חוקיותו של הסכם המיליונים של פורום עוטף נתב"ג עם יועציו - מוטלת בספק

חוזר מנכ"ל מ-2003 אוסר על רשויות מקומיות לשלם ליועצים חיצוניים באחוזים מתוך הסכום שיקבלו מן המדינה ■ החוזר מערער על ההסכם שעליו חתמו חמש הרשויות הסמוכות לנתב"ג עם היועצים זליכה, פישר ומשרד איי טים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירון זליכה
ירון זליכהצילום: עופר וקנין

לפני שלוש שנים הקימו חמש הרשויות הסמוכות לנמל התעופה בן גוריון את פורום עוטף נתב"ג, במסגרתו דרשו פיצוי מהמדינה על כך שהנמל אינו מעביר להן תשלומי ארנונה. לשם כך נעזר הפורום בשלושה יועצים - ירון זליכה, גדעון פישר ומשרד איי טים. לפי ההסכם שנחתם בין הפורום ליועצים, עתידים האחרונים לקבל בשלוש השנים הקרובות יותר מ-16 מיליון שקל - וזאת מתוך 135 מיליון השקלים שאישרה המדינה להעביר לרשויות בתקופה זו.

על אף שההסכם נחתם לפני שלוש שנים, הרי שבימים האחרונים העביר אותו הפורום לידיו של היועץ המשפטי של משרד הפנים - כדי שזה יאשר את חוקיותו. הסיבה לצעד זה של הרשויות נעוצה ככל הנראה בהבנתן כי ייתכן ובהסכמן עם היועצים עברו על הוראות חוזר מנכ"ל מ-2003. נכון לעכשיו, תשובת היועץ בעניין טרם התקבלה.

על פי ההסכם, הפורום ישלם ליועצים אחוזים מתוך הסכום שיתקבל מהמדינה. זליכה (היועץ הכלכלי) ופישר (היועץ המשפטי) אמורים לקבל כל אחד 4.5% מהסכום במשך שלוש שנים. משרד איי טים (ייעוץ יח"צ) עתיד לקבל 3% במשך שלוש שנים. בסך הכל מדובר בכ-12% מהסכום הכולל.

עם זאת, בחוזר מנכ"ל משרד הפנים מ-2003, עליו חתום גדעון בר לב, נאסר מודל זה בתכלית האיסור: "הובאה לידיעתנו תופעה לפיה רשויות מקומיות מעסיקות יועצים חיצוניים על מנת שאלה יפעלו להעברת תקציבים לרשויות המקומיות לרבות: מענקים, הלוואות, תקציבי פיתוח וכו' ממשרדי ממשלה ומגופי סמך שונים. שכר הטרחה משולם לעתים כאחוז מהתקציבים המוקצים לרשות המקומית מאותם גופים. התקשרות מעין זו נוגדת סדרי מינהל תקינים ועל כן נאסר על רשויות מקומיות להתקשר בה. משרד הפנים רואה בהתקשרות כאמור התקשרות שלא כדין. כל תשלום שתבצע הרשות בגין אירוע זה יהווה תשלום שלא כדין לכל דבר ועניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"