תוכנית חדשה תסייע לחברות ממשלתיות לגייס נשים, ערבים ובעלי מוגבלויות

רשות החברות הממשלתיות יחד עם נציבות שוויון הזדמנויות במשרד העבודה והרווחה פתחו בפיילוט ראשוני וחדש מסוגו, שמטרתו העלאת הגיוון התעסוקתי והטמעת שוויון הזדמנויות. נמל אשדוד כבר בפנים ■ כחלון: "רב גוניות נכונה גם מבחינה עסקית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי הממשלה בקרית הלאום בירושלים
משרדי הממשלה בקרית הלאום בירושליםצילום: אמיל סלמן

רשות החברות הממשלתיות יחד עם נציבות שוויון הזדמנויות במשרד העבודה והרווחה פתחו בפיילוט ראשוני וחדש מסוגו, שמטרתו העלאת הגיוון התעסוקתי והטמעת שוויון הזדמנויות בחברות ממשלתיות.

במסגרת הפיילוט יתקיימו סדנאות והכשרות לנציגי חברות ממשלתיות, במטרה להעלות את המודעות לחשיבות הרב גוניות בחברה, להדריך את החברות ביצירת סביבה מכילה יותר, וללמדן לגייס עובדים איכותיים מקהילות שונות. בנוסף, תסייע התוכנית ליצירת סביבה נעימה ומכילה יותר בחברות הממשלתיות כלפי העובדים, ותסייע להן בעריכת סקרי שביעות רצון בקרב העובדים.

במישור הפרקטי, תסייע התוכנית בזיהוי וניתוח של דפוסי העסקה, גיוס, קידום והשתלבות בארגון, ותסייע למשתתפיה לבנות תוכנית עבודה מפורטת להשגת שוויון באפיקי הפעולה הנבחרים, תוך כדי מדידה ובקרה של עמידה ביעדי התוכנית.

הפיילוט מפותח על סמך חקיקת השוויון בשוק העבודה, ועל בסיס ההבנה ששוויון הזדמנויות והעסקה רב גונית מקדמים אינטרס כלכלי, ציבורי וחברתי למשק הישראלי. הסדנאות הראשונות, שיתקיימו בהובלת נציבות השוויון ובתקצובה, ובשיתוף רשם החברות במשרד האוצר, יתקיימו ב-11 וב-18 במארס, ונכון לשלב זה צפויים להשתתף בהן מנהלי וסמנכ"לי משאבי אנוש של כ-35 חברות ממשלתיות. ההכשרות הראשונות יתקיימו בבית הנשיא ובחברת עמידר, בהתאמה.

נמל אשדוד כבר נרשם לתוכנית הזו, מה שהוביל לקבלתם לעבודה בנמל של 80 עובדים חדשים, לרבות נשים ובני הקהילה האתיופית. קבלת העובדים החדשים הביאה את ועדי הנמל לצאת לעיצומים ששיבשו את העבודה במקום, והופסקו רק לאחר הוראה של בית הדין לעבודה שאליו פנתה ההנהלה.

על פי דו"ח רשות החברות הממשלתיות ל-2016, רמת הייצוג ההולם לנשים נמוכה בקרב מרבית 67 החברות הממשלתיות. אף שבשוק העבודה כבר קרוב ל-50% מהעובדים הן נשים, הרי שבחברות הממשלתיות, נכון ל-2016, רק 25% הן נשים: בנמל חיפה ואשדוד, שכאמור נכנסה לסבב הראשון, רק 10%-12% הן נשים; ברכבת ישראל - 13% בלבד; בחברת נת"ע והחברה למתנ"סים תופסות נשים למעלה מ-50% מהמשרות; בחברת חשמל 20% הן נשים; ובעמידר 56% מהעובדים הן נשים.

מספרן של הנשים הבכירות הוא 24% בלבד, כאשר בחברת רפאל רק 5% הן נשים, בנמל אשדוד 11%, וברכבת 16% בלבד.

שיעור העובדים בני העדה האתיופית הוא 1.25% לעומת 2.4% בכוח העבודה, ובנמלי אשדוד וחיפה הוא נמוך מאוד - 0.2%-0.4% בלבד. לא נבדקו התפקידים שבני העדה אוחזים בהם, אך מסקרים אחרים ידוע כי הם אינם מגיעים לתפקידי ניהול כלל, ורובם המוחלט נותר בתפקידים זוטרים מאוד.

החברה הערבית (למעט החברה הדרוזית) תופסת 12% מכוח העבודה, אך כמעט לא מיוצגת בחברה הממשלתיות – 1.3% בלבד. בחברות הביטחוניות אין להם כלל ייצוג, בנמל אשדוד הם מהווים 0.1%, בחברת חשמל 1.1%, ברכבת 2.4%, ובעמידר 1.8% מהעובדים הם ערבים. לעומת זאת, בחברה למתנ"סים הם מהווים למעלה מ-10%.

אף שבשנים האחרונות עלתה המודעות לחשיבות העסקתם של אנשים עם מוגבלויות - הכוללת גם עמידה בדרישות החוק, המחייב העסקת 3% אנשים עם מוגבלויות בחברות שבהן מעל ל-100 עובדים - גם בתחום הזה רמת היצוג ההולם נמוכה. נמל חיפה אמנם מצטיין עם שיעור העסקת בעלי מוגבלויות של 4.3%, אך רכבת ישראל שיעורם הוא 0.4%, בנמל אשדוד 0.6% , בחברת החשמל 1.2% וברפאל ובדואר ישראל השיעור הוא אפסי.

מנהל רשות החברות, יעקב קוינט, אמר על התוכנית החדשה: "רשות החברות מקדמת את המהלך מתוך תפיסה שהון אנושי המשקף את רוב האוכלוסייה על שלל גווניה, מהווה יתרון גדול לארגונים בכלל ובפרט לחברות הממשלתיות, אשר הינן חברות בבעלות הציבור".

מרים כבהא, הנציבה הארצית בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, הצטרפה לדבריו: "לכולנו ברור ששוק העבודה הישראלי חייב להשתנות ולפתוח את דלתותיו עבור כלל האוכלוסייה. אני מברכת את רשות החברות ואת החברות שהתנדבו להיות החלוצות במחנה ולהוות דוגמה למקומות העבודה, ולהראות שהגיוון התעסוקתי משתלם לארגון עצמו ולחברה כולה. נציבות השוויון קוראת למעסיקים ליישם תוכניות לקידום השוויון כדי להיות חלק מהשינוי הבלתי נמנע לקידום החברה הישראלית".

נמל אשדוד 2017צילום: אילן אסייג

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "מדובר בפרויקט חשוב שמקדם ערכים של שוויוניות וצמצום פערים. קידום הפרויקט יסייע להגברת הגיוון התעסוקתי בחברות הממשלתיות באופן שתואם את מדיניותי לשילוב ולייצוג הולם של כלל האוכלוסיות בקרב מועסקים בחברות הממשלתיות. חשוב להדגיש כי הצעד נכון גם מבחינה עסקית, שכן גיוון תעסוקתי מעודד יצירתיות, חדשנות וחתירה למצוינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"