סוכמה הרפורמה במכללות הטכנולוגיות: התקציב יוכפל ומספר הסטודנטים יעלה ל-800 במכללה

שבוע אחרי שפורום המכללות הטכנולוגיות טען כי שר האוצר מחסל את החינוך הטכנולוגי בישראל, הגיעו כל הצדדים הרלוונטיים להחלטה משותפת לקידום הרפורמה ■ מכללות שיעמדו בקריטריונים שנקבעו יתוקצבו בסכום כולל של 200 מיליון שקל בשנה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכללה הטכנולוגית באר שבע
המכללה הטכנולוגית באר שבעצילום: עמוס בן גרשום / לע"
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

משרד האוצר, משרד העבודה הרווחה ופורום המכללות הטכנולוגית הגיעו להבנות לגבי רפורמה במערך ההשכלה הטכנולוגית. במסגרת הרפורמה, יוצבו יעדים לאומיים לתחום ההשכלה הטכנולוגית, ויושקעו 200 מיליון שקל בשנה במכללות הטכנולוגיות שיעמדו בקריטריונים שנקבעו, לצד השקעה נוספת בתשתיות ופיתוח בסך 225 מיליון שקל שיינתנו בארבע שנים.

הרפורמה תבטיח את צמיחת המכללות ושיפור רמת ההכשרה הטכנולוגית בישראל, בהתאם לצורכי המשק. מעבר לכך, הרפורמה מחזקת באופן משמעותי את הרגולטור במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, וקובעת מתווה להקמת מועצה להשכלה טכנולוגית. בנוסף, הרפורמה קובעת ריבוד של מסלול הלימודים, כך שהסטודנטים יוכלו לקבל הסמכה כטכנאי לאחר שנה אחת בלבד, ויקבלו אופק ללימודי המשך לאחר הסמכה כהנדסאי, בהתאם לצורכי המעסיקים והסטודנטים לצורך הגדלת הגמישות והחדשנות במערכת.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: עופר וקנין

הרפורמה כוללת קריטריונים מינימליים למכללה טכנולוגית - 800 תלמידים, "על מנת למצות את משאבי המערכת בצורה אופטימלית ולהגדיל את ההשקעה בכל סטודנט". במקור ביקש משרד האוצר כי כל מכללה תגיע בתוך חמש שנים ל-1,300 סטודנטים כדי לקבל תקצוב, מה שיגרום לחלק מהמכללות להיסגר או להתאחד.

בנוסף, המכללות יידרשו לתת לסטודנטים שעות סטאז' שייקבעו על ידי המועצה להשכלה טכנולוגית, שאמורה להיות מקבילה למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). נושא הקורסים והתכנים ייקבע גם הוא במועצה, כך שהתכנים ייקבעו על פי צורכי המשק. המשמעות היא שהמכללות ייאלצו לשנות תכנים רבים בשנים הקרובות. עוד נקבע כי תעודת טכנאי תינתן לאחר 1,100 שעות לימוד, תעודת הנדסאי - אחרי 1,700 שעות, ואחרי שלוש שנים יתקיים שלב נוסף של הנדסאי מומחה, שיוכל להמשיך ללמוד באקדמיה לתואר ראשון ויידרש להשלמות מעטות.

ד"ר יוכבד פנחסי-אדיבצילום: איתמר רותם

"מהפכה בתחום ההכשרה הטכנולוגית"

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר: "הרפורמה שאושרה על ידי הממשלה תביא למהפכה בתחום ההכשרה הטכנולוגית, שתאפשר לה למצות את הפוטנציאל הלא ממומש שלה. מטרתנו המשותפת היא יצירת אלטרנטיבה מקצועית ברמה גבוהה לאוכלוסיות שעד היום לא קיבלו הכשרה ברמה מספקת, והבטחת כוח אדם ברמה גבוהה שיאפשר את הגדלת הפריון והצמיחה במשק".

ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות, אמרה: "המהלך שבוצע בשיתוף עם פורום המכללות הטכנולוגיות מייצר עתיד וצמיחה למערכת ההשכלה הטכנולוגית ולמשק הישראלי. אני שמחה שמשרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה אימצו את עיקרי המלצותינו, והבינו כי הפורום פועל למען ערכים רחבים בתחום הכלכלי והחברתי. בתוך כשבוע גובש נוסח שעם השנים יחולל נטו הצלחה טכנולוגית של המכללות, התעשייה והמשק הישראלי כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב