האם הפסיכולוגים, מתווכי הדירות והמסאג'יסטים עומדים להיעלם?

הטכנולוגיה אולי תמחק משרות משוק העבודה, אבל ישנם תפקידים שדווקא יזכו לביקוש שיא ■ לאילו מקצועות יזדקקו בבנקים והאם משרדי עורכי הדין ייפגעו? ■ עולם העבודה העתידי - כתבה שנייה בסדרה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמדת צ'ק־אין עצמית במלון פרמייר אין בלונדון
עמדת צ'ק־אין עצמית במלון פרמייר אין בלונדוןצילום: בלומברג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

"כולנו הולכים לחוות שינוי מטלטל. החיים התעסוקתיים של הבן שלי, בן ה–11, שעשוי לחיות עד גיל 100 ויותר, יהיו שונים מאוד מהחיים התעסוקתיים שלי" — כך אומרת רוני מיכאל, שותפה בפירמת רואי החשבון והייעוץ KPMG סומך חייקין, העומדת בראש מערך הייעוץ הטכנולוגי של החברה.

למיכאל קריירה תעסוקתית פורחת במונחי שוק העבודה הקיים — היא עומדת בראש יחידת ייעוץ טכנולוגית שבה עובדים כ–200 איש. עם זאת, סביר להניח שתפקידה במתכונתו הנוכחית לא יהיה קיים בשוק העבודה העתידי. אם כיום נדרש ייעוץ להנהלות ומנכ"לים בנושא השילוב בין האסטרטגיה העסקית לאסטרטגיית המחשוב, הדאטה והדיגיטל של החברה, הרי שבעתיד חברות שלא ישלבו את הפלטפורמות החדשות לתוך העבודה היומיומית לא ישרדו.

"בשנים הקרובות כלים טכנולוגיים ייהפכו לחלק בלתי־נפרד מקיומו של כל תפקיד, בכל ארגון וחברה", אומרת מיכאל. "הכלים האלה ישנו תהליכי קבלת החלטות בסיסיים, כך שתפקידים מסוימים ייעלמו ואחרים יעברו שינוי משמעותי. במקביל, יתעורר הצורך בתפקידים חדשים. לשלב הזה אפשר וצריך להתכונן כבר עכשיו".

אחת הדוגמאות שמיכאל נותנת לתפקיד קיים שיעבור שינוי הוא אחיות בתי החולים: "כיום אחיות עובדות קשה, כי הן אחראיות על הרבה מדדים רפואיים", מסבירה מיכאל, "בעתיד הטכנולוגיה תחליף את המדידה האישית. האחות תצטרך לשלוט בה, אבל מכיוון שהטכנולוגיה תשרת אותה, היא תתפנה לתפקיד שכיום נדחק מכיוון שקשה לה לבצע אותו — היא תהיה זו שאחראית על הקשר האישי העמוק עם החולה. התפקיד שלה לא ייעלם, אבל יעבור טרנספורמציה.

אחיות בבית חולים העמקצילום: רמי שלוש

"גם רופאים יקבלו תמונה מקיפה הרבה יותר על מצב החולה, שתעזור להם לקבל החלטות טובות יותר תוך זמן קצר יותר. הטכנולוגיה לא תחליף את כוח האדם הרפואי, אלא תקל על בעלי התפקידים ותרחיב את תפקידיהם", אומרת מיכאל, "בכל בית חולים ימונה מנהל חדשנות — שיחד עם אנשיו, השולטים בתחומים כמו שיווק, ניהול, מימון וטכנולוגיה, יוכלו לחשוב איך לממש את הצרכים הנוספים שיעלו מאנשי המקצוע בבית החולים.

עבור יצירת הכלים החדשניים יידרשו בעלי תפקידים כמו מתמטיקאים שימושיים, סטטיסטיקאים, אנשי תוכנה ופיתוח וכיו"ב. גם הבנקים יזדקקו לפחות אנשי קבלת קהל, אבל להרבה יותר אנשים בעלי חשיבה חדשנית, ניהולית וטכנולוגית", אומרת מיכאל.

"פקיד הקבלה בבית המלון ייעלם"

שינוי נוסף שיעבור על שוק העבודה הוא היעלמות של תפקידים או צמצומם עד כדי 10% מכוח העבודה המוכר ביום. להערכת מיכאל, "מספר אנשי השירות והפקידים, אנשי 'בק ומידל אופיס' העוסקים באדמיניסטרציה, יצטמצם. כבר כיום מחפשים מנהלים את הדרך להפחית את גודלם של מוקדי השירות, שייהפכו דיגיטליים — כשרק בקצה, כשאין ברירה, יישב מוקדן.

"פסי הייצור יזדקקו אף הם להרבה פחות אנשים" היא אומרת. "כל מי שהתפקיד שלו חזרתי או נותן שירות ראשוני יוחלף בעתיד על ידי מכונה. ייתכן שבעתיד לא נפגוש פקיד בקבלה של מלון, אלא מסך מגע. הלקוח יכניס את פרטיו ויקבל כרטיס לחדר. כבר כיום כדי להזמין שירות חדרים לא צריך לדבר עם בן אדם".

מהתיאור הזה נשמע כאילו מדובר בשוק עבודה עתידי שלא יזדקק לעובדים חסרי השכלה. מיכאל מספרת שכבר כיום מורגשת מגמה כזאת, למשל במשרדי עורכי דין וראיית חשבון. "הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת סריקת פסקי דין או דו"חות, שעד לאחרונה ניתנו לבדיקת בעלי המקצוע", היא אומרת. "בשל כך, הפירמה תזדקק להרבה פחות עובדים. עם זאת, סביר להניח שעובדים מהסוג הזה שיצטרכו לשלוט בטכנולוגיות החדשות יוסטו לתחומים אחרים, כך שיהיה צורך בעובדים, הם רק יעשו דברים שלא עשו עד היום".

אז המשכילים יסתדרו. מה יעשו חסרי ההשכלה?

מיכאל: "תחומים שלמים של תפעול הטכנולוגיה ומקצועות נלווים לה יהיו פתוחים גם למי שלא רכש השכלה פורמלית. כבר היום פועלי ייצור למעשה מתפעלים מערכות תפעול, ושליחים מתפעלים מערכות שילוח. גם בעידן הרכבים האוטונומיים, נצטרך נהגים שיוכלו לתפעל את מערכות הרכב".

המתווכים לא ייעלמו

בשבוע שעבר פורסם מחקר חדש של OECD, שקבע כי בעולם העבודה העתידי אחת מכל שתי משרות קיימות — תיעלם. על פי אותו מחקר השוואתי, שבדק את הסיכון להיעלמות מקצועות, ישראל מדורגת במקום 14 מתוך 32 מדינות — קרי במקום טוב באמצע, יחסית למדינות כמו גרמניה (שבה הסיכון גדול הרבה יותר), שווייץ, יפן ואיטליה. עם זאת, לא מדובר ברמות סיכון נמוכות, כמו במדינות סקנדינביה או בהולנד.

מיכאל אינה מופתעת מהנתונים, אך מדגישה את מחצית הכוס המלאה שמדגיש אותו מחקר: נותני שירות אנושי בתפקידים הדורשים רגישות ואמפתיה ייהפכו מבוקשים. "בתוך הקבוצה הזאת נכללים פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קלינאים למיניהם, וגם דיאטנים, מעסים ודומיהם — שגם בעולם טכנולוגי אין להם תחליף", מסבירה מיכאל. "מבחינת ארגונים, מדובר על צורך גדל והולך באנשי משאבי אנוש. גם להם יעמדו כלים טכנולוגיים שונים שיסייעו להם בעבודתם, אבל תהליך קבלת ההחלטות שלהם, כמו גם המגע הבלתי־אמצעי עם העובדים — יידרש יותר ויותר. בעלי מקצוע שלא נדרשת להם השכלה רחבה וייהפכו נדרשים עם השנים הם המטפלים בקשישים. השירותים שלהם נדרשים כיום יותר מבעבר לאור העלייה בתוחלת החיים".

רוני מיכאל, שותפה ב–KPMG סומך חייקיןצילום: אבי ואנונו

עוד קבוצה שנדמה היה שהאינטרנט והטכנולוגיה יחסלו היא המתווכים למיניהם, כמו מתווכי הדירות — אך לדברי מיכאל, הם כאן כדי להישאר. "המתווכים נמנים עם קבוצת האנשים שמסוגלים לתת את הקשר האנושי שמאחורי השירות", אומרת מיכאל. "אולי בעתיד לקוחות יגיעו אליהם עם הרבה יותר ידע מוקדם, אבל מתווכי דירות יודעים לעשות את המשא ומתן בין המוכר לקונה. זו אינטראקציה אנושית שאין לה תחליף טכנולוגי".

האם מורים צריכים לחשוש למשרתם בשל למידה מרחוק, למשל?

"מורים הם חלק מקבוצת בעלי המקצועות שיעברו טרנספורמציה. התפקיד הזה יעבור שינוי מהותי לכיוון המנטורינג וההכוונה, אבל לא ייעלם מהעולם. להפך — יזדקקו לו יותר.

"מקצוע אחר שיעבור טרנספורמציה הוא העיתונאות. ייתכן שהפלטפורמה המכונה עיתון תיעלם, אבל המידע יהפוך לנדרש יותר ויותר, כך שייתכן שעיתונאים ייהפכו עצמאיים, ללא מערכת אחת שעומדת מאחוריהם, במודלים שונים שמאפשרים את פרסום המידע שיביאו. באופן כללי, החלוקה העתידית תהיה בין בעלי מקצועות עומק למקצועות רב־תחומיים. כולם יידרשו לשלוט בסוגים השונים של הטכנולוגיה".

"צריך לחבק את הטכנולוגיה"

אף ששוק העבודה העתידי מתקרב בצעדי ענק, טוענת מיכאל שישראל עדיין מפגרת מאחור. "בעולם רואים חיבוק של טכנולוגיות והשקעות עצומות בהן, בעוד ישראל נמצאת כמה צעדים מאחור", היא אומרת. "רק באחרונה אושרה תוכנית נטו תעשייה, שתאפשר סבסוד של טכנולוגיה בתעשייה המסורתית עבור חברות בינוניות וקטנות. כבר כיום אנו עובדים עם לא מעט מפעלים וחברות תעשייתיות, שמבינים שללא אימוץ של דפוסי ייצור מתקדם הם עלולים להישאר מאחור בעשור הקרוב. הדבר דורש אימוץ של דפוסי חשיבה אחרים והשקעה גדולה, אבל המחיר של אי־הצטרפות למהפכה עלול להיות גבוה הרבה יותר".

לדברי מיכאל, "בישראל אנחנו כמעט לא רואים מפעלים חכמים, כי זה דורש מחיקה של מפעל ישן והקמת חדש. גם בישראל צריך לחבק את הטכנולוגיה ולקבל החלטות נועזות במקביל להכנסת השפה הטכנולוגית, למשל לימודי תכנות כבר בבתי הספר. אומרים לי, 'לא כל אחד יכול', אבל לפני 20 שנה אמרו שלא כולם יכולים לעבוד עם אקסל".

המעבר העתידי והיקר למפעלים החכמים יהפוך את העולם לתאגידי יותר. לדברי מיכאל, "בעוד כיום אנחנו רואים דיפרנציאציה בעולם התעשייתי, שבו קיימים מפעלים בגדלים שונים, בעתיד הדיכוטומיה תהיה ברורה יותר: העובדים יעבדו בתאגידים גדולים או דרך פלטפורמות רחבות בסגנון אובר או Airbnb.

"לכאורה, מדובר בעובדים עצמאיים, אבל מעשית הם יהיו שכירים של מונופול גדול, שאין לו כל קשר למושג כלכלה שיתופית שבו נוהגים להשתמש בטעות, אבל הפלטפורמה עונה על צורכי העבודה החדשים. מספר הפלטפורמות האלה יגדל, ויאפשר ליותר עובדים להשתמש בהן".

מיכאל מסבירה כי "רוב העובדים שלא יפעלו על פלטפורמה יהיו עובדי תאגיד גדול שבנוי על כלים טכנולוגיים יקרים יותר, או ייתנו שירותי בוטיק קטנים ומבודלים, שמטרתם שירות אישי ואנושי יותר. כאלה יהיו הרבה יותר יחסית להיום.

"אם נחזור לרגע לבתי המלון, כדוגמה טובה לשווקים עתידיים, סביר להניח שיהיו כאלה בהם כמעט לא פוגשים נותני שירות, לעומת מלונות שדווקא יתבדלו בעזרת השירות האישי והאנושי. תמיד יהיו עובדים בתעשייה הנקראת מלונאות, רק שמלונות יוקמו בקונספטים שונים, ולא בהכרח בקונספט המוכר כיום".

אז מי לדעתך צריך לחשוש מהשוק המשתנה?

"אנשים מעל גיל 40 שלא מדברים שפה טכנולוגית ולא מעוניינים להכיר אותה. עם זאת, כמו שאמרתי, יהיו תפקידים לכולם".

ומה תמליצי לבנך בן ה–11 ללמוד בהמשך כדי להשתלב בקלות בשוק העבודה?

"כלי טכנולוגי יחד עם משהו מתחום מדעי הרוח או החברה, כדי לייצר שפה אנושית אמפתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד