ישראל במקום רביעי ב-OECD בשיעור העוני של קשישים

השוואה שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת העלתה כי שיעור הקשישים בישראל מהנמוכים ב-OECD - אבל שיעור הקשישים העניים בה הוא מהגבוהים בארגון ■ כיצד מטפלים בתופעה בעולם וכיצד בישראל?

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
זוג קשישים עומדים מחוץ לחנות מכולת בערד
תקנות שונות בשורה של תחומים ייקרו את עלות העסקת העובדים. כאשר מסכמים את העלות הכוללת מדובר בגידול של אלפי שקלים לעובד לשנהצילום: אילן אסייג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ) ערך השוואה בין מצב הקשישים בישראל למצבם בקנדה, אוסטרליה ובריטינה. מההשוואה עולה כי אף ששיעור הקשישים בישראל מהנמוכים ב-OECD - שיעור העניים שבהם הוא מהגבוהים בארגון.

את העבודה הזמינה ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), יו"ר הוועדה המשותפת לבניית תוכנית אב לאומית בתחום הזקנה. היום (ג') יתקיים דיון בוועדה במסגרת יום העוני המצוין בכנסת.

הממ"מ בחן כיצד מסייעת ישראל לבני 65 ומעלה בעלי הכנסה נמוכה באמצעות קצבאות ביטוח סוציאלי, הנחות או פטורים ברכישת שירותי בריאות, סיוע בדיור וכן שירותי רווחה שונים.

ישראל נחשבת למדינה צעירה, ושיעור בני ה-65 ומעלה בה ב-2015 היה 11%, כך שהיא מדורגת במקום 32 מבין 35 מדינות OECD. בבריטניה שיעור הקשישים הוא 18%, בקנדה 17% ובאוסטרליה 15%.

מנגד, שיעור העוני בקרב בני אותו גיל בישראל (אדם שהכנסתו נמוכה ממחצית ההכנסה החציונית, כ-6,700 שקל בחודש בישראל) הוא 24% - מקום רביעי מתוך 35 מדינות הארגון. שיעור זה גבוה באופן ניכר מבריטניה (13.4%) וקנדה (6.7%) - אך נמוך משמעותית מאוסטרליה (33.5%). עם זאת, במסמך מצוין כי הפער יכול לנבוע גם משיטות מדידה שונות לשיעור העוני.

דגש על מניעת עוני לפני הפרישה לפנסיה

המסמך מגלה כי מקור ההכנסה העיקרי של בני 65 ויותר במדינות החברות ב-OECD הוא קצבאות ממערכת הביטוח הסוציאלי (58%), אחריו הכנסות מעבודה (21% ), אחר כך הכנסות מהון (11%) ולבסוף פנסיה תעסוקתית (10% בלבד).

ייתכן שזו הסיבה שמדינות כמו קנדה פועלות למניעת עוני לפני גיל הפרישה, בין השאר באמצעות הגדלת ההכנסות העתידיות מהפנסיה. לפי התוכנית האסטרטגית לצמצום העוני במדינה שפורסמה ב-2017, החליטה הממשלה לא רק להעלות את קצבאות הזקנה, אלא גם להנהיג שינויים בתוכנית הפנסיה הציבורית התעסוקתית.

כיום בקנדה כל עובד מגיל 18 המשתכר יותר מ-3,500 דולר קנדי בשנה מחויב להפריש לקרן לחיסכון לפנסיה וכן למקרה של נכות או מוות 4.95% משכרו, והמעסיק נדרש להפריש את אותו סכום. עצמאי נדרש להפריש 9.9% מהכנסתו. ב-2019 יעלה שיעור ההפרשה בהדרגה.

בנוסף, בקנדה מקבלי פנסיה שגילם נמוך מ-70 יכולים להמשיך לעבוד ולהפריש משכרם, כך שבהגיעם לגיל 70 יוכלו לקבל תשלום נוסף. כמו כן, בתוכנית הוחלט על הגדלת הטבות המס על הכנסות מעבודה לקשישים.

חברת הכנסת טלי פלוסקובצילום: אוליבייה פיטוסי

בעולם מסייעים להתאים את הבית לקשיש

הסיוע בכל המדינות בהשוואה מתמקד בקצבת זקנה, ולצדה קצבאות משלימות. בנוסף, בכל המדינות המוזכרות ניתן סיוע בדיור. מהעבודה עולה כי במדינות אירופה וקנדה ניתן סיוע רב יותר לרכישת תרופות מבישראל. בקנדה ובבריטניה מוענק אף סיוע מיוחד לחימום הבית וכן סיוע ברכישת רהיטים.

באוסטרליה מקבלי קצבת זקנה וגם בני 65 ומעלה שאינם זכאים לקצבת זקנה אך עומדים במבחן הכנסות, מקבלים כרטיס הטבות, המקנה להם בין השאר הנחות בקבלת שירותי בריאות וברכישת תרופות.

בעוד קנדה ובריטניה, כמו בישראל, משלמות קצבאות זקנה אוניברסליות על בסיס ותק תושבות או ותק הפרשות למערכת הביטוח הסוציאלי, אוסטרליה משלמת קצבה סלקטיבית המבוססת על מבחן הכנסות ושווי נכנסים.

בני 65 ומעלה באוסטרליה עשויים להיות זכאים לסיוע בדיור ציבורי או בסבסוד שכר דירה, אך נראה כי הזכאות לסיוע זה ניתנת לכלל בעלי השכר הנמוך ללא קשר לגיל.

אחד השירותים שמעניקות המדינות השונות לבני 65 ומעלה שבבעלותם דירה הוא סיוע במימון של התאמת הדירה לצרכיו של אדם בעל מגבלות פיזיות או מתן הלוואה שעשויה להיהפך למענק לשם ביצוע התאמות אלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"