.7 ב-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב