70% מהנשים הערביות הזכאיות לבגרות למדו במגמות מדעיות - אז למה הן בוחרות בהוראה?

מחקר חדש שפירסם מרכז טאוב מלמד כי שיעור הנשים הערביות המצליחות בבחינות הבגרות עולה בהרבה על זה של הגברים הערבים, ומתקרב לזה של יהודיות שאינן חרדיות ■ פערי השכר בין נשים יהודיות לערביות בעלות תואר במחשבים גבוה במיוחד - כ-60%

צעירים ערבים בכנס בנושא שירות לאומי־אזרחי
סטודנטיות ערביות, ככה לא מונעים אבטלה בשוק רוויצילום: דורון גולן/ג'יני

נשים ערביות בגיל בית ספר תיכון מצליחות בלימודיהן הרבה יותר מעמיתיהן הגברים, וסיום לימודיהן בוחרות בשיעור גבוה יותר במוסדות להשכלה גבוהה - כך מלמד מחקר חדש של מכון טאוב שערכו החוקרות הדס פוקס ותמר פרידמן ווילסון. עם זאת, הן פונות בעיקר לתחום החינוך הרווי בעובדים, וממעטות לפנות ללימודים ולתעסוקה בתחומים רווחיים יותר כמו מחשבים והנדסה.

התופעה האחרונה קיימת גם כיום, אף שבתיכונים הערביים יש רוב נשי בחלק גדול מהמגמות המדעיות. נתון מעניין נוסף הוא כי 70% מקרב הצעירות הערביות הזכאיות לתעודת בגרות מלאה למדו בתיכון במגמות מדעיות, לעומת 39% בלבד מהנשים האקדמאיות היהודיות.

גם שיעורי הלמידה במוסדות להשכלה גבוהה עלו באופן משמעותי בין 2008 ל-2013 בקרב נשים ערביות, בעוד שבקרב גברים ערבים כמעט שלא חל שינוי. העלייה הגדולה ביותר, של קרוב ל-50%, היא בקרב נשים בדואיות ודרוזיות.

למרות המגמה המתוארת, עדיין יש פערים בין נשים ערביות לנשים משאר האוכלוסייה: ב-2014 כמחצית מהיהודיות והנוצריות בנות 30–33 היו בעלות תואר אקדמי, בעוד שיעור האקדמאיות באותה קבוצת גיל בקרב מוסלמיות היה רק 23% בלבד, בקרב דרוזיות הוא היה 19%, ובקרב בדואיות - 16%. עם זאת, לאור העלייה שחלה בשיעורי הלמידה בשנים האחרונות, הפער צפוי להצטמצם.

כאמור נשים ערביות פונות בשיעור גבוה ללימודים גבוהים במקצועות החינוך: 42% בקרב מוסלמיות ו-46% בקרב בדואיות, לעומת כ-20% בקרב נוצריות ודרוזיות וכ-16% בקרב יהודיות. בסך הכל, יותר מחצית המוסלמיות, הבדואיות והדרוזיות האקדמאיות עובדות בחינוך - פי שלושה מהשיעור בקרב היהודיות האקדמיות. הנתון כולל גם ערביות רבות שלא למדו חינוך דווקא, אך עובדות בתחום זה.

הדבר קורה למרות שנשים ערביות רבות מרחיבות בתיכון את לימודי המדעים, מלבד כימיה וביולוגיה. שיעור הממשיכות לתחומים קרובים במוסדות ההשכלה הגבוהה הוא 31% בקרב יהודיות, 21% בקרב נוצריות, 22% בקרב הדרוזיות, ורק 9% בקרב המוסלמיות.

75% תעסוקה בקרב אקדמאיות ערביות

השיפור בהישגים בהשכלה, שהביא לצמצום הפערים בין ערביות ליהודיות, אינו ניכר באותה מידה בנתוני שוק העבודה, והעלייה שחלה בשיעור התעסוקה של נשים ערביות בנות 54-25 אינה גבוהה ביחס למצופה: מ-21% ב-2000 ל-35% ב-2016, לעומת עלייה בסדר גודל דומה שהביאה את שיעור התעסוקה ל-80% בקרב יהודיות.

עלייה משמעותית במיוחד בתעסוקה חלה בקרב ערביות בגילי 54-45 ללא השכלה אקדמית - מ-10% לכ-20%. בקרב ערביות אקדמאיות שיעור התעסוקה הוא כ-75% וכמעט לא השתנה בעשור האחרון.

הבדלים בין יהודים לערבים ניכרים גם בשכר הממוצע, בקרב גברים ונשים כאחד. הפערים קטנים בקרב בעלי תארים בתחום הבריאות והחינוך, וגדולים בקרב בוגרי הנדסה, מחשבים, מינהל עסקים וניהול. פערי השכר בין נשים יהודיות לערביות בעלות תואר במחשבים גבוה במיוחד - כ-60%.

מספר שעות העבודה הממוצע של מורות בחינוך הערבי עלה, לצד ירידה בחלקן של המועסקות במשרה חלקית, כך שנראה כי רבות מוצאות עבודה, ובהיקף משרה גדול. עם זאת, שיעור הערבים שקיבלו הכשרה בחינוך והשתלבו בהוראה ירד מ-90% ב-2005 ל-595 ב-2015, לעומת רמה יציבה של 74% בקרב יהודים.

נוסף למספרם הרב של בוגרי תארים בחינוך, היצע המורים במגזר הערבי אינו תואם את הצרכים האזוריים: בעוד שבדרום דרושים מורים רבים יותר לאוכלוסייה הבדואית, דווקא בצפון יש היצע עודף.

לפי פוקס ופרידמן ווילסון, שיעור התעסוקה בגילי 25–64 ב-2017 הוא 34% - רחוק מהיעד שהציבה הממשלה ל-2020 – 41%. עם זאת, לדבריהן, "העלייה בחלקן של ערביות הפונות להשכלה גבוהה מצביע על שיפור הצפוי בהיקף השתלבותן בשוק העבודה בשנים הקרובות, היות ששיעור התעסוקה של אקדמאיות ערביות גבוה בהרבה מזה של נשים ללא השכלה אקדמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?