49 ח"כים ליו"ר הכנסת: הוצא את רפורמת הסיעוד מחוק ההסדרים

על אף שהצעת האוצר - לשלם בכסף במקום בשעות סיעוד - תפחית את הנטל על משפחות הקשישים הסיעודיים, מבקשים חברי כנסת להוציא את רפורמת הסיעוד מחוק ההסדרים ■ ח"כ פלוסקוב: "המדינה לא צריכה לתת כסף כברירת מחדל"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת הכנסת טלי פלוסקוב
חברת הכנסת טלי פלוסקובצילום: אוליבייה פיטוסי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת המשנה לתחום הזיקנה, בראשות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), עלה כי קבוצה של 49 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, פנו במכתב ליו"ר הכנסת בבקשה להוציא את סעיפי תוכנית הסיעוד הלאומית ("רפורמת הסיעוד") מחוק ההסדרים הקרוב. במקום זאת, הח"כים דורשים לקיים דיוני חקיקה מעמיקים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת או בוועדה רלוונטית אחרת.

בפנייה, שיזמה ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני), נכתב: "מדובר בסוגיה מורכבת, רגישה, ובעלת השלכות על כמיליון אזרחים ותיקים. החלטה מסוג זה, ראוי היה שתגובש לאחר דיון מעמיק ויסודי, ולא תעבור במסגרת חקיקת בזק. כמשרתי הציבור אנחנו מחויבים להימנע מפעולה העלולה לפגוע ברווחתם ובאיכות חייהם של האזרחים הוותיקים".

במהלך הדיון, הביעו חברי כנסת, נציגי חברות סיעוד ועמותות שונות תרעומת על הכוונה לשנות את ברירת המחדל עבור חלק ניכר מהקשישים הסיעודיים, כך שיקבלו בעיקר גמלה כספית במקום שירותים סיעודיים בפועל ("גמלה בעין"), והם שיוכלו לבחור כיצד לנצל את הכסף. הקשישים יוכלו להודיע גם כי הם בוחרים לקבל שירותים ישירים.

יו"ר הוועדה, ח"כ פלוסקוב, אמרה כי גם היא אינה סבורה שהמדינה צריכה לתת כסף כברירת מחדל, והציעה לאפשר קבלת גמלה כספית - וזאת רק לאחר שהרשויות וידאו כי הקשיש מטופל היטב. "אדאג לפעול יחד עם משרדי הממשלה הרלוונטיים על מנת למצוא את הדרך המיטיבה עבור הקשישים הסיעודיים. אף קשיש לא יישאר בלי הטיפול לו הוא ראוי", הדגישה.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) פנה לנציגי משרדי האוצר והבריאות: "אתם שמים מכשול בפני עיוור ומסכנים את הקשיש; בני המשפחה שלו עלולים לא לעמוד בפיתוי ולקחת את הכסף".

חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ולאה פדידה (המחנה הציוני) העלו השערה שלפיה על ידי מתן גמלה כספית תנסה הממשלה ליצור מראית עין של יציאה מעוני.

יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה, השרה לשעבר לימור לבנת: "ניצולי השואה, שגילם הממוצע הוא 85 והם פגיעים יותר, יצטרכו כעת להבין את הפרוצדורה ואולי קרוב משפחה או מישהו ייגע להם בכסף. במקום לפשט את הביורוקרטיה סיבכתם עוד יותר. חזרו בכם".

מנהלת אגף סיעוד במוסד לביטוח הלאומי, ארנה זמיר, אמרה כי בכל מקרה נציגי הביטוח הלאומי יוצרים קשר עם כל אדם שהופך סיעודי, משוחחים איתו או עם בן משפחתו, מסבירים לו את האפשרויות ומתעדכנים בבחירתו.

מנכ"ל עמותת מט"ב, ליאור שטרסבורג: "אבל רק 6% מהקשישים הסיעודיים בחרו עד כה לקבל כסף. אז למה הופכים את ברירת המחדל?".

ציפי עובדיה, מטפלת סיעודית, העידה: "מטופלים רבים הם דמנטים או עריריים ואין מי שידאג להם ויסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה בעבורם".

ח"כ פלוסקוב הודיעה כי הוועדה תמשיך לקיים דיונים בנושא בקרוב. "תהליך דרמטי יוצא לדרך. מדובר בתכנית מורכבת בסך 1.8 מיליארד שקל שתתפרש על פני 4 שנים". עם זאת, הסיכוי כי הרפורמה תצא מחוק ההסדרים קלוש בעקבות הבטחת שר האוצר להקל את הנטל הכלכלי הגדול על משפחות הקשישים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב