ועדה חדשה בכנסת תקדם תעסוקת ערבים ושוויון חברתי

ח"כ אחמד טיבי, שיעמוד בראש הוועדה: "לא היה קל להעביר החלטה זו באווירה השרויה בכנסת - אך נושא התעסוקה, לרבות תעסוקת נשים, הוא נושא שאמור לעניין את כל חברי הבית, והוא אכן מעניין אותם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ אחמד טיבי
ח"כ אחמד טיביצילום: אמיל סלמן

ועדת הכנסת אישרה הקמת ועדה פרלמנטרית לתעסוקת ערבים ושוויון חברתי בראשות ח"כ אחמד טיבי. מדובר בוועדה משותפת של ועדת הכנסת יחד עם ועדת העבודה והרווחה.

ח"כ טיבי אמר לאחר אישור ההחלטה: "לא היה קל להעביר החלטה זו באווירה השרויה בכנסת - אך נושא התעסוקה, לרבות תעסוקת נשים, הוא נושא שאמור לעניין את כל חברי הבית, והוא אכן מעניין אותם. בשנים האחרונות עסקתי רבות בנושא הזה.

"כיום החברה הערבית מהווה כ-20% מהאוכלוסייה - אך רק כ-10% מהמועסקים בשירות הציבורי. שיעור הנשים נמוך הרבה יותר. בשלושת הדרגים הבכירים של השירות הציבורי כמעט אין אזרחים ערבים - על אף הניסיונות של נציבות שירות המדינה, הפועלת באמצעות פרסום והקצאת מכרזים ייעודיים, להרחיב את השורות. הפער בין 20% ל-10% הוא פער גדול ומדאיג".

לדברי טיבי, הממשלה שמה לה, לפני שנים רבות, יעד של 10% ערבים בשירות המדינה והיעד הושג רק לאחרונה ובאיחור רב, ולכן אחת ממטרות העיקריות של הוועדה בראשותו תהיה לפעול נמרצות כדי לשנות את ההחלטה - כך שהיעד יתקרב ל-20% תוך אימוץ שיטה של העדפה מתקנת (Affirmative Action).

נושא מרכזי נוסף יהיה תעסוקת נשים, המחייבת יצירת מקומות עבודה ביישובים הערביים. "לשם העלאת שיעור הנשים העובדות יש צורך בתחבורה ציבורית, שתאפשר לאשה לצאת ולעבוד - אך בעיקר נדרשים אזורי תעשייה, כך שהתעסוקה תהיה מקומית, ומקומות העבודה יהיו זמינים" אומר טיבי.

הוועדה מתכוונת לטפל גם בשיעור הערבים בסגל האוניברסיטאי המסתכם כיום ב-2% בלבד, וכשמדובר בעובדי מנהלה - המספר קטן אף יותר. טיבי אמר כי "צריך שיהיו יותר אקדמאים ערבים, מרצים וחברי סגל, בדיוק כמו שנדרשים יותר ערבים בחברות כמו בזק או בחברת החשמל. יש כיום לא מעט חברות שבהן לא מועסקים ערבים כלל, ולכן, הקמת ועדה משותפת בנושא הזה תאפשר את המשך הדיון תוך חשיבה על פתרונות הולמים ומעשיים שיובילו לשינוי המיוחל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט