הממשלה מצמצמת את הרגולציה במגזר השלישי - ותחסוך 3 מיליון שקל בשנה

במקום לדווח לשלושה רגולטורים את אותם דיווחים, מ-2019 יוכלו עמותות להעביר טפסים הנדרשים לפעולות רבות - רק פעם אחת ■ "הנטל הרגולטורי על עמותות יופחת ב-25% לפחות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חבילות שי של עמותות
חבילות שי של עמותותצילום: דודו בכר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

יותר מ-3 מיליון שקל בשנה יופחתו מהוצאות עמותות וחברות ללא כוונת רווח בישראל, בהמשך לסדרת החלטות שהתקבלה בשולחן העגול הבין-מגזרי של משרד ראש הממשלה. בראש השולחן יושב אודי פראוור, ממלא מקום נציב שירות המדינה, והוא כולל נציגי ממשלה, עסקים וגופים חברתיים.

ההפחתה הצפויה בנטל הכלכלי נובעת מצמצום הרגולציה המושתת כיום על המגזר השלישי. כך, על פי החלטת צוות השולחן העגול, פעולות רבות שנדרשו העמותות לעשות מול כל אחד משלושת הרגולטורים המפקחים עליהן - רשות המסים, רשם העמותות והחשב הכללי באוצר - יאוחדו.

על פי המלצות הצוות, טפסים המועברים לצורך בקשת ניהול תקין שנתי, סעיף 46 שמאפשר זיכוי בגין תרומות ונוהל תמיכות מהחשב הכללי - יועברו רק פעם אחת. הטפסים יועברו לרשם העמותות והוא בתורו יעבירם לרשות המסים ולחשכ"ל. הדיווח החד פעמי ימנע מעורבות מיותרת ויקרה של גורמי מקצוע כמו עורכי דין ורואי חשבון, הנדרשים לאשר שלושה טפסים במקום אחד.

בדו"ח שפירסם היום השולחן העגול נכתב כי "כבר ב-2019, חלק ניכר מדרישות הדיווח יעברו לשיטת ASK ONCE, לפיה העמותה תדווח לרשם העמותות במשרד המשפטים בלבד, וזה יעביר את המסמכים והמידע לרשויות הרלוונטיות. באופן זה ייחסכו לעמותות זמן ומסע ייסורים ביורוקרטי, והממשקים שעד היום נעשו באופן ידני יעברו למערכת טכנולוגית ממוחשבת שתייעל את תהליכי העבודה".

על פי הדו"ח, סך החיסכון המשוער לכלל המשק מסתכם בכ-3.1 מיליון שקל בשנה לפחות, המהווה כ-20% מעלות הנטל הרגולטורי על ציבור העמותות. החיסכון בעלויות ישירות מוערך בכ-600 אלף שקל; החיסכון השנתי בשעות עבודה מוערך בכ-300 אלף שקל; והחיסכון השנתי בתשלום לרואה חשבון או לעורך דין מוערך בכ-2.2 מיליון שקל.

צוות השולחן העגול לא רק יצר אחידות בדרישות הרגולטוריות וביטל דיווחים כפולים, אלא גם צימצם את מספר הטפסים והפחית דרישות רגולטוריות מיותרות. הצוות ציין בדו"ח כי "הנטל הרגולטורי על עמותות יופחת ב-25% לפחות, זאת, מבלי לחשב תועלות עקיפות משמעותיות למשק כתוצאה מהסחבת שהוסרה".

בכדי להגיע להחלטות, הצוות ערך היוועצות עם ארגון הגג של המגזר השלישי, מנהיגות אזרחית. הצוות נפגש עם מנכ"לי עמותות, וכן רואי חשבון ועורכי דין העובדים בעמותות, במטרה ללמוד מהם על הנטל הרוגלטורי - כפי שהם תופשים אותו. בימים אלה מקדם הצוות דרכים שונות להביא להקלה נוספת בנטל הרגולטורי ובדרישות הביורוקרטיות מהעמותות. הנושא המרכזי שעומד כעת על השולחן הוא יצירת תיאום בין הרגולטורים השונים בעת ביצוע בקרות עומק בעמותות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"