מחצית מהמקצועות ייעלמו משוק העבודה העתידי: מי צריך לחשוש?

מחקר חדש חושף: מה הסיכוי של עובד בישראל להיות מוחלף במערכות מחשב ואוטומציה, לעומת מדינות אחרות ■ עובדי הוראה, מומחים ומנהלים יכולים להיות רגועים ■ נהגים ועובדים בתעשיית המזון צריכים לדאוג ■ עולם העבודה העתידי - כתבה ראשונה בסדרה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובוט מוזג בירה בתערוכה ביפן
רובוט מוזג בירה בתערוכה ביפן. לעובדי מטבח סיכוי של 64% לאבד את מקום עבודתםצילום: בלומברג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מחקר חדש שפירסם באחרונה הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) צופה כי אחד מכל שני מקצועות או תפקידים ייעלמו בשל אימוץ תהליכי אוטומציה ומחשוב. המחקר בדק מה הסיכוי של עובדים ב–32 מדינות (מתוך 35 חברות בארגון), לשמור על תפקידיהם. מהנתונים עולה כי ל–14% מכלל המקצועות במדינות הארגון יש סיכוי של יותר מ–70% להיעלם בעקבות מחשוב עתידי — ובמספרים, מדובר ב–66 מיליון עובדים שצפויים להיפגע.

לעוד 32% מהמקצועות סיכוי של 50%–70% להיעלם. במלים אחרות, לכמעט מחצית (46%) מהמקצועות והתפקידים במדינות OECD יש סיכוי גבוה יותר להיות מאוישים בידי מערכות ממוחשבות מאשר על ידי עובדים בשר ודם.

שלא במפתיע, התפקידים המועדים להיעלמות דורשים רמה נמוכה או בינונית של השכלה או הכשרה. לעומתם, משרות שצפויות להיות מאוישות על ידי בן אנוש הן אלה הדורשות יותר השכלה והכשרה — כמו גם אינטראקציה אנושית, יצירתיות, יכולת לפתור בעיות וכן טיפול באחרים. כך למשל, לעובדי מטבח סיכוי של 64% לאבד את מקום עבודתם, ואחריהם מנקים ועוזרים. לנהגים סיכוי של 58% לאבד את משרתם. גם למקצועות הפקידות סיכוי גבוה לחלוף מהעולם, וכן לאנשי מכירות (52%).

"מומחה" או "עובד"

לעומתם, למומחי הוראה יש סיכוי נמוך לאבד את משרתם (28%), ולכישוריהם של לא מעט אנשי אקדמיה והכשרה בכירים צפויים ביקושים גבוהים — כמו גם לבעלי מומחיות בניהול שירותים, וגם למנכ"לים (30%). למשרות בתחום הרפואה יש סיכוי של 35% בלבד להיעלם. מושג שחוזר על עצמו בחלקו התחתון של הדירוג — של המקצועות הפגיעים פחות — הוא "מומחה", לעומת שימוש רב במונח "עובד" בחלקו העליון.

מבדיקה לפי ענפים עולה כי לחקלאות וציד צופה המחקר את הסיכוי הגבוה ביותר להיעלם (67%), וכן לשליחויות ודיוור. לעומתם, ענפי החינוך (33%) וייעוץ למנהלים (34%) צפויים ליהנות מביקושים ערים גם בעתיד.

חלוקת סיכויי ההיעלמות של מקצועות לפי מדינות, חושפת שונות רבה ב–OECD. בעוד בנורווגיה רק ל–6% מהמקצועות יש סיכוי של יותר מ–70% להיעלם (או פחות ממחצית ביחס לממוצע), בפינלד 7% ובשוודיה 8% — בקצה השני של הסקלה המספרים אחרים: בסלובקיה ל–33% מהמקצועות הקיימים יש סיכוי של 70% להיעלם, כל מקצוע שלישי. בסלובניה מדובר ב–25% וביוון 23%.

שיעור תכנות. בינתיים, מחשבים לא יחליפו מוריםצילום: ניר קידר

באופן כללי, המחקר מצביע על כך שעובדי המדינות הנורדיות, האנגלו־סקסיות והולנד פגיעים פחות לאוטומציה — בעוד עובדים במדינות מזרח ודרום אירופה, כמו גם גרמניה, צ'ילה ויפן — שבהן קיימת לא מעט תעשייה מסורתית, פגיעים יותר.

ישראל נמצאת במקום 14 מתוך 32 מדינות. ניו זילנד היא המדינה הפגיעה פחות, ותופסת את המקום הראשון עם ציון חציוני של 39% בלבד, וציון ממוצע של 42% להיעלמות תפקידים בשל מחשוב. בקצה השני נמצאת סלובקיה עם ציון חציוני של 62% וממוצע של 57% . גרמניה, כאמור, נמצאת בסיכון גבוה — במקום השישי מלמטה.

ישראל, כאמור, במקום 14 עם 46%–47% — ומקדימה מעצמות היי־טק כמו קוריאה ויפן, אבל גם כמה מדינות באירופה.

להכשיר את המבוגרים לעולם החדש

המחקר החדש שפירסם OECD מציף עוד נקודה מעניינת: רבות מהעבודות שמועדות להיעלם משוק העבודה הן דווקא אלה שמאוישות בידי צעירים, בעיקר סטודנטים — אף שהם בדרך כלל מוכשרים יותר טכנולוגית מהמבוגרים מהם. המאפיין הזה יחייב אותם לעבור מהר יותר לעיסוק בתחומים שלמדו, במקום להישאר בתחומי השירותים המוכרים, שמאפשרים עבודה חלקית אבל אינם דורשים השכלה.

עוד נקודה חשובה: בעוד הצעירים מוטי הטכנולוגיה יסתדרו — הרי מבוגרים שלא רכשו ניסיון בעולם הטכנולוגיה עוסקים בתחומים הם הפגיעים ביותר. מסיבה זו קובע הדו"ח כי הכשרת מבוגרים אפקטיבית לעולם החדש היא קריטית, אבל התובנה הזאת אינה מחלחלת במהירות משביעת רצון בקרב מדינות הארגון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב