קופון המיליונים שזליכה ושותפיו יגזרו מהטלת ארנונה על נתב"ג

בשלוש השנים הקרובות יקבלו שלושה יועצים, ירון זליכה, גדעון פישר ומשרד איי טים, קרוב ל-17 מיליון שקל, מתוך 135 מיליון שקל שתעביר המדינה לרשויות הסמוכות לנתב"ג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתב"ג, מבט מלמעלה
נתב"גצילום: מגד גוזני

לפני שלוש שנים החליטו חמשת ראשי הרשויות הסובבות את נתב"ג להקים פורום, שידרוש קבלת פיצוי על העובדה שנמל התעופה, בניגוד לאזורי תעשייה או מפעלים, אינו משלם ארנונה לאף ישוב הסמוך לו.

בנתב"ג לא דרשו שירותים מהרשויות (כיוון שבנמל מספקים אותם בעצמם) - ולכן גם לא שילמו. עם זאת, קופתה התפוחה של רשות שדות התעופה ומשכורות העתק והפינוקים לעובדיה לא נעלמו מעיניהם של ראשי הרשויות.

את הפורום, שהקימו לוד, אור יהודה, יהוד-מונוסון, עמק לוד וחבל מודיעין ליוו שלושה יועצים: יועץ כלכלי, משפטי ותקשורתי. היועץ הכלכלי היה ירון זליכה, לעבר החשב הכללי באוצר; היועץ המשפטי הוא משרד עו״ד גדעון פישר; והיועץ התקשורתי הוא משרד איי טים. ההסכם עם היועצים כלל תשלום דמי הצלחה, שיסתכם ב-12% מהסכום שיקבלו הרשויות במשך שלוש השנים הראשונות, ורק לאחר שהכסף מגיע לקופתן: 4.5% בשנה לזליכה ולפישר ועוד 3.5% בשנה למשרד יחסי הציבור.

צילום: גלי איתן

הצלחתו של הפורום, שהתבסס על דרישת "צדק חלוקתי" היתה מהירה מהצפוי - בסוף השבוע הודיעה ועדת הכספים כי האוצר יעביר בשנתיים הראשונות 150 מיליון שקל בשנה, והחל מהשנה השלישית ואילך 100 מיליון שקל בשנה לקופת משרד הפנים. 35% מהסכום הזה ייוחד לרשויות הפורום.

על כן, מחישוב פשוט עולה כי ב-2019-2018 תיתן המדינה 100 מיליון שקל לרשויות. בשנתיים האלה יקבלו זליכה ופישר 4.5 מיליון שקלים כל אחד, ומשרד יחסי הציבור – ב-3 מיליון שקלים. ב-2020 יפחת הסכום ל-35 מיליון שקלים. זליכה ופישר יקבלו כל אחד כ-1.6 מיליון שקלים בעוד משרד יחסי הציבור כמיליון שקלים לשנה. בסך הכל יקבלו 16.2 מיליון שקלים בשלוש שנים.

בפורום עוטף נתב"ג לא מבינים מה הבעיה. לדברי יועצי התקשורת שלהם, פורום הרשויות יצא בזול: "השכר המקובל עבור יועץ בודד בנושא הגדלת חיוב בשלטון המקומי נע בין 8%-12%".

תגובת פורום עוטף נתב"ג: "לפני כשלוש שנים החליטו רשויות הפורום על התאגדות במטרה לתקן עוול חברתי וכלכלי שנמשך 70 שנים, שבמסגרתו רשות שדות התעופה פטורה מלשלם ארנונה ליישובי עוטף נתב"ג. ארגון העובדים החזק והשלטון המרכזי הצליחו למסמס לאורך השנים את הבקשות השונות שהיו בנושא ויצרו עיוות חלוקתי וחברתי.

"ההצלחה נבעה משילוב של מנהיגות מקומית נחושה, אג'נדה חברתית אמיתית של משרדי הפנים והאוצר וצוות יועצים מלווה, מקצועי ויצירתי. הצוות המקצועי נבחר בהליך תחרותי ( בליווי יעוץ משפטי) והעבודה בוצעה בעיקר על דמי הצלחה בלבד, תוך מיקסום התועלות הציבוריות לרשויות. לא בוצע תשלום שוטף במשך שלוש השנים האחרונות, ואם המאבק היה לא מצליח או נמשך עוד שנים רבות, לא היה מתבצע תשלום כלל. מעטות חברות הייעוץ שהסכימו לעבוד בשיטה זו.

"השכר המקובל עבור יועץ בודד בנושא הגדלת חיוב בשלטון המקומי, נע בסביבות 8%-12%. במקרה הזה, כל יועץ מקבל שכר טרחה ממוצע של פחות מכ-4%, מהגדלת החיוב בתקופת הזמן הראשונה ( כשלוש שנים), וזאת לאחר שהרשויות יזכו לתשלום קבוע ולא פיצוי חד פעמי.

"אנו מנצלים את ההזדמנות להודות לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה מכלוף דרעי ולחברי ועדת הכספים חברי הכנסת: משה גפני, דודי אמסלם, דוד ביטן, מיקי רוזנטל ומיקי לוי. אופן החלוקה לא נקבע בצורה סופית, והשרים חייבים לקחת בחשבון את עיקרון הפיצוי עבור הנזק הכלכלי האדיר שנגרם לרשויות לאורך השנים.

"יש להוסיף שאופן החלוקה והסכומים הסופיים לא אושרו לא על ידי השרים ולא על ידי הכנסת במסגרת תקציב המדינה, ולכן שום דבר לא נקבע או נגמר. הצוות המקצועי, שהורכב משלושה משרדים ידועים (כלכלי, משפטי ותקשורתי), לא קיבל עד כה שכר עבור עבודתו בשלוש השנים האחרונות, ועוד עבודה נדרשת כדי שיקבלו באופן מלא".

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון