השר אריאל מקדם מינוי מקורב לבית היהודי לראש הרשות לשירות לאומי

במארס הקרוב יסיים שר שלום ג'רבי, איש הבית היהודי, את כהונתו כראש הרשות לשירות לאומי ■ 123 מועמדים ניגשו למכרז, אך שר החקלאות רוצה למנות את ראובן פינסקי, אחיו של פעיל במפלגה ■ פינסקי: "אני לא שייך לשום מפלגה, רק ועדת האיתור תבחן את המועמדות שלי"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי אריאל בכנסת, במארס
אורי אריאל בכנסת, במארסצילום: מארק ישראל סלם
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא פחות מ-123 איש ואישה הגישו מועמדות למכרז של נציבות שירות המדינה, לתפקיד ראש הרשות לשירות לאומי-אזרחי. התפקיד יתפנה במארס 2018, עם סיום כהונתו של שר שלום ג'רבי, איש מפלגת הבית היהודי, שעמד בראש הרשות במשך שש שנים.

לפני כשנתיים הועברה הרשות לאחריותו של משרד החקלאות, לבקשתו של שר החקלאות, אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי. זאת, לאחר שבעשור האחרון עברה הרשות ממשרד המדע, משרד הכלכלה והמשרד לאזרחים ותיקים – הקשר היחיד בינם לבין שירות לאומי הוא שבראשם עמד באותה עת שר ממפלגת הבית היהודי. אף שהרשות מפעילה כ-18 אלף מתנדבי שירות לאומי בשנה דרך שבע עמותות שונות, ובהם צעירים חילונים, דתיים, וערבים – מפלגת הבית היהודי תופשת את הרשות כנכס "שלה".

ג'רבי, ראש הרשות הנוכחי, נכנס לתפקידו ב-2009, בעת שהרשות היתה כפופה למשרד המדע בראשות השר דניאל הרשקוביץ, אז יו"ר הבית היהודי. הרשקוביץ ביקש למנות את ג'רבי למנכ"ל משרדו אך נאלץ לסגת בעקבות החלטת בג"ץ בעתירה של התנועה לאיכות השלטון, שבה קבעו השופטים כי ההחלטה למנות את ג'רבי למנכ"ל "אינה עומדת במבחן הסבירות; המועמד אינו עומד בכישורי הסף". בהמשך מינה הרשקוביץ את ג'רבי לראש הרשות לשירות לאומי שהיתה אז תחת סמכותו.

שר שלום ג'רבי, ראש הרשות לשירות לאומיצילום: ששון תירם

ב-29 באוגוסט 2016, היחידה הארצית של משטרת ישראל, בשיתוף פעולה עם חקירות מכס ומע"מ ת"א ברשות המסים, ערכו חיפושים במשרדיהן של חמש העמותות המוכרות לניהול הליך ההשמה של בנות שירות לאומי והחיוב עבור שירותן בגופים ציבוריים, ושל מספר רואי חשבון המספקים להן שירות – בחשד למרמה ודיווחים כוזבים בשווי מיליוני שקלים. ביולי 2016 פורסם ב-TheMarker כי בכהונתו של ג'רבי נהפכה הרשות ללשכת תעסוקה לבני משפחתו ומקורביו, העובדים ברשות עצמה או בעמותות המספקות לה שירות. באפריל 2016 פורסם כי שר־שלום פיתח פורמט "פרויקטים מיוחדים" ברשות, שאיפשר לה לממן ולחלק יותר מ-700 תקנים (כלומר, בני ובנות שירות), שפעילותו של כל אחד מהם ממומנת ב-20–30 אלף שקל בשנה. ברשימת הפרויקטים המיוחדים של הרשות היו למצוא בעיקר גורמים דתיים, רבים קשורים לבית היהודי - ביניהם קני בני עקיבא וגרעינים תורניים רבים, שכולם נהנים מתנדבים של השירות הלאומי במימון המדינה.

בדו"ח שפירסם מבקר המדינה ב-2015 נכתב על פעילות הרשות והפרויקטים המיוחדים שלה: "אין זה מן הראוי כי אותו גוף ממשלתי יהיה שותף מרכזי לקביעת מדיניות, יפקח על הוצאת לפועל על ידי משרדי ממשלה אחרים, הגופים המוכרים והגופים המפעילים, ובמקביל יקצה בעצמו משאבים לפרויקטים שהוא אמור לפקח עליה ויעסיק במשרדיו מתנדבים. במצב דברים זה עלולה מינהלת השירות להיקלע לניגוד עניינים".

למרות המועמדים הרבים שניגשו למכרז להחלפת ג'רבי, עושה רושם שמפלגת הבית היהודי לא מתכוונת לוותר בקלות על מנכ"ל "משלה". ל-TheMarker נודע כי המועמד שסומן על ידי השר אריאל כמחליפו של ג'רבי הוא ראובן פינסקי, תושב ההתנחלות פסגות ואחיו של פעיל בבית היהודי. פינסקי עומד כיום בראש אגף מורשת במשרד לענייני ירושלים, ועד לפני שנתיים עבד באותו תפקיד במשרד ראש הממשלה. במשרד לענייני ירושלים מהללים את יכולותיו הניהוליות של פינסקי, ואומרים כי הוא מנוסה בניהול תקציבים גדולים.

בלשכת השר אריאל בחרו לא להתייחס לשאלה אם פינסקי הוא המועמד של אריאל להחלפת ג'רבי. מהשר אריאל נמסר בתגובה כי "אין מועמד מוביל. ועדת האיתור פועלת על פי נוהלי נציבות שירות המדינה, ועם סיום פעילות הוועדה תפורסם זהות המועמד הנבחר. אישורו יהיה בכפוף לאישור הממשלה, כנדרש".

מראובן פינסקי נמסר בתגובה: "אני עובד מדינה, לא פעיל פוליטית באף מפלגה. אני חובש כיפה - זה לא משייך אותי למפלגה מסוימת ועצם הקישור הזה איננו ראוי ונשען על דעות קדומות. על טיב ואיכות עבודתי יעידו אחרים. החלטתי, ביוזמתי ומרצוני החופשי, לאחר 17 שנות שירות ציבורי, להגיש מועמדותי למכרז לרשות לשירות הלאומי לתפקיד המנכ"ל. ועדת האיתור, והיא בלבד, תידרש לבחינת מועמדותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים