מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר לשעבר נפסל לעבודה ברשות לצמיתות

ז'ק דדון הורשע במסגרת הסכם טיעון על ידי בית דין מיוחד, על פי הנטען העניק לעובדיו דרגות נוספות לאו להיו להם - בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ולמנהלת משאבי האנוש ברשות ■ אחד הנהנים היה עוזרו האישי במשרת אמון

אסיר בכלא בישראל
אסיר בכלא בישראלצילום: תומר אפלבאום

בהכרעת דין של בית דין מיוחד נקבע כי מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר לשעבר ז'ק דדון חרג מסמכותו כשביקש להעניק לשני עובדים דרגות שלא כדין. דדון אף לא שעה להזהרות מנהלת משאבי האנוש ברשות ולהחלטות הממונה על השכר - שאסר על הענקת הדרגות. דדון עבד ברשות ב-2016-2013, ולפני כן היה מפקד מגב.

בית הדין שהכריע בעניינו של דדון, שאינו בית הדין המשמעתי הרגיל של נציבות שירות המדינה, הרשיע את דדון במסגרת הסדר טיעון לאחר חקירה שנערכה על ידי היחידה לחקירות שכר במשרד האוצר. בהכרעת הדין נקבע כי דדון יינזף וייפסל לצמיתות מלשמש בכל תפקיד ברשות לשיקום האסיר. מדובר בפסיקה תקדימית וחמורה, בשל החלטת בית הדין להשתמש באמצעי הפסילה מכהונה - השמור בדרך כלל לנאשמים שאישרו חריגות בשכרם האישי. במקרה זה מדובר בניצול כוחו של המנכ"ל לצורך הענקת הטבות לעובדים אחרים.

דדון אמר בבית הדין כי הוא מתבייש במצב שאליו הגיע, וכי הוא נענש קשות רק בשל מאבק שניהל על זכויות עובדיו. עוד אמר כי הגיע להסכם טיעון, וביקש להימנע מהבאתם לדיון של עובדים שיתעמתו עם המנכ"ל לשעבר בבית הדין.

מפירוט הטענות נגד דדון עולה כי העניק על דעת עצמו דרגה חורגת לעובד בשם אלעד דהן, שאותו מינה לסגן היועץ המשפטי של הרשות. לפני כן היה דהן עוזרו האישי של דדון, במסגרת משרת אמון. משמעותה של הענקת דרגה בשירות הציבורי איננה רק קידום, אלא גם עלייה בשכר - שיוצרת חריגה מהוראות הממונה על השכר באוצר.

על פי תקנות שירות המדינה (התקשי"ר) אמור היה דדון לפנות לממונה על השכר באוצר ולבדוק האם ניתן להעלות את דרגתו של העובד כפי שביקש. ואכן לפחות פעמיים, כך על פי פסק הדין, התריעה מנהלת משאבי האנוש ברשות, סימה גלילי, כי הענקת הדרגה וכן התשלום המוסף, ללא אישור הממונה, פירושה יצירת חריגת שכר אסורה. אלא שדדון לא שעה להזהרותיה.

בנוסף הורה דדון להעניק לראש תחום סיוע לאסיר ולמשפחתו ברשות שלוש דרגות חורגות, זאת לאחר שפנה למשרד האוצר בבקשה להעניק לעובד דרגה אישית אחת, ונענה בשלילה. יצוין כי מדובר בהנחיה שהועברה אך לא בוצעה בפועל, בשל סירובה של מנהלת משאבי האנוש לבצעה. כלומר, אף כי בפועל לא שולם השכר, ניתנה על ידי המנכ"ל הנחיה כזו, ולכן בית הדין התייחס אליה במלוא החומרה.

מדובר בהחלטה תקדימית הן משום שעשתה שימוש בכלי הפסילה מכהונה גם עבור אשמה של אישור חריגות שכר לעובדים אחרים ולא לנענש עצמו, והן מכיוון שנקבעה פסילה שאינה מוגבלת בזמן. הדבר יכול לפגוע בדדון אם ירצה להתמודד שוב לתפקיד כל שהוא בשירות המדינה - אף כי רשמית ההחלטה אינה מונעת ממנו להתמודד במכרזים שאינם בתחום הרשות לשיקום האסיר.

מהיחידה לחקירות שכר נמסר כי "היחידה תמשיך לאתר חריגות שכר בכל הגופים הציבוריים, תפעל להעמדת מאשרי החריגות לדין ותעתור להטלת ענישה מחמירה בהתאם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?